cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Bilgilendirme:Amoled Yanığı

(Topic created on: 08-05-2022 04:47 PM)
5246 Views
Efiosa
Active Level 6
Options
Galaxy S
Amoled yanığı: tüm Amoled ekranlı telefonlar ve tabletler için kaçınılmaz bir sorundur.
Amoled yanığını genelde ghost screen ile karıştırıyoruz.
Amoled yanığı uzun süre ekranda duran;Yazılar, klavye tuşları, navigasyon tuşları ve simgelerin genellikle gri ve gri tonları renklerde bir süre görünüp bir süre sonra da kaybolmasıdır. Bu izler sadece gri tonlarında belli olmaz beyaz ve diğer renklerde de belli olabilir ama belirginliği gri rengine göre daha düşük olur.
Daha 1 gün önce alınmış telefonlarda bile amoled yanığı mevcuttur. Amoled yanığının tek çözümü panel değişimidir ama Samsung dahil olmak üzere çoğu telefon şirketi sadece kalıcı amoled yanıklarında panel değiştirir. Çoğu kişi amoled yanığı şikayetiyle servise gidiyor ve genelde aldıkları cevap:Panelde hiçbir sorun yok oluyor bunun sebebi bu durumun gayet doğal olmasıdır.
Ghost Screen:Amoled yanığıyla hemen hemen benzer bir durumdur ama ghost screen amoled yanığının aksine sürekli aynı belirginlikte durur ve zamanla kaybolmaz. Ghost screen tüm renklerde kendini belli edebilir.
Amoled yanığının etkileri azaltmak için:
1-Parlaklığı %50'nin altında tutun.
2-Karanlık modu kullanın.
3-Ayarlardan ekran renk yoğunluğunu aynı oranda azaltın(fazla kısmamaya dikkat edin)
Ayarlar>Ekran>Ekran Modu>Gelişmiş Ayarlar
4-Ekran zaman aşımını 15 saniye olarak sınırlayın.
5-Telefonun ısındırmayın ve güneş altında bırakmayın.
6-Navigasyon çubukları yerine kaydırma hareketini kullanın.

Gelelim bu amoled yanığı ne zaman sorun yaratır ? 
Cevap:İzler kalıcı ve normal kullanımda belli oluyorsa panel değişimi yapılır.
Şimdi herkesi instagram vb. uygulamalarda dolaşıp bir süre sonra gri bir renkte ekranını incelemeye davet ediyorum ekranınızda bir iz olup olmadığını buraya yazmanızı istiyorum. Böylece bu durumun gayet doğal olduğunu herkes anlamış olur.
(Düne kadar bende bu ikisini karıştırıyordum dün attığım gönderide bana açıklama yapan herkese teşekkür ederim)
6 Comments
Galaxy S
Benim şu kısım yanmış Screenshot_20220805-210807_Gallery_5110_1659722919.jpg
Efiosa
Active Level 6
Galaxy S
Bir süre sonra geçmiyorsa kalıcı yanık oluşmuş demektir.
0 Likes
Galaxy S
Biraz bekledim geçmiyor resmen ne olduğu anlaşılıyor bil %15 saat 02 02 Samsung healt var bildirim alarm var sessiz de olduğu alarm var her şey anlaşılıyor 😮💨
0 Likes
Efiosa
Active Level 6
Galaxy S
Hayalet ekran oluşmuş garantiniz devam ediyorsa servise gönderin.
0 Likes
Galaxy S
Devam ediyor ama benim ekranım kırık olurmu
0 Likes
Galaxy S
Garantiye girermi
0 Likes