cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Samsung Galaxy F23 5G incelemesi: Bütçeye uygun yüksek performanslı oyun

(Topic created on: 03-14-2022 09:17 PM)
524 Views
RecepF
Expert Level 5
Options
Diğer
 
image
 

Galaxy F23 5G, yakın zamanda ülkede 5G ağlarının yayınlanacağına dair çok az işaret olsa da, Hindistan pazarı için Samsung'un sunduğu bir başka uygun fiyatlı 5G cep telefonu. Şu anda eski Galaxy F42 5G'nin yanında Hindistan'daki en ucuz 5G Galaxy akıllı telefon, ancak iyi mi? Öğrenme zamanı.

 
Tasarım
 
image
 
Burada biraz dejavu hissediyorum çünkü Galaxy F23 5G, Samsung'un diğer uygun fiyatlı 5G telefonlarındaki bir tasarım hatasını tekrarlıyor ve bundan daha önce bahsetmiştim: Bu telefon, önden kötü göründüğü kadar arkadan da harika görünüyor.
 
Arka kısım, mat kaplamalı ve kamera modülleri çok az dışarı çıkan Galaxy A52'ye benzer bir tasarıma sahip. Orman Yeşili inceleme birimim gösterişli görünüyor ve halka açık bir yerdeyseniz, insanlar size hangi telefonu kullandığınızı soracaklar.
 
 
image
 
Ancak ön tarafta, ekranı açar açmaz, her tarafta çılgın büyük çerçevelerle karşılaşıyorsunuz. Artı, bu bir LCD ekran olduğundan, ekranın arkasında bir arka ışık var ve ön kamera çentiğinin etrafından sızdığını görebilirsiniz.
 
Anladığım kadarıyla modası geçmiş bir görünüm ve Samsung'un neden ucuz telefonlarını tasarlamaya geldiğinde telefonun gerçekten bakacağınız tarafına odaklanmadığını anlamıyorum. . Evet, diğer insanları etkilemek de önemlidir, ancak öne bakan tasarım pahasına değil.
 
Bu bir bütçe telefonu olduğundan, Samsung doğal olarak güç düğmesi olarak ikiye katlanan fiziksel bir parmak izi sensörü kullandı. Ve beklediğiniz gibi harika çalışıyor. Oh, ve bu telefonda bir kulaklık jakı var, ancak Samsung size kutuda herhangi bir kulaklık vermiyor. Şarj cihazı da yok, sadece bir USB-C kablosu, bu da F23 5G'nin gerçekten fiyat etiketinin önerdiği kadar uygun olup olmadığını merak etmenize neden oluyor.
 
Ekran ve ses
 
 
image
 
Galaxy F23 5G'de 120Hz 6.7 inç LCD panel var ve fiyat aralığı için oldukça iyi. 120Hz yenileme hızı daha çok 90Hz gibi hissettirirken, yine de sorunsuz bir kullanıcı deneyimi yaşarsınız (telefon takılmadığında, yani performans bölümünde daha fazla ayrıntı). Ve Samsung'un HD+ yerine Full HD+ çözünürlüğü tercih etmesine sevindim, çünkü bu kayda değer bir **bleep** yaratıyor ve size keskin bir video ve oyun deneyimi sunuyor.
 
Yine de ses deneyimi oldukça zayıf. Sessiz bir odada değilseniz, alttan çalışan tek hoparlör en yüksek ses seviyesinde bile zar zor duyulur. Kalitesi kötü değil, ancak dinlemek için kulaklarınızı zorlamanız gerektiğinde tam olarak önemli değil. Kutuda kulaklık olmadığı için ses deneyiminiz satın aldığınız kulaklığın kalitesine bağlı olacaktır.
 
 
Kamera
 
image
 
Galaxy F23 5G, daha önce sayısız telefonda gördüğümüz 48MP sensör yerine yeni bir 50MP sensörle gelen ilk bütçe/orta sınıf Samsung telefonlarından biri. Elbette bu, Samsung'un Galaxy S22 ve Galaxy S22+'da kullandığı 50 MP sensör kadar iyi değil.
 
Hayır efendim, buradaki 50MP kamera kesinlikle vasat. Yakalanan ayrıntı hayal kırıklığı yaratıyor ve gün ışığında, iç mekanlarda ve gece çekilen fotoğrafların tümü, yakınlaştırmaya başlar başlamaz görülebilen ince gürültüye sahip. Tam 50 MP çözünürlüğe geçmek, ayrıntıyı çok az artırır, ancak kullanılabilir hale getirmek için yeterli değildir. **bleep**.
 
Geceleri Gece modundan yararlanabilirsiniz, ancak elde ettiğiniz tek şey daha fazla görünür gürültüye sahip daha parlak bir görüntüdür. Aşağıda ana kameradan bazı görüntüler bulunmaktadır (tekrarlanan herhangi bir iç mekan veya gece resmi, Gece modu sürümünün yanındaki normal sürümdür).
 
 
image
 
image
 
image
 
image
 
image
 
image
 
image
 
image
 
Ana kamerayı kullanarak portre çekimleri yapabilirsiniz ve bunlar da çok fazla ayrıntı içermese de memnuniyet vericidir. Aşağıdaki birkaç portre çekimine göz atın.
 
 
image
 
image
 
Samsung ayrıca size ISO, deklanşör hızı ve daha fazlasını kontrol etme seçeneği ile uygun bir Pro modu sunar. Ve telefonu sağlam bir yüzeye koymaya istekli olduğunuz sürece, geceleri gürültüsüz sonuçlar elde etmenin harika bir yolu. Aşağıdaki çekime göz atın – 1. Gece modu ile çekildi, 2. ise Pro modunda deklanşör hızı 10 saniyeye ve ISO 50'ye kadar ayarlanarak çekildi:
 
 
image
 
image
 
8MP ultra geniş kameranın birkaç sorunu var. İlk olarak, düşük megapiksel sayısı ve sahnenin daha fazlasını yakaladığınız gerçeği nedeniyle, ultra geniş çekimler hemen hemen her türlü ince ayrıntıdan yoksundur ve onları yakınlaştırmamalısınız. Diğer sorun ise ultra geniş kameranın uzaktaki nesnelere düzgün şekilde odaklanamamasıdır. Aşağıdaki resimlere göz atın ve resmin bir kısmının nasıl bulanık ve odak dışı olduğuna bakın, geri kalanı iyi görünüyor.
 
Standart muadillerinin yanında bazı ultra geniş resimler:
 
 
image
 
image
 
image
 
image
 
image
 
image
 
image
 
image
 
Ayrıca Galaxy F23 5G'de 2 MP makro kamera var ve bu konuda ne kadar az şey söylenirse o kadar iyi. Bu makro kameralar, yalnızca teknik özellik sayfasındaki kamera miktarını doldurmak için var ve 2 megapiksellik bir çözünürlükte, kullanışlı hiçbir şey elde edemezsiniz. Bu çözünürlük o kadar düşüktür ki, yakaladığınız nesnenin odakta olduğunu tespit etmek bile çok büyük bir görevdir ve nihai sonuçlar. Aşağıdaki makro çekimlerde kendiniz görün.
 
 
image
 
image
 
Selfie'ler için 8 MP'lik bir kamera alıyorsunuz ve bu da oldukça ortalama. Günün saati veya aydınlatma koşulları ne olursa olsun çok fazla ayrıntı korunmaz ve resimler cilt tonunuzu gerçekte olduğundan daha mat gösterebilir. Ekran flaşını açmadığınız sürece gece özçekimleri az çok işe yaramaz. Bununla birlikte, ana kamerada olduğu gibi, beklenenden daha iyi kenar algılama ile öne bakan kamera ile bazı güzel portre çekimleri elde edersiniz.
 
İşte birkaç selfie; 1. normal bir fotoğraf, 2. ise portre versiyonu:
 
 
image
 
 
image
 
 
Video kaydı için, 30 fps ile sınırlı olsanız da 4K'ya kadar çözünürlükler desteklenir. Ve video kalitesi yalnızca bu kameralardan aldığınız resimler gibi kullanılabilir. Son olarak, Galaxy F23 5G, deklanşöre tek bir tıklamayla fotoğraf ve video çekmek için Tek Çekim, Hyperlapse, Ağır Çekim, Süper Ağır Çekim, Yiyecek ve Panorama dahil olmak üzere çok çeşitli kamera modlarına sahip. Ayrıca, Samsung'un kamera uygulamasında çeşitli Snapchat filtrelerini kullanmanıza izin veren Eğlence modu da var.
 
 
Yazılım
 
Galaxy F23 5G, kutudan çıktığı andan itibaren Android 12 ve One UI 4.1 çalıştıran ilk amiral gemisi olmayan Galaxy akıllı telefonlardan biridir. Görünüşe göre artık One UI'nin Core sürümü yok, bu nedenle F23 5G standart sürümü çalıştırıyor, bu da tüm güzel özelliklerden yoksun olmadığı anlamına geliyor.
 
Aslında, Samsung epeyce bir kısmını orada bıraktı. Dual Messenger, Quick Share ve ekran kaydedici gibi standart olanlardan görüntülü arama efektleri ve RAM Plus gibi şeylere kadar, F23 5G'nin sunabileceği uygun bir One UI deneyimi vardır. One UI 4.0 ve One UI 4.1'de, Samsung yazılımının en son sürümünün nasıl olduğunu görmek için aşağıdan kontrol edebileceğiniz birkaç video hazırladık, ancak işin özü şu: Samsung DeX gibi amiral gemisi sınıfı özellikler.
 
Kaçırdığınız şey , Samsung'un yeni yazılım güncelleme politikasıdır . Bu fiyat aralığında bu beklenebilir – Galaxy F23 5G yalnızca iki büyük işletim sistemi güncellemesi alacak. Bundan sonraki her şey güvenlik güncellemeleri olacak. Samsung'un brifingimizde bize söylediklerini doğru hatırlıyorsam, güvenlik güncellemeleri üç yıl garantilidir.
 
 
Verim
 
Galaxy F23'ün tasarımı gibi, performansı da iki ucu keskin bir kılıçtır. Bu, bir süredir Samsung'dan kullandığım en yavaş telefonlardan biri. Bu, menülerde gezinme, uygulamaları açma, kamerayı açma ve fotoğraf çekmeye çalışma ve hatta güç düğmesini kullanarak ekranı açma gibi genel şeylerle ilgilidir.
 
Galaxy F23 5G, zaman zaman tüm bunlara gecikme ve takılma getirmeyi başarıyor. İyi çalıştığında, iyi çalışır. Ama ne yazık ki olmadığı çok fazla zaman var. İnceleme birimimdeki 4GB RAM burada suçlu olabilir ve cihazda kullanılan depolamanın o kadar hızlı olmadığını varsayıyorum, ancak genel kullanımda harika bir deneyimim olmadı. BTW, Samsung'un RAM Plus özelliği de etkinleştirildi, ancak yardımcı olmadı.
 
Bununla birlikte, F23 5G, Snapdragon 750G tarafından desteklendiğinden (yalnızca bu, 5G'yi destekleyen birkaç işlemciden biri olduğu için; bu telefon 5G'ye sahip olmasaydı, muhtemelen çok daha az güçlü bir çipe sahip olurdu), her türlü oyun iyi koş. Call of Duty: Mobile gibi daha ağır oyunlardan Candy Crush gibi bir şeye kadar , Galaxy F23 5G hepsini iyi kare hızlarıyla ve çok ısınmadan halledebilir.
 
5G'ye gelince, Galaxy F23 5G tüm 12 5G bantlarını destekler, bu nedenle geleceğe olabildiğince hazırdır, ancak Hindistan'da sahip olduğumuz tek şey 4G ağları olduğundan test yapmak mümkün değildi. Ve 5G ağlarının ne zaman yayınlanacağına dair hiçbir belirti olmadan, 5G desteği, geleceğe hazır olmak sizin için kritik olmadıkça, bu telefonu satın almanız gereken bir şey değildir.
 
 
Pil ömrü
 
5.000 mAh pil kağıt üzerinde çok büyük görünmüyor, ancak Galaxy F23 5G yoğun kullanımda tek bir şarjla tüm gün boyunca gidebilir. Kısacası, pil ömrü harika ve hafif kullanımla, telefonu prize takmadan iki gün öncesine kadar itebilirsiniz. Bu, 120 Hz yenileme hızı etkinken; kapatmak, telefonun daha da uzun süre dayanmasına izin verebilir, ancak özellik açıkken pil ömrü zaten mükemmelken neden en iyi özelliklerinden birini kapatmak istediğinizi anlamıyorum.
 
Galaxy F23 5G ayrıca 25W şarjı destekler ve oldukça hızlıdır. %4 ile şarj etmeye başlayınca tam şarj için yaklaşık bir saat 20 dakika sürerken, 10 dakika ve 30 dakika şarj sırasıyla %20 ve %49'a ulaştı. Şarj cihazının ayrı bir satın alma olması kötü, ancak bir tane satın alırsanız, Samsung'un amiral gemilerine benzer şekilde hızlı şarj alıyorsunuz.
 
Karar
 
Galaxy F23 5G, karar vermesi zor bir telefon. Güzel, yüksek yenileme hızına sahip bir ekrana, harika pil ömrüne, mükemmel oyun performansına, en yeni Samsung yazılımına ve arkaya bakan güzel bir tasarıma sahiptir. Bununla birlikte, kameralar vasat tanımı, çerçeveler 2022 için çok büyük ve oyun dışı performans arzulanan çok şey bırakıyor.
 
F23 5G hakkında söyleyebileceğim en iyi şey, düşük bütçeli yüksek performanslı oyunlar için iyi olduğudur. Aradığınız şey buysa, elbette devam edin ve Galaxy F23 5G'yi alın. Aksi takdirde, tasarruf edip Galaxy A22 5G gibi bir şey almanızı tavsiye ederim. A22 5G'nin kendi dezavantajları var, ancak çok yönlü olarak biraz daha iyi (ve F23 gibi harika bir oyun performansı da var).
 
Kaynak: Sammobile Türkçe çeviri
 
 
 
 
1 Comment
RecepF
Expert Level 5
Diğer
0 Likes