cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Windows 11 Yayınlandı

(Topic created on: 10-05-2021 10:59 AM)
315 Views
RecepF
Expert Level 5
Options
Diğer
 
Düzenler, arayüz ve başlat menüsü
 
Microsoft, yeni işletim sisteminin görünümü üzerinde çok çalıştı. Yumuşak gölgeler, yuvarlatılmış köşeler, simgeler ve animasyonlar, bağlam menüleri ve pencereler her şey aynı tarzda yapılır. Çalışkan cephenin arkasında aynı şık arayüz var ve memnun ediyor.
 
"Canlı döşemeler" ile vedalaştı ve "Başlat" menüsü ekranın ortasına taşındı. Dahili arama da güncellendi: Windows 11 artık yalnızca bilgisayarda değil, ağda da dolaşıyor. Bildirim merkezi de yeniden çalışmadan biraz etkilendi: sistem bildirimleri listesine bir takvim eklendi.
 
image
 
Ayrı bir konuşma çoklu görevdir. Snap Layouts, açık pencereleri ekran bölgelerine dağıtır ve Snap Groups, pencerelerinin konumunu hatırlayarak uygulamaları gruplar halinde düzenler. Sonuç olarak, düzenler elde edilir. Birden çok masaüstünü oluşturmayı ve özelleştirmeyi ve bunlar arasında hızla geçiş yapmayı kolaylaştırırlar . Kullanışlı ve basit.
 
 
image
 
Dokunmatik kontroller ve DRR
 
İlk dakikalardan itibaren dokunmatik kontrole verilen önem dikkat çekiyor. Kişiselleştirme ayarlarında ekran klavyesi açıldı. Ve harici klavyenin bağlantısını kestiğinizde bile sistem, yanlış basmaları ortadan kaldırarak kontrolleri birbirinden dikkatlice yerleştirir. Önemli ölçüde geliştirilmiş el yazısı , jest ve sesli komutlar. İkincisini kullanarak, işletim sistemi sizin için noktalama işaretleri yerleştirecektir.
 
 
 
image
 
Windows 11, ekranların yenileme hızını optimize edebilir. Bunun için Dinamik Yenileme Hızı (DRR) özelliği sayesinde. Kullanıcının çalışmasına göre ekranın yenileme hızını otomatik olarak ayarlar. Çıktı, optimum performans dengesi ve bilgisayar özerkliğidir.
 
Microsoft Teams widget'ları ve sohbet
 
Widget'lar için görev çubuğunda ayrı bir simge tahsis edilmiştir. Kütüphanede arama yapılan panel iki bölüme ayrıldı: üst kısım hava durumunu, görev zamanlayıcıyı, fotoğraf ve harita içeren bir kaydırıcıyı ve alt kısım AI kullanılarak seçilen haberleri içeriyor. Yerleşik widget listesi henüz zengin değil, ancak Microsoft onu genişletmeyi vaat ediyor. Belki de üçüncü taraf geliştiriciler için ilgili API'yi bile açacaklar, şaka değil.
 
image
 
Ve Windows 11'de Teams arama ve sohbet uygulamasını ekledik. Artık muhatapta bu program yüklü olmasa bile telefon etmek, yazmak, belge ve dosyaları aktarmak mümkün olacak. Bir açılır pencere, en son kişisel ve grup sohbetlerini görüntüler.
 
Muhatabı doğrudan bildirimde cevaplayabilir, ayrıca oradaki aramaları kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Daha önce Skype veya Outlook kullananlar, eski kişileri senkronize edebilecek ve uygulama yüklendikten sonra akıllı telefonun telefon rehberinden eklenebilecekler.
 
image
 
Windows Mağazası ve Android uygulamalarıyla çalışma
 
Mağaza tasarımı da değişikliğe uğradı. Görsel olarak daha hafif hale geldi, ancak aynı zamanda işlevsellik de eklendi. Öncelikle program, oyun, film, dizi ve müzik önerilerinin olduğu bir bölüm vidalandı. İkincisi, geliştiricilerin x86 ve Android uygulamaları eklemelerine ve kendi ödeme sistemlerini kullanmalarına izin verdiler. Bu arada, uygulamalar Microsoft Store'u atlayarak tarayıcıdan yüklenebilir.
 
image
 
Belki de en çok beklenen yenilik Android uygulamalarıyla çalışmaktır . Intel Bridge teknolojisi, Microsoft'un Amazon ve Intel ile ortaklığının sonucudur. AMD çiplerine dayalı cihazların sahipleri de unutulmadı. Yazılımın Microsoft Store ve Amazon Appstore üzerinden yüklenmesine izin verilecektir.
 
Ancak, tuş işlevinde hafif bir aksaklık var . İşletim sistemi piyasaya sürüldüğünde, geliştiricilerin onu uygulamak için zamanları olmayacak. İçeridekiler, 2022'den daha erken lansmanın beklenmemesi gerektiğine inanıyor.
 
image
 
Ve Oyun
 
Windows 11, Xbox Game Pass hizmetini entegre eder: burada hem bir oyun mağazanız hem de dolgun bir abonelik uygulamaları veritabanınız var. Xbox Series X ve S , resmi otomatik olarak iyileştiren yeni bir Otomatik HDR moduna sahiptir . Tabii ki, yalnızca bu teknolojiyi destekleyen monitör sahipleri bunu takdir edebilecektir. Daha sonra Microsoft, bulut oyunu akışı için xCloud hizmetini başlatacak.
 
Bir başka iyi haber de DirectStorage. Teknoloji, oyun verilerini video kartının belleğine yükleyerek CPU'nun verimliliğini artırır ve böylece başlatmayı hızlandırır. Xbox Series konsollarında bu sadece birkaç saniyedir.
 
 
image
 
Ve genel olarak, Windows 11'in beta sürümündeki incelemelerin gösterdiği gibi, yeni işletim sistemindeki oyunlar daha hızlı çalışıyor. Ve belirli bir yamalar olmadığı için, bu, işletim sisteminin kendisinin değeri olduğu anlamına gelir: donanıma sahip yüksek yüklü uygulamalarla çalışırken genel maliyetler azaldı ve bu harika.
 
Sistem gereksinimleri ve TPM
 
Windows 11'in ana eleştirisi sistem gereksinimleridir. Sunumdan sonra kurulumun Güvenilir Platform Modülü (TPM) 2.0 şifreleme modülü gerektirdiği ve anakartın UEFI desteği ve Güvenli Önyükleme olması gerektiği ortaya çıktı. Kullanıcılar, işlemci ve RAM için sistem gereksinimlerinin kendileri değişmediğinden, bu tür kısıtlamalardan öfkelendi, ancak bu, geçmiş yılların bir dizi tamamen uygulanabilir donanımını kesti.
 
Olumsuz yorumların saldırısı altında Microsoft, minimum gereksinimler konusundaki vizyonunu revize etmek zorunda kaldı: modern donanım sahipleri, 2022 ortasına kadar uygulama mağazası aracılığıyla Windows 10'u 11'e güncelleyebilecek.
 
Geri kalanı, Windows 11 güvenlik sisteminin sınırlı çalışmasına katılarak yeni işletim sistemini manuel olarak kurmak zorunda kalacak - bunun için Kurulum Asistanını indirmeniz ve önyüklenebilir bir USB flash sürücü oluşturmanız gerekiyor .
 
 
 

Sistem gereksinimleri:

İŞLEMCİ
İki veya daha fazla çekirdekli ve en az 1 GHz'lik 64 bit
VİDEO ADAPTÖRÜ
DirectX 12 veya üstü, WDDM 2.0 sürücüsü ile uyumlu
SİSTEM YAZILIMI
UEFI, güvenli önyükleme desteği ile
VERİ DEPOSU
4 CİGABAYT
DEPOLAMA
64 GB'den itibaren
TPM
Güvenilir Platform Modülü (TPM) sürüm 2.0
GÖRÜNTÜLEME
720 piksel veya daha fazla çözünürlüğe sahip (9 inçten fazla diyagonal, renk kanalı başına 8 bit)
 
On birinci Windows böyle ortaya çıktı: köşeleri yuvarlatılmış küçük bir XP, Vista'dan birkaç widget, ancak genel olarak yenilik daha insancıl çıktı. Android uygulaması için oyuncu odaklılık ve destek de memnuniyet verici. Şüphecilere gelince, Microsoft onlara güvence verdi: ilk on 2025'in sonuna kadar desteklenecek, geçiş hakkında düşünmek için hala çok zaman var. 
 
3 Comments
SanalYargıç
Expert Level 2
Diğer
Tasarım olarak ios'a benzettim
MeHmEt99
Expert Level 5
Diğer
Bağ 'lardan arınsın inş kendileri Windows 10 cihazlarına gönderirler oto yoluyla
0 Likes
ARDAEFEGRP38
Active Level 6
Diğer
Bende rx5600xt ekran karti var dx11 simdi kullanamayacakmiyim win 11 i
0 Likes