cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Galaxy Watch 5 Bağlantı Kesiliyor Sıfırlama istiyor

(Topic created on: 11-16-2023 11:00 PM)
163 Views
ihsan79
Beginner Level 2
Options
Giyilebilir Cihazlar

Saatimi yaklaşık olarak 40 gün önce aldım. Kullandığım telefon poco x3 pro. Telefonuma watch 5 plugin yüklü. Galaxy wear yüklü yani saatin uyumlu çalışması için gereken tüm programlar yüklü ve bu programlara telefonumun tüm erişimini veriyorum kısıtlamalarını kaldırıyorum hepsi arka planda çalıştır modunda, pil kısıtlaması güç tasarrufu yok. 2 haftada bir saatin bağlantısı kopuyor otomatik olarak tekrar bağlanmıyor. Tekrar bağlanmaya çalıştığımda saat başka bir telefona bağlanmaya çalışıyor diye uyarı veriyor tamam diyorum saati aktar diyorum o da olmuyor. İlla sıfırlayacaksın diyor. Binbir türlü yol denedim yok. Tek çare sıfırlamak. Ve bu cihazı yedeklemek gibi bir şey de söz konusu değil. Tüm veriler siliniyor. Smart switch diye uygulama yapmışsınız samsung harici telefonlarda çalışmıyor. Saatte wifi var kendisi yedekleme yapsın diyorum saatin google play store'una giriyorum smart switch uygulaması yok. Ben bu saati nasıl nereye yedekleyeceğim? 2 haftada bir sıfırlamak zorunda mıyım? Galaxy wear üzerinden de yedekleme yapılamıyor. Samsung cloud yedeklemesi de olmuyor. Yıldım artık 3800 liraya almıştım yarı fiyatını verseler satarım. Wear Os kullanıyor diye aldık uygulamaları iyidir dedik daha yedekleme bile yapamıyor saat.

3 Comments
Melih_A34
Active Level 7
Giyilebilir Cihazlar
Bende de watch5 var. Büyük ihtimal telefonun samsung olmadığı için böyle bir sorun yaşıyorsun. Saatinin yedeklenemediğinden bahsetmişsin, smart switch uygulaması üzerinden yedekleyebilir veya saati sıfırladıktan sonra yedeği aktarbilirsin, ama bu uygulama yüklenir mi bilemem cihazın samsung olmadığı için. Yani saatin yedekleme yönünde bir sorunu yok, smart swich uygulamasını yükle. Az önce şansa denk geldi fotoğrafını bıraktım.1700173055637_1700173055628_0.jpg
0 Likes
iq9999
Active Level 4
Giyilebilir Cihazlar
Knk Cihaz Sorunlu Olabilir.Tüketici Hakem Heyetine Başvur.(Bence).
0 Likes
Béşiktaş
Expert Level 2
Giyilebilir Cihazlar
Telefon ayarlarından wearable uygulamasinin verisini sil. (Wearable uygulamasi yükludur diye dusunuyorum) Sonra telefon ayarların ağ ayarlarini sifirla. Duzelme olmazsa sorunun kaynagini anlamak icin imkan varsa saati farkli bir samsung telefona baglanti yaparak kontrol edebilirsin. Saat kaynakli sorun varsa samsung yetkili servisinden destek alman gerekecek.
0 Likes