cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

S22 Ultra Höparlör Problemi ve Servis Süreci Hakkında Genel Bilgilendirme

(Topic created on: 09-22-2022 11:43 PM)
370 Views
ngoktugern
Active Level 1
Options
Samsung Members

Arkadaşlar iyi forumlar,

Bugün yaşadığım ilginç bir konuyu sizlerle; hem bir örnek olması açısından hem genel tutum hakkında bir bilgi akışı sağlamak için paylaşacağım. Yaklaşık 3 hafta ip13'ün ekranınında dikey bir çatlama olması dolayısıyla yeni bir telefon arayışına girdim. Uzun süre kullandığım s20 modeli telefondan hoşnut kalmam ve bütün ekipmanlarımın da Samsung olması dolayısıyla ve memnuniyetimden kaynaklı s22 Ultra gözüme ilişti. Hummalı bir araştırma çalışmasının ardından 12GB'lık versiyonunun beni memnun edeceğine ve ek özelliklerinin iyi faydalar sağlayarak 'zaman kazandıracağına' olan inancımdan dolayı s22 Ultra cihazı 2 hafta önce envanterime eklemiş oldum. Cihaza fazla vakit ayıramadığım ilk haftaların ardından özelliklerini keşfetmeye başladım ve açıkçası genel itibariyle fazlasıyla memnun kaldığım ve beni şaşırtan bir cihaz oldu. Fakat 3-4 gün önce kadar sesini test ederken bir cızırtı duydum ve yüksek seslerde hoparlörün (üst kısım - ahize tarafı)  cızırtı yaptığını **bleep** ettim.  Hemen müşteri hizmetleriyle görüştüm cızırtıdan pek anlamadığım için online destek kısmından iletişime geçtim, bir kaç saat içerisinde Tutor üzerinden bağlanarak bir şeyler denediler, teknik bir problem olduğuna karar vererek X teknik servisine yönlendirdiler. 

Öncelikle cihazı almayı düşünenler için; donanımsal ve yazılımsal olarak -sadece teorik değil- kullanım ve performans bazında da güçlü ve güven veren bir cihaz. Çeşitli kullanım fonksiyonları tatmin edici seviyede, ekran performansı oldukça iyi, hız, ısınma gibi durumlar yaşamadım. Kamera performansını ise şuan yorum yapacak kadar incelemedim.  Yani ürün A firmasının hizmet ağında olsaydı kesinlikle öneririm diyebileceğim bir cihaz. 

Asıl durum bundan sonra başlıyor. Altını çizerek belirtiyorum 'zaman kazanmak' amacıyla aldığım ürün bakalım bana ne kadar zaman kazandırmış. İsim vermeden belirteceğim, müşteri hizmetlerine bu konulardaki şikayetlerimi belirttim, yardımcı olacaktır.  Zaten durum anladığım ve okuduğum kadarıyla tek bir yerleşkenin değil genel bir hizmet sorunu...

Kullanım süresi sıralamasına göre gittiğimde en çok vakit geçirdiğim ve yanımdan ayırmadığım cihazları (tanıştığım ilk günden beri) en üst sınıftan aldım.  2013'te s4, 2015 s6 edge, 2017 L firmasından g6, 2018 yine L firmasından g7, yine aynı senenin son çeyreğinde A firmasının X modeli, 2020 s20,  2022 A firmasının 13 modeli ve 2022'nin sonuna doğru (2 hafta öncesi itibariyle) s22 ultra... Bunları kesinlikle diğer modeller kötüdür demek için açıklamadığımı belirtmek isterim. Herkesin değer verdiği bir şey vardır ve onu hep üst seviyede tutmak ister, tutmaya çalışır. Akıllı telefonlar ve bilgisayarlar da benim için öyleydi. Demek istediğim şu; 2022 yılında 2 haftalık kusurlu cihazın tarafıma satılması sonrası oluşan farkındalığın sonucunda belirsiz zaman aralıkları ve '20 iş günü' vakit alabilecek bir süreç için tarafıma s22 Ultra'nın ikamesi olarak a10s cihazının verilmesi. 2013'de kullandığım s4 model cihazın elimdeki cihazdan bugün bile çok daha verimli olacağını düşünüyorum. 'zaman kazanmak' demişken ciddi manada 9 yıldan fazla zaman kazandım şu gün itibariyle. 2013'e geri dönmüş oldum ama kastım bu değildi... Neyse devam edelim; kutudan çıkmayan (45 Watt'lık adaptör iddiasını atlıyorum Samsung Store'da bile satılmıyor) !!25Watt!! adaptörü bile Samsung neredeyse isteyecekti - dedim ki; kutudan çıkmıyor, adaptörü 500 lira verip aldım malum 45Watt'lık adaptör satışta bile yok -. Verir misin vermez misin derken neyse ki adaptörü kurtardık. Telefonun cover ile lensleri korumaları sabit malum; dedim ki - Malum cihaz daha çok yeni ben kesinlikle onarım kabul etmiyorum, cihaz değişecek. Coverları ve lens korumalarına ödediğim 1000 kağıt bana mı kalıyor? - aksesuar olduğunu için ödemiyorlarmış. Samsung'a yine 1000 liralık bir hibe yapmış oldum.  Neyse ne kadar sürecek değişim, onarım istemiyorum dedim, e bakacaklar dediler. Dedim neye bakacaklar onarım istemiyorum tornavida girmeyecek. Ne zaman çıkar cihaz 2-3 güne 7-8 güne. Vermez miyim verir miyim derken cihazı teslim ettik elime sıkıştırdılar bir a10s neyse dedim attım cebime. Dedim 'Buna şimdi bende olduğu süreçte bir şey olursa ne olacak?'

'E ödeyiverirsin' dediler. Dedim 'Benim cihaza bir şey olunca Samsung mu ödüyor? Samsung'un cihazını ben niye ödeyeyim?'. 'Yapacağımız bir şey yok prosedür' dediler. Benim cihazımın kaskosu benim Samsung kendi cihazlarının da kaskosunu bana yaptırıyor anlaşılan. Neyse taktım simi geldim eve. Mesaj gelmiyor bir şey gelmiyor, operatör gidip geliyor. Nuh çağında mıyız dedim aradım servisi;

-Sizin bu verdiğiniz cihazın operatör gidip geliyor, mesajlar gelmiyor.

+Bi operatörle görüşüverin bea.

Neyse operatörü aradık - bu arada ben öğleden sonra izin aldım hala uyum sağlamaya çalışıyorum, saat 17.45 oldu.-  Çözer misin çözemez misin derken bir her şeyi yaptık dediler. Hop ben yine bağlandım Samsung'a. Olayı anlatıyorum diyor ki servise bir daha gitmeniz lazım. Şu rahatlığı bana verir misin ya? Arkadaşlar aranızda hem kusurlu ürün satacağım hem de peşinde koşturabileceğim, 1 ayını da çalabileceğim her hangi bir (benden başka) ahmak var mı? 33 bin lira karşılığında 'zaman kazanmaya çalışan başka biri' varsa lütfen iletişime geçelim çok yalnız hissediyorum çünkü.

Velhasıl telefonla birlikte 1000 liralık bir aksesuar hibesi, ayrıca hattı çalışmayan şu ikame telefonun da operatör problemini çözmemin ardından Samsung'a olan amme hizmet sayım 2'ye çıkacak.  Allah versin de 40 kere belirtmeme rağmen şu telefona bir tornavida vs sürmesinler.

Velhasıl zaman kazanırım derken 9-10 yıllık bir zaman kazandım, artı bir gün Samsung bünyesinde olmasam da amme hizmeti dahilinde telefon trafiği yaptım. Sanırım hizmetimden çok memnun kalmış olacaklar ki; Ya gelin servise çözeriz dediler. Çalıştığım yer de zaten her gün birinin telefonuna bir şey olsa da şöyle her gün bir servise gidiverse amme hizmeti yapsa diye gece boyu dua edip dilek balonu uçuruyor. 

Gerçi bunun sorumlusu biraz da bizleriz sanırım. Teknik serviste yan taraftaki iki mağdurun yetkili ile konuşmasını aktarıyorum;

-Ürüne yazılım attık, bir sorun gözükmüyor.

+Durumu tekrarlar mı?

-Şuan bir sorun gözükmüyor, tekrarlarsa yine getirirsiniz.

Vay paşam benim be. Her sabah hata raporu gönderip sabah 6'da mesaiye gelelim mi? Yani servis sorunu çözüp çözmediğinin farkında değil. İnsanların zamanına ve aklına saygı duyulmuyor. Ben hayatımda servisin ardından -sorun yazılımsal olabilir- diye bir şey ilk kez bugün duydum. Olabilir ne demek? Ben saatlerimi ayırıp buraya gelmişim sen bakmışsın hala ihtimallere kalıp tekrar tekrar beni servise mi çağırıyorsun? Servisin mantığı ne o zaman? Zaten iki ihtimal var ya yazılımsal ya donanımsal olabilir başka bir şey yok ki telefonun içerisinde. Ben de bu yorumu rahatlıkla yapabilirim açıkcası. Sorun ya yazılımsal ya donanımsal demek ile sorun yazılımsal olabilir demek aynı şeydir. 

İşin en komik tarafı ise donanımı bozuk bir telefonu satıp garantide başka bir bozuk ikame telefon almak (bir de nuh çağından).

Servise gitmeden bir buçuk saat öncesinde öğlen yemeğinde geçen konuşma;

- A bırakıp S alırsan böyle olur.

+Ne olacak abi, yıllardır bu markayı kullanıyorum.

-Benim A'yı götürdüm soket bozuk dedim bir iki çevirip baktı iki kağıt imzaladım çıktım.

Servisten 4 saat sonra saat 19.00;

-Abi verdikleri ikame cihaz bozuk. Operatörü gidip geliyor, mesajlar gelmiyor, teams üzerinden yaz. Bilgisayardayım.

+:D:D 

Bu şekilde saygısızca yaşandı ve bitti arkadaşlar... Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

Şimdi moderatör arkadaşlar gelip 'şöyle uçuyoruz, böyle kaçırıyoruz, hemen çözüyoruz, arıyoruz-soruyoruz, ilgileniyoruz, telefonunuzu tarıyoruz, hızla cihazınıza bağlanıyoruz, inovatif çözümler üretiyoruz,  sahanda tereyağlı bıldırcın yumurtası pişirip müşterilerimiz ağzına veriyoruz ardından da bağırsakları yorulmasın diye biz öğütüyoruz' demesinler. Benim sorunumun çözülmesi ile alakalı bir problemim yok. Neticede servisin halini görmüş bulundum bir kere. Orada sorun yaşayan ben değilsem bir başka insan evladı var. Benim zamanım ne kadar değerliyse her birinin de zamanı benim ki kadar değerli. Demem o ki; benim sorunumu çözme kardeşim, Teknik Servisini Düzelt, herkesin sorununu çöz.

6 Comments
ngoktugern
Active Level 1
Samsung Members

Durum öyle ki yeni hesap açtım. Neden? ; Ana mail hesabımda çift doğrulama var, kod gönderdik kodu girin diyor, kod vs gelmiyor, operatör olmadığı için :d. Bir amme hizmeti daha bizi bekler...

Samsung Members
Reis çok geçmiş olsun duyduma da üzüldüm ama bu samsung teknik servisi adak kesse bile düzelmez bu böyle gidecek çünkü asla ve asla müşteri memnuniyeti yok emek verip işini düzgün yapan miyonda 1 o da bize denk gelmez
ngoktugern
Active Level 1
Samsung Members

Malesef, bu imaj çok kötü ve moral bozucu gerçekten. 2022 yılında -ya şöyle olabilir siz bi deneyin bir süre bu şekilde- cevabını müşteriye verebilmeyi metro çıkışında tesbih satan hacı amca bile vermiyor, daha yapıcı çözümler üretiyor...

Samsung Members
Cihazdaki atiyorum fabrika hatasını bilip de sirketi kötülememek isteyen de olabiliyor yazılimsal da diyebiliyor ama benim çok karşıma geldi bu durum bi arkadasim fabrika çıkışlı arızali bi telefonu vermis yazılimsal demisler yazılım atmışlar yollamışlar arkadaş sinirlendi ayni problem tekrarlanınca bana dedi aç içini açtık ve de baktık anakarttaki işlemciye mikroskopla çatlak çıktı böyle şeylere önem vermiyorlar hiçbir zaman
Anonymous
Not applicable
Samsung Members
Merhaba S22 ultra nasıl acaba almayı düşünüyorum da S22 plus ya da S22 ultra ikiside arasında kaldım
FozzYD44
Active Level 3
Samsung Members
Alnından öpülecek yazı yazmışsın umarım sorunun bir an önce çözülür. Samsung müşterilerinden nefret ediyor. Hep biz haksız durumdayız onlar haklı. Telefona yazilim atmayı bile bilmeyen sözde teknik servislerinin de en kısa sürede ülkeyi terk etmelerini diliyorum. Bundan sonra parayı verip A firmasından alırım. Para bulamazsam da kullanırım orta seviye ucuz bir şey verdiğim paraya yanmam.