cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Galaxy Watch-

(Topic created on: 12-11-2021 06:09 PM)
124 Views
Batt
Active Level 3
Options
Giyilebilir Cihazlar

Merhabalar,

Sporcuyum, antrenörüm. Dünya devi Samsung'a güvenerek antrenmanlarımda yanımda olması adına Galaxy Watch tercih ettim. 9.12.2021 tarihi itibarı ile saatimin Garanti süresi doldu. Bu süre zarfındaki deneyimlerimi paylaşmak isterim. 
*Saat çok şık. Almamdaki önemli etkenlerden biri de buydu. Samsung'a da zaten oldukça güveniyordum. 
*Bağlantı ile ilgili **bleep** **bleep** problem yaşasam da, bağlı olduğu sürece aramaları ve gelen bildirimleri takip edebilmek güzel. 
*Ancak spor ve sağlık işine girdiğimizde Samsung oldukça yalan söylüyor. Aşağıda sıralayacağım, isteyenlere kanıt da gösteririm.

1) Nabız. Kesinlikle doğru göstermiyor. 
El bileğimden veya boynumdan nabzı alarak saat ile karşılaştırdığımda bir çok zaman dakikada 20 belki 30 atıma kadar farklılık gösterebiliyor. Servise gitti anakart ve sensör değişti, test edildi sorun yok denildi. Ancak bir gün 8 km hızla koşarken 170 olan nabzım ertesi gün aynı hızda 120 olarak gösteriyor. Bunu kanıtını karşılarına koyarak söylediğim zaman utanmadan saatte problem yok diyorlar. Ayrıca sıklıkla olarak nabız 150-160'lardan bir anda 90-100'lere düşebiliyor.

2)Sürat. **bleep** hızı kesinlikle doğru göstermiyor. Örneğin bisikletle giderken siz ne kadar hızlı çevirirseniz çevirin o sizi pek umursamıyor. Yani km saati doğru çalışmıyor. Bunu da şu şekilde doğruluyorum; km boyunca sürekli olarak 17 km ve civarı hız gösteren saat, km sonunda ortalama hızımı 24 olarak veriyor. Bu koşu da da sürekli oluyor. 
İki de benden bonus; 
koşubandından koşarken saatinize bakarsanız sizin durduğunuzu algılıyor :)
Sabit bisiklette antrenman yapıyorsanız 10 saniye sonunda otomatik olarak kullanıcının antrenman yapmadığına karar veriyor ve durduruyor.

3)Antrenmanlarınızı karşılaştıramıyorsunuz. Yani bundan 3 ay önce yaptığınız bir antrenmanla güncel antrenmanınızı karşılaştırıp performans gelişiminizi göremiyorsunuz. Screenshot ile yapılabilir. O da 4 antrenmanı karşılaştırmaya kalktığınızda oldukça zorlayıcı olacaktır. Bunu da sordum forumda. Bana utanmadan ortalamanızı görebiliyorsunuz dediler. 
Bu arada karşılaştırma konusunda da zaten nabzı doğru ölçmediği için sağlıklı bir karşılaştırma olmazdı.
4)Kaydedebileceğiniz antrenmanlar arasında inanılmaz ama frizbi var hulahop var güç antrenmanı yok. Yani gym'e gitseniz antrenman kaydı yapamıyosunuz (ben dairesel antrenman diye bir şey var onu kullanıyorum.) Gerçi gym için bütün hareketleri tek tek koymuşlar ama onları kaydetmeye kalksanız antrenmandan daha çok saatinizle uğraşıyorsunuz. Örnek olarak 4 bir bölge, 4 başka bir bölge antrenman yapacaksanız, toplamda 8 farklı antrenman kaydetmeniz gerekiyor. Hadi kırdınız kafayı bu şekilde yaptınız, o zaman da tekrarları falan saymıyor yine anlamsızlaşıyor.
5)Kalori. Son güncellemeyle nabıza göre şerbet verilerek daha doğru yakılan kalori gösterilecekmiş. Yani diyor ki bana sen bu saati aldığından beri ben sana yalan söylüyorum, kaloriyi kafadan atıyorum. Bu saati kullanan 80 kilodaki bütün erkekleri daha önce spor yapmış olsun olmasın bir tuttum. Merak etmesin yalan söylemeye devam edecek, çünkü nabzı doğru ölçmüyor.
6)Denizde yüzüyorum yılın 8-9 ayı. Saati alma sebeplerimden biri de kat ettiğim mesafeyi ölçmek. Bir kere bile ölçemedim, dileyene çıkan talihsiz sonuçları gönderebilirim. Bir de utanmadan denize girmeyi tavsiye etmiyoruz diyorlar. Aldığımda maalesef haberim yoktu. O zaman sorardım ne diye antreman seçenekleri arasında var diye.
7)Ekg'den bahsetmeyeceğim. İnsan utanır biraz.
8)Spotify. İster inanın ister inanmayın şarkı isimlerini göremiyorsunuz. Sadece çalan şarkının ismini görebiliyorsunuz. Oluşturduğunuz listeye tıkladığınızda şarkılar çalmaya başlıyor ancak sırada hangi şarkı varsa ona geçiyorsunuz. Şarkıları liste olarak göremiyor dolayısıyla seçemiyorsunuz. Diğer bir nokta ise şarkıları ileri geri saramıyorsunuz. Yani bir podcasti dinlerken 2 dk geri gidip bi bölümü tekrar dinleyemezsiniz. Başa dönmeniz gerekir.

Sonuç olarak değerli arkadaşlar benim de param sizlerin ki gibi değerli. Yapmış olduğum alışverişten memnun kalmayı ben de çok isterdim. Yaklaşık 2 sene önce telefon kulaklık ve saatle Samsung'a geçiş yaptım ve hepsinden nefret ettim. Bir daha asla.

3 Comments
yazılımcı
Active Level 4
Giyilebilir Cihazlar
saat konusunda apple
kulaklik konusuda SoundMagic veya sennheiser
telefon konusunda apple
tv konusunda samsung
bilgisayar konsunda apple
guveniceksin baskasi yok.
Batt
Active Level 3
Giyilebilir Cihazlar
Maalesef ki apple'dan geçiş yapmıştım. Bu bakış açısıyla benim için iyi bir tecrübe oldu. Kulaklık ve telefonda da saat ile aynı akıbeti yaşıyorum.
0 Likes
Gökırmak
Moderator
Moderator
Options
Giyilebilir Cihazlar

Merhaba Batt,

Durumu incelememiz için Samsung Members uygulaması üzerinden bize hata raporu göndermenizi rica ederiz. Samsung Members ekibi, cihazınızın yazılımı üzerinden kontrol ederek, uygulama üzerinden size dönüş yapacak. Samsung Members uygulaması üzerinden, aşağıdaki linkte yer alan adımları takip ederek, hata raporu gönderebilirsiniz.

https://www.samsung.com/tr/support/mobile-devices/how-to-send-error-report-about-galaxy-watch/

Teşekkürler.

MOD

0 Likes