cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

a50

(Topic created on: 09-11-2020 04:33 PM)
212 Views
harbimurat
Active Level 3
Options
Galaxy S

Şarj da sorun yaşayan varmi benim cihaz 4 ile 5 gü dur şarjsüresi uzadi 1saat 35 dakika da olurken şimdi 3 saati buluyor

8 Comments
Wig
Expert Level 3
Galaxy S
Cihazınız Dolduktan Sonra Şarjdan Çıkarın

Aslına bakarsanız gelişen batarya ve şarj teknolojileri gereğince şarj olan cihaz otomatik olarak elektrik bağlantısını keser, hatta şarj cihazları da telefon takılı değilken elektriğinizden kullanmaz. Ancak Batarya Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalara göre telefonunuzun şarj dolumu sonrasında hala şarj konumunda olması bataryanızı yüksek strese soktuğu için pek de yararlı değil. Hatta eğer çıkarılabilir bataryaya sahipseniz yine Batarya Üniversitesi adlı kuruluşun önerisine göre tam dolum sağlayan cihazın bataryasını çıkartıp bir iki saniye beklettikten sonra tekrar takıp cihazınızı açmanız çok daha yararlı olacak.

Çünkü dolum sırasında strese giren batarya o yükten biraz uzaklaşması çalışması konusunda daha verimli olduğu belirtiliyor.

Mümkün Oldukça Telefonunuzu %100 Şarj Etmeyin

Eğer bir iş vb durum gereği tam doluma ihtiyacınız varsa elbette %100 şarj edebilirsiniz. Ancak önerilere göre telefonunuzu tam şarj etmezseniz daha verimli olacak. Batarya Üniversitesi’nin açıklamasına göre Li-ion bataryaların tam doluma ihtiyacı yok. %100 dolumu anında **bleep** etmeyeceğiniz için telefonunuz %100 dolumun ardından yukarıda belirttiğim gibi voltaj stresine girmesi pek de önerilen bir şey değil. Siz en iyisi %90’lara çıktıktan sonra şarj işlemini sonlandırın ve kafanız rahat olsun.

Tek Seferde Tam Dolum Yerine Gün İçinde Kısa Süreli Şarj İşlemi Yapın

Bu konuya uyanınız var mı bilmiyorum, ancak herhangi bir ortamda uzun süreli şarj etmek yerine gün içinde kısa süreli şarj etmeniz çok daha yararlı olacak. Çünkü li-ion bataryalar (ki yine Batarya Üniversitesi söylüyor bunu) tam doldur/boşalt işlemi yerine kısa süreli dolumlar noktasında batarya verimlilik süresini uzattığı ve zaman içinde yaşanan “Abi 5dk önce şarj ettim %60’a düştü ya” durumlarını ortadan kaldırıyor. Bir diğer değişle gün içinde uyuklayan bir bataryayı sürekli kısa süreli şarj ile dürtmek onu ayakta tutacak diyebiliriz. Ayrıca telefonunuz için en iyi şarj olum senaryosunun %10 altına düştüğünde şarj etmek olduğunu da anektod olarak eklemiş olalım.

Telefonunuzun Isınmasını Engelleyin

Bunu Apple başta olmak üzere her firma önermekte. Bildiğiniz gibi cep telefonları şarj olurken ısınmaya başlar ve hatta %100 dolum sonrasında üzerinde yumurta kırıp yiyebilecek derecede ısınabilir. İşte bu durum hem bataryanızı hem de direkt olarak cihazınızın parçalarını etkiler. Yüksek ısınmalar bataryanızı şişirebileceği gibi ayrıca ekranınızın sararmasına, küçük parçaların hatta direkt olarak kartınızın yanmasına yol açabilir. Bu sebeple elle hissedilir bir ısınma durumu yaşamanız takdirde şarjdan söküp biraz soğumasını beklemeniz daha iyi bir seçenek.

Bu yazdıklarımı yapıp işe yaramadı ise Members üzerinden hata raporu gönderebilirsiniz.

Eğer yazdıklarımdan memnun kaldıysanız Yorumun sağ üst noktadan Çözüm olarak kabul edebilirsiniz.

GyZ3N

:)
0 Likes
harbimurat
Active Level 3
Galaxy S
siz anlamadiniz beni benim cihaz normalde 1 saat şarj da %80 i geciyordu şimdi 1 saatte anca %45 oluyor
0 Likes
harbimurat
Active Level 3
Galaxy S
yani tam fullenmesini beklemiyordum %80 ile %95 arasi cikariyordum şimdi tel bu süreyi 3 saatte veriyor önceleri 1 saatte idi
0 Likes
Wig
Expert Level 3
Galaxy S
Yazılım ile sıkıntı olabilir Samsung Members Üzerinden hata raporu gönderebilirsiniz.
0 Likes
harbimurat
Active Level 3
Galaxy S
bununla ilgili aradim samsung u cihaz sifirlayin cozulmesse bize gonderin dediler ancak yedek telefonum yok cihazi gonderirsem 1 ay bekleyecegim
0 Likes
plüton
Active Level 10
Galaxy S
A50 2019 ekim ayında satın aldım şarj süresi 1saat 40 dk android 10 dan sonra 2 saatte anca 100 %100 şarj oluyor
harbimurat
Active Level 3
Galaxy S
bende de ayniydi simdi 3 saat i buluyor
0 Likes
Solution
User0000005
Moderator
Moderator
Options
Galaxy S

Merhaba harbimurat,

Ben Siyah, Samsung Forum moderatörüyüm. Öncelikle böyle bir sorun yaşadığınız için üzgünüm.

Dikkat edilmesi gereken önerilerimiz şu şekildedir;

* Cihazınızın yazılım sürümü güncel ise "Ayarlar > Cihaz Bakımı > Pil" içerisindeki, sağ üst kısımda bulunan üç nokta işaretine dokunarak "Gelişmiş Ayarlar > Hızlı Kablolu Şarj" bölümünü aktif hale getiriniz.

Deneme imkanınız var ise, farklı bir orjinal hızlı şarj aleti ile deneyiniz.

* Şarj adaptörüne, usb girişlerin tam oturduğuna emin olunuz.

* Farklı bir prizde şarj etmeyi deneyiniz. 

Sorun devam ederse, cihazda sıfırlama işlemi deneyebilirsiniz. İşlem için cihazın dahili h​afızasında bulunan rehber, resim, müzik, video vb. önemli dosya​larınızı yedek aldıktan sonra cihazdan, sim kart ve hafıza kartını çıkartınız. Daha sonra; Ayarlar > Genel Yönetim > Sıfırla > Fabrika Ayarlarına Sıfırla diyerek cihazınızı, fabrika ayarlarına geri döndürebilirsiniz. Yedekleme ve sıfırlama işlemini denemenize rağmen aynı durum devam ediyorsa, cihazınızın kontrol edilebilmesi için lütfen en yakın Samsung yetkili servis merkezini ziyaret ediniz. Servis iletişim bilgilerine, aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

https://www.samsung.com/tr/support/service-center/

Bilgileri yedeklemenin iki yolu vardır;

1. Ayarlar > Hesaplar ve Yedekleme > Samsung Cloud > Bu Telefonu Yedekle bölümüne bastığınızda, Samsung bulut hesabınıza verileriniz yedeklenmiş olacaktır.
2. Aşağıdaki link üzerinden bilgisayarınıza, Samsung Smart Switch programını indirerek, data kablosu ile verilerinizi, bilgisayarınıza yedek alabilirsiniz.

https://www.samsung.com/tr/support/smart-switch/

Teşekkürler.
MOD

0 Likes