cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

A72 Ekran Dokunmatiğinin Çalışmaması

(Topic created on: 03-19-2024 10:15 AM)
378 Views
Kadir_Yilmaz
Active Level 2
Options
Galaxy A

3 yıldır kullandığım a72 telefonum 17.03.2024 tarihinde herhangi bir darbe almamasına ve sıvı teması olmamasına rağmen dokunmatik sorunu vermeye başladı. Telefon açılıyor, donmada yok ancak dokunmatik işlemiyor. Reset attım (volume - ve kapama tuşuna basılı tutarak) düzeldi. Ancak ekran kapandıktan 5-10 dakika sonra tekrar aynı sorunu yaptı. Örneğin ekranda whatsapp açık olsun bana gelen yeni mesajları görebiliyorum. Ekrana düşüyor. Ya da bildirim geldimi ekranda gözüküyor. Ancak ekrana dokunduğumda hiç tepki vermiyor. 18.03.2024 tarihinde arıza kaydı yaptım samsungdan dönüş oldu hemen. Matris ayarında uyumsuzluk var dendi. Uzaktan destek ile one uı tekrar yüklendi. Birkaç ayar yapıldı. Son olarak yedek aldıktan sonra telefonu fabrika ayarlarına döndürmem söylendi. O şekilde yapmama rağmen arıza bugün itibarıyla halen devam etmekte. Ekrana dokunmadığımda ya da ekranda bir akış olmadığında (örneğin video izlediğimde sıkıntı yapmıyor) bir süre sonra dokunmatik iptal oluyor. İnternette aynı sorunu yaşayanların olduğunu görüyorum. Donanımsal bir sorun mu anlamadım. Bu soruna çözüm bulan var mı ya da android 14 ile sorun çözülür mü? 

19 Comments
Galaxy A
Merhaba Kadir_Yilmaz,

Size, uzaktan erişim ile yardımcı olmak isteriz. Uzaktan erişim işlemi için aşağıdaki link üzerinde bulunan yönergeleri takip edebilirsiniz.

https://www.samsung.com/tr/support/remoteservice/

Teşekkürler.
Tolgaa94
Expert Level 5
Galaxy A
Kullandığın şarj aleti orjinal mi
0 Likes
Kadir_Yilmaz
Active Level 2
Galaxy A

Evet kutusundan çıkan şarj aletini kullanıyorum 3 yıldır.

Tolgaa94
Expert Level 5
Galaxy A
Şimdi şöyle söyleyeyim bu adaptör eskiliği zaman veya şöyle anlatayım yine farklı kalitesiz bir adaptör kullanıldığı zaman bu dokunmatik panel dengesiz voltajdan dolayı hasar görebiliyor onunla ilgili bir durum da olabilir yani
0 Likes
Kadir_Yilmaz
Active Level 2
Galaxy A

Donanımsal bir sıkıntı mı olmuştur o zaman? Anakart ya da ekranda

Tolgaa94
Expert Level 5
Galaxy A
Members da ekran testi yaptın mı
0 Likes
Kadir_Yilmaz
Active Level 2
Galaxy A

Yaptım bir sıkıntı çıkmadı. Test normal çıktı. Dün samsungdan uzak bağlantı yaptılar. Birkaç ayar yaptılar. Donanımsal gözükmüyor dediler matris uyumsuzluğu var dediler ama sıkıntı çözülmedi bir türlü. 3 kez fabrika ayarlarına döndürdüm. Her seferinde tekrar aynı sorunu yaptı. Şimdi ara ara donuyor resetleyerek kullanıyorum.

Tolgaa94
Expert Level 5
Galaxy A
Panelde arıza var o halde maalesef bide şunu kontrol etsene ekran ayarlarından dokunma hassasiyetini açıp yanlışlıkla dokunma korumasini kapat
0 Likes
Kadir_Yilmaz
Active Level 2
Galaxy A

Ayarlardan onu da kapattım şimdi. Telefonu da yeniden başlattım. Bakalım yine yapacak mı?