cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

S23 ultra şebeke problemi

(Topic created on: a month ago)
114 Views
ygurdal
Active Level 3
Options
Galaxy S
Merhaba Server Kayıtlı S23 Ultra cihazım hattım turkcell olmasına rağmen çok az çekiyor aynı sorunu yaşayan var mı
0 Likes
3 Comments
Sublation
Active Level 3
Galaxy S
Merhaba, çok basit gibi gelecek ama gerçekten işe yarayan çözümler olarak sim kartınızı çıkarıp takmanızı veya telefonu yeniden başlatmanızı tavsiye ederim. Bir de bazen yeni hatlarda 4.5G servisi açık olmayabiliyor. Eğer mobil veride sürekli 2G görüyorsanız Turkcell uygulamasından 4.5G ayarını da açmayı unutmayın
0 Likes
Emmi_S22Plus
Expert Level 1
Galaxy S
Turkcell uygulamasında var mı bilmiyorum, varsa Hat Resetleme yap. yoksa müşt.hizm. ile görüş.
0 Likes
Lacivert
Moderator
Moderator
Options
Galaxy S

Merhaba ygurdal,
 
Bulunduğunuz konumda operatörün verdiği sinyal kalitesini alabilmek için; "Ayarlar > Bağlantılar > Mobil ağlar > Şebeke modu > LTE / 3G / 2G (otomatik bağlantı)" seçilmelidir.

Uygulamalar > Ayarlar > Genel  > Sıfırla > Ağ ayarlarını sıfırla seçilmelidir. Bu işlemi uyguladığınızda bağlantı ayarlarınızın logları sıfırlanacaktır. Daha önce bağlanmış olduğunuz Wi-Fi ağları, Bluetooth ağlarını telefon unutacaktır ve tekrar şifreleri girmek durumunda kalırsınız. Bu durumlar haricinde herhangi bir veri kaybı olmaz.​

Sorunun devamı halinde farklı operatöre ait sim kartı ile sinyal kontrolünü yapmanızı öneririz. Sorun tekrarlanıyorsa işlem için cihazın dahili h​afızasında bulunan rehber, resim, müzik, video vb. önemli dosya​larınızı yedek aldıktan sonra cihazdan, sim kart ve hafıza kartını çıkartınız. Daha sonra "Ayarlar > Genel Yönetim > Sıfırla > Fabrika Ayarlarına Sıfırla" diyerek cihazınızı, fabrika ayarlarına geri döndürebilirsiniz.

Sorun hala devam ediyorsa lütfen bilgilerinizi yedekleyerek en yakın Samsung servis merkezini ziyaret edin.

Servis iletişim bilgilerine ve yedeklemelerin görselli anlatımlarına aşağıdaki linkler üzerinden ulaşabilirsiniz;

https://www.samsung.com/tr/support/service-center/  

https://www.samsung.com/tr/support/mobile-devices/how-can-i-back-up-my-mobile-phone/

Not: 
• Cihaz içerisinde yer alan Güvenli Klasör uygulamasını kullanıyorsanız eğer, cihaz verilerinden ayrı olarak yedeklemeniz gerekecektir. 
• Güvenli Klasörün yedekleme özelliği, 2021'den beri piyasaya sürülen Android R OS tabanlı Samsung mobil cihazlarında artık mevcut değildir. Her uygulamanın Smart Switch veya yedekleme özelliğini kullanarak gerekli verileri yedeklemeniz önerilir.

Teşekkürler.
MOD

0 Likes