cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

SAMSUNG EXYNOS 2200 VS SNAPDRAGON 8 GEN 1

(Topic created on: 01-22-2022 11:21 AM)
862 Views
A715FRAMAZANERDEMA73
Expert Level 5
Options
Diğer

Exynos 2200’ün umut verici test sonuçları

 
image
 
 


Samsung'un yeni işlemcisi Exynos 2200'ün test sonuçları ortaya çıktı. Sonuçlarına göre çoklu çekirdek testinde Snapdragon 8 Gen1'i geçtiSamsung, dünyanın en büyük akıllı cihaz üreticileri arasında. Şirket, ürettiği teknolojik cihazlar kadar işlemcileriyle de konuşuluyor. Exynos serisindeki işlemciler genelde şirketin amiral gemisi cihazlarında bazı ülkelerde karşımıza çıkıyor.

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir iddiaya göre yeni Galaxy S22 ailesinin dünyanın her yerinde Snapdragon 8 Gen1 ile geleceği söyleniyordu. Ayrıca Exynos 2200 işlemcisinin Snapdragon 8 Gen1 kadar iyi olmayacağı düşünülüyordu. Ortaya çıkan yeni bilgiler bu düşünceyi değiştirebilir.

Exynos 2200, çoklu çekirdek performansında Snapdragon 8 Gen1’i geçti!

Samsung, geçtiğimiz günlerde yeni işlemcisi Exynos 2200‘ü 11 Ocak tarihinde tanıtacağını açıklamıştı. Ancak kısa bir süre önce şirket lansmanı iptal etti ve tanıtım ilerleyen bir tarihe ertelendi. Bu durumla birlikte Galaxy S22 ailesinin Snapdragon 8 Gen1 ile gelme ihtimali güçlendi. Bununla birlikte işlemciyle ilgili bazı yeni bilgiler ortaya çıktı.

GeekBench veri tabanından elde edilen bilgilerle Exynos 2200’ün test sonuçları ortaya çıktı. Exynos 2200, tek çekirdek testinde 1019, çoklu çekirdek testinde ise 3513 puan aldı. Snapdragon’un yeni işlemcisi 8 Gen1’i tek çekirdek testinde 1228, çoklu çekirdek testinde ise 3306 puan almıştı. Bu durum bizlere Exynos 2200’ün çoklu çekirdek performansının Snapdragon 8 Gen1’den daha iyi olduğunu gösteriyor.

Daha önce ortaya çıkan bazı test sonuçlarında Exynos 2200’ün tek çekirdek testinde 691 puan ve çoklu çekirdek testinde 3167 puan aldığı gözüküyordu. Bazı kaynaklardan yapılan açıklamada iki test arasında büyük farkların olmasının sebebinin ilk testte Cortex-X2 ultra geniş çekirdeğinin dikkate alınmamasının etkili olduğu söylendi.

Yeni nesil işlemci Exynos 2200, üç küme (1+3+4) mimarisiyle gelecek. Bu mimari 2.59 GHz hızında bir Cortex-X2 süper çekirdeğini, 2.5 GHz hızında üç Cortex-A78 büyük çekirdeğini ve 1.73 GHz hızında dört Cortex-A55 küçük çekirdeğini içerecek. İşlemcinin gelecek aylarda tanıtılması planlanıyor. 
 
image
 
 
 
image
 
 
 
image
 
 
 
image
 
 
 
image
 
 
 
image
 
 
 
image
 
 
 
image
 
 
 
image
 
 

Yeni nesil CPU ve GPU performansı
Samsung Exynos 2200 yonga seti.
Muhtemelen durdurduğunuz gibi, yolumuza çıkan yeni nesil mobil işlemcilerin üçü de Armv9 mimarisine dayanan Arm'ın en yeni hazır CPU çekirdeklerini içeriyor . Spesifik olarak, bunlar güç merkezi Arm Cortex-X2, orta seviye Cortex-A710 ve güç verimli Cortex-A510'dur. Son yonga seti duyurularının istisnası , Armv8 mimarisine dayalı önceki nesil Cortex-X1, A78 ve A55 çekirdeklerini daha deneysel bir 2+2+4 yapılandırmasında kullanan Google Tensor'dur.
 Snapdragon 8 Gen 1 ve Google Tensör

En yeni Snapdragon, Exynos ve Dimensity'nin hepsinin aynı CPU çekirdeklerini ve 1+3+4 düzenini kullandığı göz önüne alındığında, benzer bir performans seviyesi bekliyoruz. Özellikle Mediatek, Samsung 4nm yerine üstün TSMC 4nm üretim sürecini kullandığından, saat hızı ve önbellek farklılıkları nedeniyle aralarında birkaç kıyaslama yüzdesi görebiliriz. Ancak, temel deneyimler muhtemelen üçü arasında neredeyse aynı hissedecek - elbette göze çarpan aşırı ısınma veya kısma sorunları hariç. Mediatek'in rakiplerinden biraz daha hızlı LPDDR5X RAM'i desteklediğini de belirtmekte fayda var, ancak bu küçük ekstra potansiyelden yararlanmak için ortak cihazlara bağlı olacak.Grafik bölümünde çok daha anlamlı farklılıklar bulunabilir. Mediatek'in Dimensity 9000'i en bilinen miktardır ve son nesil Snapdragon 888'e göre %35 performans artışı vaat eden Arm Mali-G710 MC10 GPU'yu tercih eder. Şirket, numaralandırmayı bıraktığı için Qualcomm'un en yeni Adreno GPU'su hakkında her zamankinden daha az şey biliyoruz. onun adlandırma kuralından. Tek bildiğimiz, önceki nesline göre %30 daha hızlı işlemeye sahip olması, bu da onu bu ikisi arasında yakın bir rekabet haline getirmeli.

 
image
 
 

GPU özellikleri ve yetenekleri, Samsung'un donanım destekli ışın izlemeyi tanıtmasıyla bu nesilde hiç olmadığı kadar farklılaşmaya ayarlandı.
Samsung'un Exynos 2200 modeli, potansiyel olarak nesiller boyunca mobil grafiklerde en radikal değişikliği sunuyor. Xclipse 920 GPU, PlayStation 5 ve Xbox Series konsollarına ve üst düzey PC grafik kartlarına güç sağlayan aynı AMD RDNA2 mimarisine sahiptir . Mobil cihazlar için büyük bir ilk olarak, donanım tabanlı ışın izleme, Mediatek'in yazılım desteğinden kesinlikle daha güçlü olacak Exynos 2200 GPU'ya da giriyor. Ancak, bu teknolojiden yararlanmak için oyunlara da ihtiyacımız var.

 
image
 
 


Ancak, RDNA2'nin düşük güçlü bir mobil form faktöründe sunduğu performans veya güç tüketimi hakkında hala bir bilgimiz yok. Çekirdek sayısı ve saat hızları, konsol eşdeğerlerine kıyasla önemli ölçüde düşük ve sonuç olarak performans beklentilerini kontrol altında tutmalıyız. Söylenti değirmenini takip ediyorsanız , Xclipse 920, amaçlanan 1.9GHz saat hızında termal performansla mücadele ediyor ve Samsung'u 1.29GHz'e düşürmeye zorluyor. Eğer doğruysa, bu onun performansını sınırlayacak ve yonga setinin başlangıçta umulduğundan çok daha aşağılara indiğini görebilir.


Söylentileri bir tutam tuzla almamız gerekirken, bu, Samsung'un orijinal lansman etkinliğini neden haber vermeden iptal ettiğini ve performans cephesinde çok sessiz olduğunu açıklayabilir.

 
image
 
 


Amiral gemisi telefonlar için özellikler
Snapdragon 8 Gen 1 yakın çekim
Bir oyun devrimi canlandırıcı olsa da, temel akıllı telefon deneyimi eşit derecede görüntüleme, makine öğrenimi ve akıllı ağ oluşturma özelliklerine bağlıdır. Exynos 2200, Snapdragon 8 Gen 1 ve Dimensity 9000 bu alanlarda da çok sağlam.

Yeni başlayanlar için, üçü de rekabetçi kamera paketlerine sahiptir. Çiplerin tümü çok yüksek çözünürlüklü görüntü sensörleri, eşzamanlı çift ve üçlü kamera desteği ve 8K video kaydı sağlıyor. Bununla birlikte, Snapdragon 8 Gen 1, 8K HDR kayıt sunan ve etkileyici bir 240 çekim seri çekim modunu yönlendiren tek kişidir, ancak video oynatma için AV1 kod çözücü desteğine karşı bir engel olmaya devam etmektedir.Google, DJ'leri Pixel 4'ün ne kadar harika olduğu konusunda yalan söylemeye zorladığı iddiasıyla dava açtı

Playwire tarafından desteklenmektedir


Her üç şirket de AI yeteneklerini görüntüleme hattına her zamankinden daha yakın bir şekilde bağlayarak gelişmiş görüntü işleme yeteneklerinin tanıtımını yapıyor. Mediatek, bunun video bokeh ve gelişmiş gürültü azaltmayı mümkün kılacağını ve Qualcomm'un seri çekim modu HDR ve gece çekim yeteneklerini artıracağını belirtiyor. Yonga seti yeteneklerinde önemli farklılıklar olsa da, akıllı telefon üreticilerinin ürünleri için seçtikleri kamera bileşenleri ve yazılım özellikleri, muhtemelen daha önemli farklılıklar olacaktır.

Yapay zeka ve görüntüleme, tüm yeni nesil SoC'ler için temel odak noktaları olmaya devam ediyor.
AI performansından bahsetmişken, üçü de bu nesilde bazı büyük iddialarda bulunuyor. Qualcomm, bazı iş yükleri için önemli bir destek sağlayacak olan Hexagon DSP içindeki tensör performansını iki katına çıkardı. Samsung, önceki nesil çipine göre makine öğrenimi performansında benzer bir 2 kat kazanç sağlıyor. Yine de Mediatek'in Dimensity 9000'i, son nesil çipine göre 4 kat performans ve 4 kat enerji verimliliği artışıyla grubun en cesuru.

 
image
 
 

Bunun, tüm bu çipleri şeylerin genel şemasında bıraktığı yer, herkesin tahminidir, çünkü çok fazla makine öğrenimi performansı göreve bağlıdır. Ancak işin püf noktası, tüm bu yonga setlerinin mobil yapay zeka performansının en uç noktasında yer almasıdır.

Açıklandı: Makine öğrenimi ile yapay zeka arasındaki **bleep**


Bu neslin bazı benzersiz yeni kullanım durumlarına yol açabilecek ve sıklıkla gözden kaçan bir özellik güvenliktir. Snapdragon 8 Gen 1, Android Ready SE ile uyumlu tamamen yeni bir Güven Yönetim Motoruna sahiptir . Benzer şekilde, Exynos 2200, Güven Kökünü doğrulayabilen ve güvenli etki alanlarında tutulan verileri doğrulayabilen bir Entegre Güvenli Öğe ile birlikte gelir. Daha güvenli platformlar yakında araba anahtarınız, ehliyetiniz ve diğer kimlik bilgileriniz olarak ikiye katlanabilir.

Bazıları için yeni nesil bağlantı
Kayaların üzerinde Samsung Galaxy S21 FE ön panel
Benzer şekilde, bu üç yonga setinin tümü arasında tanıdık 5G özelliklerini bulacaksınız. 3GPP Sürüm 16 5G uyumluluğu ve 7Gbps'yi aşan indirme hızları artık norm haline geldi. Qualcomm ve Samsung, 10Gbps indirmelere ulaşabileceklerini iddia ediyor, ancak bunun başarılması için daha spesifik veri toplama senaryoları gerekiyor. Örneğin, Samsung bunu aynı anda 4G ve 5G bağlantısından yararlanırken yapıyor; bu, ağlar gelecekte bağımsız 5G'ye geçtiğinde olmayacak bir durum.

 
image
 
 

Mediatek'in şimdilik 5G mmWave özellikli amiral gemisi yongası eksik.
Bu çipler arasındaki belki de en önemli **bleep**, Mediatek'in 5G mmWave desteği sunmayan tek kişi olması , yonga setinin ABD'deki ve diğer bazı pazarlardaki çekiciliğini sınırlandırıyor.

Exynos 2200'ün Wi-Fi ve Bluetooth açısından neyi desteklediğini henüz bilmiyoruz. Ancak son nesil özellikler göz önüne alındığında, minimumda Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.2 bekleyebiliriz; bu, şu anda üst düzey bir kablosuz deneyim için ihtiyacınız olan her şey. Hem Mediatek hem de Qualcomm , Wi-Fi 6E'yi desteklerken , birincisi Bluetooth 5.3 desteği de sunuyor.

Snapdragon 8 Gen 1 vs Exynos 2200 vs Dimensity 9000: Erken karar
2022 amiral gemisi SoC ortamı, özellikle gelecek Galaxy S22 serisinde Snapdragon 8 Gen 1 ve Exynos 2200 söz konusu olduğunda, her zamankinden daha çeşitli olacak şekilde şekilleniyor. Mediatek'in son derece rekabetçi bir teklifi olan Exynos 2200'deki son teknoloji grafik geliştirmeleri ve görüntülemeyi ikiye katlayan Snapdragon ile heyecanlanacak çok şey var. Bununla birlikte, söylenti değirmeninden gelen söylentiler, tüm bu yeni teknolojiyle birlikte gitmek için birkaç performans ve pil ömrü uyarısı olabileceğini gösteriyor. 

 
4 Comments
ahmet_turğut
Expert Level 5
Diğer
Snapdragon qualcomm'un yeni işlemcisi Bence bu sefer iyi olmayacak Söylentilere Göle işlemcide ısınma sorunu var bu sefer Samsung'un işlemcisinden ben ümitliyim bence daha iyi olacak Samsung'un işlemcisi
Egzaynos Bu kez iyi olacak gibi gözüküyor Bu arada Bilgilendirme için teşekkür ederiz çok güzel bir gönderi Emeğinize sağlık
Diğer
Rica ederim güzel yorumun için evet bu sene ben de umutluyum Exynos için
Rose67_
Expert Level 5
Diğer
Kesinlikle. Exynos güzel bir işlemci olacak bu sefer. 🙂
Diğer
Evet öyle