cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Öneri

(Topic created on: 06-30-2023 03:12 AM)
304 Views
ygtknca
Active Level 8
Options
Galaxy A

Sayın Samsung yetkilileri ve moderatörler bir Samsung kullanıcısı olarak size bir kaç öneri sunmak istiyorum dikkat ederseniz çok sevinirim. Şunu söyleyebilirim ki yazılımsal ve olarak Android camiasında bana göre en iyi marka Samsungdur ama yazılım konusunda diğer markalara göre geriden geliyorsun. Karşılaştırma yapar iken diğer markaları söylemem doğru mu bilmiyorum ama sizi "S" olarak nitelendirmek diğer bütün Android camiasındaki markalara ise "X" diye nitelendireceğim buna göre okursanız çok sevinirim.Önerilerim şu şekilde ve bazı kullanıcılarınds bunlara dikkat ettiğini ve onlarında önerilere katılacağını düşünüyorum. 

• X markalarda telefonun ekranı kapandığı zaman mesela 10 dk içinde otomatik olarak ram silme ayarı var. Ayarlardan bu süre belirleniyor ve ekran kapandıktan sonra arkada açık kalan uygulamalar ram silinerek kapatılıyor ek özellik olarak bazı uygulamalarda hariç tutulabiliyor. Ne yazık ki ek özelliği bırakalım ekran kapanınca otomatik ram silme özelliği Samsungda hiç yok
  • Arayüzde uygulamaların simgeleri ne küçültebiliyor ne de büyük hale getirilebiliyor.4x6 veyahut 4x5 gibi ayarlar yapılarak küçültme ve büyütme işlemi yapılıyor. Bu ayar ise tam olarak simge boyutunda değişime yol açmıyor. X markaların hepsinde var ne yazık ki sizde yok. 
  • Ayarlar kısmından telefon hattı için sadece 4.5G ayarı kapatılarak 3G ye geçiş sağlanabiliyor ki bu doğru değil. Çünkü bazen 3G nin dahi düzgünce çekmediği ortamlarda bulunuyoruz ve 3G den 2G ye sürekli geçiş oluyor ve bu şarjın daha az gitmesine sebep oluyor. Ayarlardan bu istenildiği şekilde ayarlanabilmeli
  • Ek olarak Androidin yeni sürümlerinde eskisi gibi bütün önbellekleri silmek için tek bir seçenek yok. Bütün önebelliği tek seferde silmemiz için ya 3.parti uygulama yükleyip premium özellik satın almamız gerekiyor ya da tek tek uygulamalara girip silmemiz gerekiyor.Tek bir şekilde önbelleği silebileceğimiz bir uygulama veyahut arayüz vs. artık ne yapabiliyorsanız yapabilirseniz mükemmel olur. Bu özellik X markalarındada yok ama eğer siz yapabilirseniz ek artı olur bence. 
  • Güvenlik olarak ben hala Android sisteminin ve Android cihazlarda bulunan arayüzün bir ios kadar güvenli olmadığını düşünüyorum ve mesela kendim bir çok yerden kitap pdfi olsun makaleler olsun bir çok indirme yapıyorum ve bunlardan cihazı yavaşlatıcak veyahut verilerinmizde sızma olucak virüsler elbet giriyor. Çünkü zamanla cihazda o tarz yerlerden indirme yapa yapa cihazda buglar, takılmalar yaşıyoruz ve sistemde ne yazık ki bulunan virüs gözükmüyor. Bildiğim kadarı ile Samsung Knox+McAffe ile korunuyor Knox nasıl çalışıyor tam bilmemekle beraber ayarlarda cihaz taraması kısmında bulunan McAffe arayüzü ile yapılan taramada sadece uygulamalar taranıyor dosyalar dahi taranmıyor.Bu da tam güvenlik sağlamıyor benim gibi bir kullanıcı illa ki 3.parti uygulama satın alıp koruma sağlamak zorunda kalıyor ki indirdiğimiz 3.parti uygulamalar hem size ait değil hem ne kadar güvenli tartışılır. X markalarından farklı olarak daha güvenli sistem yaparsanız bence bir adım önde olursunuz ve biz Türk kullancıları hem sevindirir hem cihazlarınıza daha fazla yönelmemize sebep olursunuz 
  • Gelelim güncelleme konusuna en büyük avantaj ve dezavantaj bulunan kısım bence bu güncelleme konusunda verdiğiniz sözleri tutmanız çok güzel ama ne yazık ki her ay gelen güncelleme sonrası illa ki sorun çıkıyor bu sorunlar hard reset üzerinden sıfırlama gerçekleştirildiğinde dahi geçmeyebiliyor. Mesela kendi A53 cihazında bu sorunlarımı orijinal rom atarak anca düzelttim her büyük güncellemedr eski güncellemenin artığı sorunu kalabilir bu doğaldır ama biz her ay bu telefonu sıfırlamak zorunda kalmamalıyız ve bana göre güncelleme konusunda acele ediyorsunuz ve bu yüzden ortaya çok sağlıklı bir güncelleme çıkmıyor. Farkındayım çoğu kullanıcı her ay güncelleme diye çıldırıyor ama ne kadar doğru bu her ay mı telefonda sorun var her ay mı yeni özellik gelmeli bence hayır. Sağlam bir güncelleme olsun 1.5 ayda gelsin 2 ayda gelsin. Burada her ay güncelleme diye çıldıran kullanıcılarıds eleştirmek lazım tabikide. Bazen o ayki güncellemede hiçbir sıkıntı olmuyor diğer ay tekrar güncelleme geliyor bir yapıyoruz telefon ya gereksiz yere ağırlaşıyor ya da bir çok sorun ortaya çıkıyor. Bu telefon ağırlaşma konusu AnTutu puanlarında dahi belli oluyor tabiki yazılımlar geliştikçe işlemciye binen yük değişir ama bu kadar bariz **bleep** olmamalı diye düşünüyorum. Telefon yavaş diye şikayet açtığımızds güncelleyin diyorsunuz güncelleme yapsak daha da yavaşlıyor emin olun. X markalar güncelleme konusunda her ay update çıkarma konusunda evet daha sıkıntılar ama daha sağlıklı güncellemeler sağlıyorlar. Ben ve bir çok kullanıcı bu konudan bence müzdarip. 
  • Pil konusunda ve sıcaklık konusunda da önerilerim var. X markalar ile karşılaştırıldığında arayüzünüz kaynaklı açık ekran süreli hemen hemen benzer X markanın bir cihazında daha yüksek mesela bakıyorsun X markada işlemci Snapdragon8Gen2 ekran özellikleri hemen hemen aynı vs vs. Bir bakıyorsun sizde açık ekran süresi 9 saat X markada 12 saat bu sayısal verileri örnek olarak veriyorum. Kullanıcının kullanımına göre bu durum tabikide değişir ama burada bahsettiğim durum aynı şekilde kullanmak ve X marka cihazda daha yüksek açık ekran süresi almak bu gerçekten üzücü bir durum. Şunu da **bleep** ettim ki işlemciden işlemciye değişmekle beraber çoğu cihazınız X markalara göre daha fazla ısınıyor bu durum donanımsal mı yoksa yazılımsal mı bilmiyorum ama donanımsal olduğunu düşünüyorum çünkü donanım konusunda X marka Android telefonlara göre daha kaliteli ve üst parçalar kullanıyorsunuz ama sizde daha çok ısınma oluyor aynı işlemcili 2 cihaz karşılaştırıldığında çoğunlukla sizde ısınma seviyeleri daha yüksek burada ise durumun donanımsal dğeil yazılımsal olduğu gözüküyor. Bu konuda gerekeni yaparsanız çok seviniriz
  • Gelelim en büyük sorunlardan biri olan ürettiğiniz Exynos işlemciler meselesine. Bu konuda bir çok Samsung kullanıcısı gerçekten şikayetçi bana göre Exynos işlemciler iyi ama bütün sorunları optimize olamama. Siz yaptığınız güncellemeler ile optimize ediyor olabilirsiniz ama 3.parti uygulamalar aynı hassaslığı göstermiyor. Bu konuda Android camiasında yazılım geliştiren uygulama geliştiricileri ile karşılıklı bir ortaklık olmalı bence bu durum ortaklıkla mı hallolur bilemiyorum ama yazılım geliştiriciler Exynos işlemcileri takmıyor bile onlar takmadığı için siz elinizden geleni yapın yine de bir çok uygulama optimizasyon sorunu yaşatıyor bu konuda elinizden geleni yapmanız lazım. Bana göre exynos işlemci Appleın işlemcileri karşısında en büyük rakip konumuna gelebilir. 
Önerilerim böyle umarım okursunuz. Teşekkür ederim. 
3 Comments
Samsung80
Active Level 8
Galaxy A
Kardeş niye bu kadar zahmet ettin Samsung ta yetkisi olan adamlar meşgul olduğu için bu kadar uzun yazıyı okumaz. Yetkisi olmayan ve bu yazıyı merak edip okuyacak adamın yetkisi olmadığı için bu yazı yine işe yaramaz. Zaten samsung müşteri önerilerini dinlese bu kadar problemli cihazlar üretmez. Sonuç; Nasrettin Hoca ya tutarsa.
ComradeS62
Active Level 6
Galaxy A
Boşuna kendini yorma adamlar daha hata raporlarını bile okumuyorlar. Isınma problemi ile ilgili 12 tane hata raporu veri kaydı fotoğraf vs.. gönderim hepsine verdikleri cevap aynı cihazını sıfırlayın cihazınızı sıfırlayın...
Cihazımı sıfırladım değişen birşey olmadı ısınma problemi devam ediyor bakın bu cihazı sıfırlayarak hallolacak bir sorun değil diyorum yetkili bana hala cihazını sıfırlayın diye cevap veriyor. Boşuna kendini yorma yani
Bakırçay
Moderator
Moderator
Options
Galaxy A

Merhaba ygtknca,

Bu görüş ve önerilerinizi bize bildirdiğiniz için teşekkürler. Sizlerden gelen talepleri, her zaman değerlendirmekteyiz ve ilgili birimlere iletiyoruz. 

Teşekkürler.
MOD