cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Galaxy M51 Android 13 güncellemesi almıyor.

(Topic created on: 08-19-2023 10:42 PM)
1395 Views
Members_CdwZPKZ
Beginner Level 2
Options
Galaxy M

Galaxy m51 canavar gibi bir cihaz, bu cihazın android 13 güncellemesi almayıpta daha düşük modelli telefonların güncelleme alması haksızlıktır. Samsung, galaxy m51 kullanıcılarını önemsemiyor.

6 Comments
HasanS22
Active Level 6
Galaxy M
Evet, Galaxy M51'in donanım özellikleri itibarıyla Android 13 güncellemesini almaya uygun olduğu açık. Ancak Samsung'un güncelleme politikasında bazı faktörler göz önünde bulunduruluyor:

- Cihazın satış rakamları ve kullanıcı sayısı. Daha çok satan modellere öncelik veriliyor.

- Çipset desteği. Exynos çip takılı cihazlarda güncelleme süreci daha hızlı ilerliyor.

- Cihazın piyasadaki ömrü. En eski modeller için artık güncelleme desteği kesiliyor.

- Ülke bazlı satış faktörleri de etkili olabiliyor.

Galaxy M serisi orta segmente hitap ettiği için güncelleme desteği diğer serilere göre daha kısa olabiliyor. Ancak haklı olarak kullanıcıları için de önemli bir cihaz. Samsung'un bu konuda daha duyarlı davranması beklenir. En azından bir sonraki güncellemeyi alması gerektiğini düşünüyorum. Kullanıcı geri bildirimleri Samsung'u etkileyebilir.
Galaxy M
Gerçekten çok saçma geliyor ama maalsef söz verdiğinin dışında hareket etmiyor.
HPYZ
Active Level 5
Galaxy M
samsung bütün cihazlarına iki yıl yazılım desteği veriyor,maalesef.
ZyraXone
Active Level 10
Galaxy M
M serisi samsungun bile sevmediği telefon olabilir aw saçma sapan daha güçsüz güya yeni telefon diye A14e bile daha uzun süre yazılım desteği veriyor. Note 20 serisinide çöpe attı samsung.
ÖmerA32
Expert Level 5
Galaxy M
Maalesef bir politika seçiyorlar ve çoğu durumda değiştirmiyorlar, 2020 amiral cihazları ve orta üst segment cihazlar 3 yükseltme alacaktı ve aldılar da, öyle kaldı sonra tabii ki.
Buna S20 serisi, Note20 serisi, A51 A71 gibi cihazlar dahil..
ÖmerA32
Expert Level 5
Galaxy M
Bu konu için donanımın önemi olsaydı ohoo M51 tabii ki de donanımsal açıdan gayet yeterli bir cihaz, ancak Samsung hep yıla ve politikaya göre gidiyor, bu yüzden almaması gayet normal oldu..

Mesela Mx1 cihazları (2020 M serisi) Android 10 ile çıktılar ve 2 yükseltme alacakları söz verildi aldılar ve 12'de kaldılar..
Sadece 4 yıl güvenlik güncellemesi programına dahiller, yani M51 çıktığı zamandan ortalama 4 sene geçtikten sonra desteği kesilecek mesela, 2024 ortaları 🙁

Sizi çok iyi anlayabiliyorum merak etmeyin, bende de aynı durum söz konusu, A52 A72 A13 A23 M23 gibi cihazlar Android 14 alırken ben de oturup izleyecem 😐
Tabii bu ay ya da sonraki ay falan Android 14 ile ilgili herhangi bir majör testi başlamaz ise 😪

Maalesef politikalar ve cihazın çıktığı yıl belirliyor her şeyi fakat A32 için yaptıkları bence pek doğru olmadı ve tabii M51 için de 😐