cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
Resolved! Solved

Original topic:

Exynox 850 Galaxy A14

(Topic created on: 11-26-2023 05:18 PM)
308 Views
A14SamsungTr
Active Level 3
Options
Galaxy A

Giriş Seviye Ondan Diceksiniz Ama Klavye Arayüz Heryer Kasıyor Oyun Oynamaktan Bahsetmiyorum Bile Cihazı Alalı 1 Hafta Oldu Fabrika Ayarlarına Döndürim Rahatlar Dedim Yok Aga Kasıyor...4GB Ram Oyun Dışında Arayüzde Kasma Yapmaması Lazım.J7 Bu Kadar Kasmaz😂

 
image
 
 
image
 
 

1 Solution


Accepted Solutions
Solution
Çoruh
Moderator
Moderator
Options
Galaxy A

Merhaba  A14SamsungTr ,

 

Konu ile ilgili, aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz;

• Cihazınızı, güç tasarrufu modunda kullanıyorsanız, güç tasarrufu modunu pasif hale getirerek kontrol ediniz. Cihaz güç tasarrufu modundayken, daha az pil tüketmek adına, tam performans sağlamayabilir. Bu durum, cihazda donmaya/kasmaya neden olabilir. Bildirim panelinden "Güç Tasarrufu" modunu pasif hale getirebilir ya da "Ayarlar > Cihaz Bakımı > Pil > Güç Tasarrufu" seçeneğini kapalı konuma getirebilirsiniz.

• Ayarlar > Cihaz Bakımı bölümünden, belirli aralıklarla sistem optimizasyonlarını yapınız.

• Cihazınızı günde bir defa yeniden başlatarak kontrol etmenizi rica ederiz.

• Herhangi bir uygulama yükledikten sonra, cihazınızda donmalar başladı ise son yüklediğiniz uygulamaları kaldırarak kontrol etmenizi rica ederiz. İndirilen bazı 3. parti uygulamalar, cihazınızda donmalara neden olabilir. İşlem için "Ayarlar > Uygulamalar" bölümünden, silmek istediğiniz uygulama içerisine giriş sağlayarak "Kaldır" bölümüne dokunduğunuzda, uygulama cihazdan kaldırılacaktır.

• Cihazda, SD kart kullanıyorsanız, SD kart kaynaklı bir durum da meydana gelmiş olabilir. SD kartınızın okuma ve yazma hızı, cihaz ile uyum sağlamadığında, cihazda donmalar meydana gelebilir. Bu nedenle, cihazınızdan SD kartınızı çıkartarak kontrol etmenizi rica ederiz.

Yukarıda paylaşmış olduğum adımları uygulamanıza rağmen, uygulamalarda ya da menü geçişlerinde donmalar devam ederse, Samsung Members uygulaması üzerinden hata raporu göndermenizi rica ederiz. Samsung Members uygulamasına girdikten sonra Destek > Hata raporları > Yavaş Cihaz" bölümünden, sorunu ayrıntılı olarak yazarak "Gönder" butonuna basınız. Gerekli kontroller sağlanılarak, kısa bir süre içinde size, yazılı olarak bilgilendirmesi sağlanacaktır.

Teşekkürler.
MOD

View solution in context

18 Comments
Tolgaa94
Active Level 6
Galaxy A
Cihazdan ziyade bence android ilede alakalı olabilir aynı durum bende de var android 14 ile belki düzeltilebilir
0 Likes
A14SamsungTr
Active Level 3
Galaxy A
Cihazlar aynı knk hiç sifirladinmi sen?
0 Likes
Tolgaa94
Active Level 6
Galaxy A
Yok hayır
0 Likes
Tolgaa94
Active Level 6
Galaxy A
Ram kullanımı yoğun bunu düşürebilirlerse hızlanabilir cihaz
0 Likes
A14SamsungTr
Active Level 3
Galaxy A
Android 14 de daha çok olur 😂
Tolgaa94
Active Level 6
Galaxy A
Bilemem :)
0 Likes
A14SamsungTr
Active Level 3
Galaxy A
En iyisi Android 9 a düşürelim😂
0 Likes
Tolgaa94
Active Level 6
Galaxy A
😀
0 Likes
Galaxy A
Bu arkadaşın telefonlarla arası bozuk. 1000 tane members hesabı açtı iq1000, iq20000 falan filan diye. A13'ü vardı A14 aldı. Bir haftada bozmuş telefonu.