cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

S21 fe çeşitli sorunlar

(Topic created on: 03-06-2024 11:01 PM)
150 Views
wgezginw
Active Level 1
Options
Galaxy S
Ekran donması sorunu, samsung klavye durdu uyarısı ve rehber vebenzeri uygulamalarda aşağı yukarı kaydırmalarda takılmalar yaşanması sorunları var. Çözüm önerileriniz varmı?
0 Likes
6 Comments
victorhugo
Active Level 9
Galaxy S
Klasik olacak ama yedekleyip sıfırlamak
wgezginw
Active Level 1
Galaxy S
Teşekkürler ama onu denedim sonuç aynı.
victorhugo
Active Level 9
Galaxy S
Garantisi varsa yetkili teknik servise gösterin o zaman
0 Likes
Lacivert
Moderator
Moderator
Options
Galaxy S

Merhaba wgezginw,

 

Konu ile ilgili, aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz;

 •  Cihazınızı, güç tasarrufu modunda kullanıyorsanız, güç tasarrufu modunu pasif hale getirerek kontrol ediniz. Cihaz güç tasarrufu modundayken, daha az pil tüketmek adına, tam performans sağlamayabilir. Bu durum, cihazda donmaya/kasmaya neden olabilir. Bildirim panelinden "Güç Tasarrufu" modunu pasif hale getirebilir ya da "Ayarlar > Cihaz Bakımı > Pil > Güç Tasarrufu" seçeneğini kapalı konuma getirebilirsiniz.

•  Ayarlar > Cihaz Bakımı bölümünden, belirli aralıklarla sistem optimizasyonlarını yapınız.

•  Cihazınızı günde bir defa yeniden başlatarak kontrol etmenizi rica ederiz.

•  Herhangi bir uygulama yükledikten sonra, cihazınızda donmalar başladı ise son yüklediğiniz uygulamaları kaldırarak kontrol etmenizi rica ederiz. İndirilen bazı 3. parti uygulamalar, cihazınızda donmalara neden olabilir. İşlem için "Ayarlar > Uygulamalar" bölümünden, silmek istediğiniz uygulama içerisine giriş sağlayarak "Kaldır" bölümüne dokunduğunuzda, uygulama cihazdan kaldırılacaktır.

•  Cihazda, SD kart kullanıyorsanız, SD kart kaynaklı bir durum da meydana gelmiş olabilir. SD kartınızın okuma ve yazma hızı, cihaz ile uyum sağlamadığında, cihazda donmalar meydana gelebilir. Bu nedenle, cihazınızdan SD kartınızı çıkartarak kontrol etmenizi rica ederiz.

Yukarıda paylaşmış olduğum adımları uygulamanıza rağmen, uygulamalarda ya da menü geçişlerinde donmalar devam ederse, Samsung Members uygulaması üzerinden hata raporu göndermenizi rica ederiz. Samsung Members uygulamasına girdikten sonra Destek > Hata raporları > Yavaş Cihaz" bölümünden, sorunu ayrıntılı olarak yazarak "Gönder" butonuna basınız. Gerekli kontroller sağlanılarak, kısa bir süre içinde size, yazılı olarak bilgilendirmesi sağlanacaktır.

Teşekkürler.
MOD

fb007
Active Level 5
Galaxy S
OneUI ana ekranı sıfırlamayı deneyin1709792179297_1709792179285_0.jpg
0 Likes
yns21fe
Active Level 9
Galaxy S
Klavye durma sorununun henüz çözümü yok güncelleme bekliyoruz. Sıfırlayanlar da oldu ancak düzelmedi
0 Likes