cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
Resolved! Solved

Original topic:

Oyun oynarken aşırı CPU kullanımı

(Topic created on: 03-29-2021 11:01 PM)
608 Views
FıratS22_TabS9
Expert Level 1
Options
Galaxy S

Perf z kullanıyorum oyun oynarken genelde %33 veya %26 kullanılan işlemci bir anda %73 veya %80 e çıkıyor ve bayağı ısıtıyor telefonu neden olabilir uzun süredir var ve tek oyunda olmuyor

1 Solution

Accepted Solutions
Solution
User0000004
Moderator
Moderator
Options
Galaxy S

Merhaba FıratS,

Ben Turkuaz, Samsung Forum moderatörüyüm. Öncelikle, böyle bir durum yaşadığınız için üzgünüm.

Cihazın cpu kullanımı ve ısınma durumunun kontrol edilebilmesi için Samsung Members uygulaması üzerinden hata raporu göndermenizi rica ederiz. Samsung Members uygulamasına girdikten sonra Yardım alın > Hata raporları > Aşırı Isınma bölümünden, sorunu ayrıntılı olarak yazarak Gönder butonuna basınız.

Gerekli kontroller sağlanarak, kısa bir süre içinde size, yazılı olarak bilgilendirmesi sağlanacaktır.

Cihaz kullanılamayacak derecede aşırı ısınıyorsa, kontrol edilebilmesi için lütfen cihaz içerisindeki verilerinizi yedek alarak, en yakın Samsung yetkili servis merkezini ziyaret ediniz. Servis iletişim bilgilerine, aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

https://www.samsung.com/tr/support/service-center/

Bilgileri yedeklemenin iki yolu vardır;

1. Verilerinizi Microsoft OneDrive'a yedekleyebilirsiniz. Ayarlar > Hesaplar ve Yedekleme > Samsung Cloud > Ekranın sağ üst köşesinde bulunan üç nokta > OneDrive ile bağlan > Koşulları kabul edip bağlan > Hesapları Bağla > Mevcut Hotmail hesabı ve şifresini girin > Kabul et > Hesaplar Bağlanıyor yazısı gelecektir. İleri ögesine dokunduktan sonra kurulum işlemleri tamamlanmış olacaktır.

2. Aşağıdaki link üzerinden bilgisayarınıza, Samsung Smart Switch programını indirerek, data kablosu ile verilerinizi, bilgisayarınıza yedek alabilirsiniz.

target=_blankhttps://www.samsung.com/tr/support/smart-switch/

Not:

• Cihaz içerisinde yer alan Güvenli Klasör uygulamasını kullanıyorsanız eğer, cihaz verilerinden ayrı olarak yedeklemeniz gerekecektir.

• Güvenli Klasörün yedekleme özelliği, 2021'den beri piyasaya sürülen Android R OS tabanlı Samsung mobil cihazlarında artık mevcut değildir. Her uygulamanın Smart Switch veya yedekleme özelliğini kullanarak gerekli verileri yedeklemeniz önerilir.

Yedeklemelerin görselli anlatımlarına link üzerinden ulaşabilirsiniz;

target=_blankhttps://www.samsung.com/tr/support/mobile-devices/how-can-i-back-up-my-mobile-phone/

Teşekkürler.
MOD

View solution in context

0 Likes
8 Comments
CemKaraca
Active Level 7
Galaxy S
Telefon model nedir?
0 Likes
Galaxy S
S10e
0 Likes
CemKaraca
Active Level 7
Galaxy S
Isınma sebebi 2.73 ghz hıza varan cpu yani normal . Isınma kaynaklı frekans düşüşünde cpu kullanımı artar. Kılıf benzeri ısı engelleyici parça varsa çıkarmanı öneririm. Oyunda kasma gibi bir sorun olursa son çare olarak telefonu sıfırla
0 Likes
Galaxy S
Benim merak ettiğim 2-3 dklık artış neden oluyor ne indirme yapılıyor ne senkronizasyon yapılma mesajı geliyor arkada başka bir işlemde açık değil
0 Likes
CemKaraca
Active Level 7
Galaxy S
Cpu ve gpu aynı yerde asıl ısınan cpu değil gpu ısınıyordur. Grafikli oyunlarda gpu kullanımı yüzde 90 ı buluyor .
0 Likes
Galaxy S
Pardon ben anlatamadım galiba **bleep** olarak cpu kullanımı fırlıyor bunun yüzünden sabit 42 derece olan telefonum 47-51 derece arasına kadar çıkıyor bunun nedeni ne
0 Likes
CemKaraca
Active Level 7
Galaxy S
Oyunun kasmaması için cpu sürekli olarak yüksek frekansta çalışıyor bunun yanında oyunun ilerleyen safhalarında gpu da fazlaca ısınmış oluyor . Cpu kendini korumak amacı ile frekansı düşürüyor o sırada kullanımı artıyor yani yüzde 10-20 lik bir artış yapıyor 50 derece telefon için çok ciddi bir değer . Samsung müşteri hizmetlerine danışmanız mantıklı olacaktır.
Dediğim gibi cpu belli bir ısıdan sonra yanma tehlikesine karşı cpu kendini korumak için frekansı düşürür. Frekans düştüğünde cpuya daha fazla yük biner ve işleme hızı azaldığı için kullanımı artar. Tekrar soğuduğu zaman frekans artar ve işlemci kullanımı azalır ve veri işleme hızı da artar.
0 Likes
Solution
User0000004
Moderator
Moderator
Options
Galaxy S

Merhaba FıratS,

Ben Turkuaz, Samsung Forum moderatörüyüm. Öncelikle, böyle bir durum yaşadığınız için üzgünüm.

Cihazın cpu kullanımı ve ısınma durumunun kontrol edilebilmesi için Samsung Members uygulaması üzerinden hata raporu göndermenizi rica ederiz. Samsung Members uygulamasına girdikten sonra Yardım alın > Hata raporları > Aşırı Isınma bölümünden, sorunu ayrıntılı olarak yazarak Gönder butonuna basınız.

Gerekli kontroller sağlanarak, kısa bir süre içinde size, yazılı olarak bilgilendirmesi sağlanacaktır.

Cihaz kullanılamayacak derecede aşırı ısınıyorsa, kontrol edilebilmesi için lütfen cihaz içerisindeki verilerinizi yedek alarak, en yakın Samsung yetkili servis merkezini ziyaret ediniz. Servis iletişim bilgilerine, aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

https://www.samsung.com/tr/support/service-center/

Bilgileri yedeklemenin iki yolu vardır;

1. Verilerinizi Microsoft OneDrive'a yedekleyebilirsiniz. Ayarlar > Hesaplar ve Yedekleme > Samsung Cloud > Ekranın sağ üst köşesinde bulunan üç nokta > OneDrive ile bağlan > Koşulları kabul edip bağlan > Hesapları Bağla > Mevcut Hotmail hesabı ve şifresini girin > Kabul et > Hesaplar Bağlanıyor yazısı gelecektir. İleri ögesine dokunduktan sonra kurulum işlemleri tamamlanmış olacaktır.

2. Aşağıdaki link üzerinden bilgisayarınıza, Samsung Smart Switch programını indirerek, data kablosu ile verilerinizi, bilgisayarınıza yedek alabilirsiniz.

target=_blankhttps://www.samsung.com/tr/support/smart-switch/

Not:

• Cihaz içerisinde yer alan Güvenli Klasör uygulamasını kullanıyorsanız eğer, cihaz verilerinden ayrı olarak yedeklemeniz gerekecektir.

• Güvenli Klasörün yedekleme özelliği, 2021'den beri piyasaya sürülen Android R OS tabanlı Samsung mobil cihazlarında artık mevcut değildir. Her uygulamanın Smart Switch veya yedekleme özelliğini kullanarak gerekli verileri yedeklemeniz önerilir.

Yedeklemelerin görselli anlatımlarına link üzerinden ulaşabilirsiniz;

target=_blankhttps://www.samsung.com/tr/support/mobile-devices/how-can-i-back-up-my-mobile-phone/

Teşekkürler.
MOD

0 Likes