cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

En Kapsamlı One UI 6 Gönderisi! (Bilmeniz Gereken Herşey)

(Topic created on: 09-27-2023 08:10 AM)
sepyadam
Active Level 6
Options
Diğer
 
Kaynaklar: pocket-lint - sammobile / Türkçe'ye Çeviri: sepyadam-A34
 
Samsung,One UI 6 beta sürümünü seçkin kullanıcılara sundu ve yılın ilerleyen zamanlarındaki resmi lansmanından önce öğrenilmeye değer pek çok şey var.
 
image
 
Samsung One UI 6'daki yenilikler neler?
 
One UI 6 elbetteAndroid 14 temel özelliklerin çoğunu içerecek, ancakSamsung aynı zamanda işleri kendi yöntemiyle yapmayı da çok seviyor veOne UI 6'da çok sayıda özel tasarım ve özellik bulunuyor..
 
image
Yeni Hızlı Ayarlar Paneli
 
Samsung'un mevcut yazılımına alışkın olan herkes için en büyük değişiklik, yeni bir hızlı panele geçiştir. Bu, bildirimlerinizi aşağı kaydırdığınızda ekranın üst kısmından aşağıya düşen ayar gölgesidir.
 
Wi-Fi ve Bluetooth için ayrı düğmelerin yanı sıra hızlı panele anında erişim için yeni bir hareket içeren yeni bir düğme düzeni var. Etkinleştirildiğinde - tıpkı iPhone'un Kontrol Merkezi gibi - iki kez aşağı kaydırmak yerine, ayarlar gölgesine hızlı bir şekilde ulaşmak için ekranın sağ tarafından aşağı doğru hızlıca kaydırabilirsiniz. Bildirimlere hâlâ sol taraftan aşağı doğru kaydırarak erişilebiliyor.Ayrıca oynatıcı kontrolünü albüm kapağıyla dolduran yeni bir medya oynatıcı widget'ı da var.
 
image
Yenilenmiş Widgetlar
 
Yeni varsayılan sistem yazı tipi
Samsung, One UI 6 sistemindeki tüm metni tamamen yenileyerek yeni bir yazı tipine dönüştürdü. "Daha modern bir görünüm ve his"e sahip olduğu iddia ediliyor. Hala temiz ve okunması kolay, ancak daha modern ve çekici bir dokunuşa sahip.
 
image
iPhone stili Bildirim Paneli
Samsung klavyesinde yeni emoji
Sistem yazı tipinde olduğu gibi, mesajlarınızı, e-postalarınızı ve diğer her şeyi yazmak için Samsung klavyesini kullanıyorsanız, bir dizi yeni emoji alacaksınız. Samsung, emoji tasarımını tamamen yenileyerek onları bir kez daha modern tasarımla daha uyumlu hale getirdi.
 
(Daha fazla özelleştirme seçeneği)
Standart Android 14 yazılımı gibi One UI 6 da bazı yeni özelleştirme özellikleriyle birlikte geliyor. Buna, kilit ekranınızın görünümünü daha önce mümkün olandan daha fazla şekilde değiştirme yeteneği de dahildir. Saat, kilit ekranının her yerinde yeni seviyelere taşınabilir, bu da onu çok daha az katı bir kişiselleştirme seçeneği haline getirir.
 
image
 
Her 'mod' için bir kilit ekranı stili bile ayarlayabilirsiniz. Örneğin, 'iş' modunda 'ev' modundan çok farklı bir kilit ekranına veya araba sürerken veya egzersiz yaparken ayarlanan diğerlerine sahip olun.
 
Geliştirilmiş bildirimler
One UI 6'daki bildirimler artık birçok farklı uygulama bildiriminin tek bir grupta gruplandırılması yerine ayrı kartlar olarak görüntüleniyor. Bu, her uygulamanın uyarılarını okumayı kolaylaştıracaktır. Ayrıca bildirimlerinizi öncelik yerine zamana göre sıralayacak şekilde değiştirebilirsiniz, böylece en yeni olanlar en üstte olur.
 
Simge etiketleri basitleştirildi
Ana ekrandaki uygulama adı etiketinde "Galaxy" veya "Samsung" ifadesini içeren uygulamalar, daha kısa ve okunabilir olmaları için kaldırıldı.
 
Geliştirilmiş albüm resmi ekranı: Müzik veya video oynatırken, müziği veya videoyu oynatan uygulama albüm resmini sağlıyorsa, albüm resmi bildirim panelindeki medya denetleyicisinin tamamını kapsayacaktır.
 
Açılır pencereleri açık tutun: Son Kullanılanlar ekranına gittiğinizde açılır pencereleri simge durumuna küçültmek yerine, Son Kullanılanlar ekranından çıktıktan sonra açılır pencereler artık açık kalacak ve böylece üzerinde çalıştığınız şeye devam edebileceksiniz.
 
Resim ve video önizlemeleri: Herhangi bir uygulamadan resim veya video paylaştığınızda, paylaşmadan önce resimleri ve videoları incelemeniz için size bir şans daha vermek amacıyla önizleme resimleri Paylaş panelinin üst kısmında görünecektir.
 
Ekstra paylaşım seçenekleri: İçerik paylaştığınızda, paylaştığınız uygulamaya bağlı olarak Paylaş panelinde ek seçenekler görünebilir. Örneğin, Chrome web tarayıcısından bir web sitesini paylaştığınızda, web sitesinin ekran görüntüsünü web adresiyle birlikte paylaşma seçeneğine sahip olursunuz.
 
HAVA DURUMU
 
Yeni Hava Durumu widget'ı: Hava durumu analizleri widget'ı, yerel hava koşullarınız hakkında daha fazla bilgi sağlar. Tahminde şiddetli fırtına, kar, yağmur ve diğer olayların ne zaman olacağını görebilirsiniz.
 
Hava Durumu uygulamasında daha fazla bilgi: Kar yağışı, ayın evreleri ve saatleri, atmosferik basınç, görüş mesafesi, çiğlenme noktası ve rüzgar yönü hakkındaki bilgiler artık Hava Durumu uygulamasında mevcut.
İnteraktif harita görünümü: Haritada gezinmek için kaydırın ve yerel hava koşullarını görüntülemek için bir konuma dokunun. Harita, şehrin adını bilmeseniz bile hava durumu bilgilerini bulmanıza yardımcı olabilir
 
Geliştirilmiş resimler:
Hava durumu widget'ındaki ve uygulamadaki resimler , mevcut hava koşulları hakkında daha iyi bilgi sağlayacak şekilde geliştirildi . Arka plan renkleri de günün saatine göre değişir.
 
KAMERA
 
Özel kamera widget'ları: Ana ekranınıza özel kamera widget'ları ekleyebilirsiniz. Her widget'ı belirli bir çekim modunda başlayacak ve resimleri seçtiğiniz bir albüme kaydedecek şekilde ayarlayabilirsiniz.
 
Filigranlar için daha fazla hizalama seçeneği: Artık filigranınızın fotoğraflarınızın üstünde mi yoksa altında mı görüneceğini seçebilirsiniz.
 
Çözünürlük ayarlarına hızlı erişim: Fotoğraf ve Pro modlarında ekranın üst kısmındaki hızlı ayarlarda artık çektiğiniz fotoğrafların çözünürlüğünü hızlı bir şekilde değiştirebilmeniz için bir çözünürlük düğmesi bulunuyor.
 
Daha kolay video boyutu seçenekleri: Artık video boyutu düğmesine dokunduğunuzda, tüm seçenekleri görmenizi ve doğru olanları seçmenizi kolaylaştıran bir açılır pencere beliriyor.
 
Resimlerinizi düz tutun: Kamera ayarlarında ızgara çizgileri açıldığında, artık arka kamerayı Panorama dışındaki tüm modlarda kullanırken ekranın ortasında bir düz çizgi görünecek. Çizgi, resminizin zeminle aynı hizada olup olmadığını gösterecek şekilde hareket edecektir.
 
Efektleri daha kolay uygulayın: Filtre ve yüz efektlerinde artık kaydırıcı yerine kadran kullanılıyor, bu da tek elle hassas ayarlamalar yapmayı kolaylaştırıyor.
 
Belgeleri kolayca tarayın: Belge tarama özelliği Sahne iyileştiriciden ayrılmıştır, böylece Sahne iyileştirici kapalı olsa bile belgeleri tarayabilirsiniz. Yeni Otomatik tarama, bir belgenin resmini çektiğinizde belgeleri otomatik olarak taramanıza olanak tanır. Bir belge tarandıktan sonra, belgenizi istediğiniz şekilde hizalamak için döndürebileceğiniz düzenleme ekranına yönlendirileceksiniz.
 
Kalite optimizasyonu: Çektiğiniz resimler için 3 kalite optimizasyonu seviyesi arasından seçim yapabilirsiniz. En fazla son işlemeyle en yüksek kalitede resimler elde etmek için Maksimum'u seçin. Fotoğrafları olabildiğince hızlı çekebilmek amacıyla son işlem miktarını azaltmak için Minimum'u seçin. Hız ve işlem sonrası arasında en iyi dengeyi elde etmek için Orta'yı da seçebilirsiniz.
 
Videolar için yeni Otomatik FPS ayarları: Otomatik FPS, düşük ışık koşullarında daha parlak videolar kaydetmenize yardımcı olabilir. Otomatik FPS'nin artık 3 seçeneği var. Kapatabilir, yalnızca 30 fps videolar için kullanabilir veya hem 30 fps hem de 60 fps videolar için kullanabilirsiniz.
 
Galeri
 
Kırpılan görüntüleri çıkartma olarak kaydedin: Bir görüntüden bir şey kırptığınızda, bunu daha sonra resim veya video düzenlerken kullanabileceğiniz bir çıkartma olarak kolayca kaydedebilirsiniz.
 
Geliştirilmiş hikaye görünümü: Bir hikayeyi görüntülerken ekranın altından yukarı kaydırdığınızda küçük resim görünümü görünür. Küçük resim görünümünde hikayenize resim ve video ekleyebilir veya hikayenizden resim ve videoları kaldırabilirsiniz.
 
2 elinizle sürükleyip bırakın: Bir elinizle resimlere ve videolara dokunup basılı tutun, ardından diğer elinizi kullanarak bunları bırakmak istediğiniz albüme gidin.
 
Ayrıntılı görünümde hızlı düzenlemeler: Bir resmi veya videoyu görüntülerken, ayrıntılı görünüme gitmek için ekranın altından yukarı doğru kaydırın. Bu ekran artık hemen uygulayabileceğiniz efektlere ve düzenleme özelliklerine hızlı erişim sağlıyor.
 
Fotoğraf Editörü
 
Kaydettikten sonra dekorasyonları ayarlayın: Artık fotoğrafa eklediğiniz çizimlerde, çıkartmalarda ve metinlerde, kaydettikten sonra bile değişiklik yapabilirsiniz.
 
Geri al ve yinele: Hata yapma konusunda endişelenmeyin.
Artık dönüşümleri, filtreleri ve tonları kolayca geri alabilir veya yeniden yapabilirsiniz .
 
Geliştirilmiş düzen: Yeni Araçlar menüsü, ihtiyacınız olan düzenleme özelliklerini bulmanızı kolaylaştırır. Dönüştür menüsünde Düzleştir ve Perspektif seçenekleri birleştirildi.
 
Özel çıkartmalar üzerine çizim yapın: Özel çıkartmalar oluştururken artık çıkartmalarınızı daha kişisel ve benzersiz kılmak için çizim araçlarını kullanabilirsiniz.
 
Yeni metin arka planları ve stilleri: Bir fotoğrafa metin eklerken mükemmel görünümü elde etmenize yardımcı olacak birçok yeni arka plan ve stil arasından seçim yapabilirsiniz.
 
Takvim
 
Bir bakışta programınız: Yeni program görünümü, yaklaşan etkinliklerinizin, görevlerinizin ve hatırlatıcılarınızın tamamını kronolojik sırayla sunar.
 
Hatırlatıcılarınızı Takvim'de görüntüleyin: Artık Hatırlatıcı uygulamasını açmadan Takvim uygulamasında hatırlatıcıları görüntüleyebilir ve ekleyebilirsiniz.
 
Hatırlatma
 
Geliştirilmiş hatırlatma listesi görünümü: Ana liste görünümü yeniden tasarlandı. Kategorileri ekranın üst kısmından yönetebilirsiniz. Kategorilerin altında hatırlatıcılarınız tarihe göre düzenlenmiş olarak gösterilecektir. Resimler ve web bağlantıları içeren hatırlatıcıların düzeni de geliştirildi.
 
Yeni hatırlatıcı kategorileri: Yer kategorisi, belirli bir yerde olduğunuzda sizi uyaran hatırlatıcıları içerir, Uyarı Yok kategorisi ise herhangi bir uyarı sağlamayan hatırlatıcıları içerir.
 
Hatırlatıcı oluşturmak için daha fazla seçenek: Hatırlatıcı uygulamasında içerik paylaşırken, hatırlatıcınız oluşturulmadan önce tüm düzenleme seçeneklerine sahip olacaksınız. Hatırlatıcı oluştururken kamerayı kullanarak da fotoğraf çekebilirsiniz.
 
Tüm gün hatırlatıcılar oluşturun: Artık tüm gün için hatırlatıcılar oluşturabilir ve bunlar hakkında ne zaman uyarı almak istediğinizi özelleştirebilirsiniz.
 
Samsung İnternet
 
Videoları arka planda oynatın: Geçerli sekmeden ayrılsanız veya İnternet uygulamasından tamamen ayrılsanız bile video sesini oynatmaya devam edin.
 
Büyük ekranlar için geliştirilmiş sekme listesi: İnternet'i yatay görünümdeki bir tablet veya Samsung DeX gibi geniş bir ekranda kullanırken, sekme listeniz 2 sütun halinde gösterilecektir, böylece ekranda aynı anda daha fazla sekme görebilirsiniz.
 
Akıllı seçim
 
Sabitlenmiş içerikten metni yeniden boyutlandırın ve çıkarın: Bir görüntüyü ekrana sabitlediğinizde, artık onu yeniden boyutlandırabilir veya ondan metin çıkarabilirsiniz.
 
Büyütülmüş görünüm: Ekranın bir alanını seçerken, seçiminizi mükemmel noktada başlatıp bitirebilmeniz için büyütülmüş bir görünüm görünecektir.
 
Bixby kısa mesaj araması
 
Karşılama mesajınızı özelleştirin: Artık Bixby metin aramasını kullanarak yanıtladığınızda Bixby'nin söylediği karşılama mesajını düzenleyebilirsiniz.
 
Arama sırasında Bixby'ye geçiş yapma: Arama devam ediyor olsa bile istediğiniz zaman Bixby metin aramasına geçiş yapabilirsiniz.
 
Modlar ve Rutinler
 
Modunuza bağlı olarak benzersiz Kilit ekranları: Araba sürerken, çalışırken, egzersiz yaparken ve daha fazlası için kendi duvar kağıdı ve saat stiline sahip farklı Kilit ekranları ayarlayın. Bir mod açıkken Kilit ekranını düzenlemeye başladığınızda, o modun Kilit ekranını düzenleyeceksiniz.
 
Yeni koşullar: Artık bir uygulama medya oynatırken bir rutin başlatabilirsiniz.
 
Yeni eylemler: Rutinleriniz artık her zamankinden daha fazlasını yapabilir. Kilit ekranınızı değiştirin, Samsung Klavye ayarlarını değiştirin ve daha fazlasını yapın.
 
Akıllı öneriler
 
Yeni görünüm ve his: Akıllı Öneriler widget'ı, Ana ekranınızdaki diğer simgelerle daha iyi uyum sağlayacak bir düzen ile yeniden tasarlandı.
 
Daha fazla özelleştirme: Artık şeffaflığı ayarlayabilir ve beyaz veya siyah arka plan arasında seçim yapabilirsiniz. Ayrıca önerilerin dışında tutulacak uygulamaları da ayarlayabilirsiniz.
 
Bulucu
 
Uygulamalar için hızlı işlemler: Arama sonuçlarınızda bir uygulama göründüğünde, uygulamayı kullanarak gerçekleştirebileceğiniz işlemlere hızlı erişim sağlamak için uygulamaya dokunup basılı tutabilirsiniz. Örneğin, Takvim uygulamasını ararsanız etkinlik eklemeye veya takviminizde arama yapmaya yönelik düğmeler görünür. Uygulama yerine eylemin adını ararsanız, uygulama eylemleri arama sonuçlarında kendi başlarına da görünür.
 
Benim dosyalarım
 
Depolama alanını boşaltın: Depolama alanını boşaltmanıza yardımcı olacak öneri kartları görünecektir. Dosyalarım, gereksiz dosyaların silinmesini önerecek, bulut depolamayı ayarlama konusunda ipuçları verecek ve ayrıca telefonunuzdaki hangi uygulamaların en fazla depolama alanını kullandığını size bildirecek.
 
Ayarlar
 
Daha Akıllı Uçak modu: Uçak modu açıkken Wi-Fi veya Bluetooth'u açarsanız telefonunuz bunu hatırlayacaktır. Uçak modunu bir sonraki kullanışınızda Wi-Fi veya Bluetooth kapanmak yerine açık kalacaktır.
 
Pil ayarlarına daha kolay erişim: Pil ayarlarının artık kendi üst düzey ayarlar menüsü var; böylece pil kullanımınızı kolayca kontrol edebilir ve pil ayarlarını yönetebilirsiniz.
 
Güvenlik tehditlerini engelleyin: Uygulamalarınız ve verileriniz için ekstra koruma düzeyi elde edin. Otomatik Engelleyici, bilinmeyen uygulamaların yüklenmesini önler, kötü amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol eder ve kötü amaçlı komutların bir USB kablosu kullanılarak telefonunuza gönderilmesini engeller.
 
Ulaşılabilirlik
 
Yeni büyütme seçenekleri: Büyütme pencerenizin nasıl görüneceğini özelleştirin. Tam ekranı, kısmi ekranı seçebilir veya ikisi arasında geçişe izin verebilirsiniz.
 
İmleç kalınlığını özelleştirin: Artık metni düzenlerken görünen imlecin kalınlığını artırarak daha kolay görülebilmesini sağlayabilirsiniz.
 
Erişilebilirlik hakkında daha fazla bilgi edinin: Erişilebilirlik ayarlarına Samsung Erişilebilirlik web sayfasına bir bağlantı eklendi; böylece erişilebilirlik özellikleri ve ürünlerimizi herkes için erişilebilir hale getirme çabalarımız hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
 
One UI 6 Spotify Uygulamasına Özel Yeni Görünüm 

image
Müzik Çalar uygulaması bildirim paneli görünümü 


image
Spotify uygulaması kilit ekranı görünümü 


32 Comments
sepyadam
Active Level 6
Diğer
Arkadaşlar bu gönderi için 2 farklı yurtdışı sitesinden bilgileri birleştirip Türkçe'ye çevirdim, 1 saatten fazla vaktimi aldı, bugünlük Members haberciliği benim için biter :) Destek olmak için profilimden beni takip edebilirsiniz. 🙏🏻
HalidErdoğan
Expert Level 4
Diğer
Çok uğraşmışsınız elinize sağlık
sepyadam
Active Level 6
Diğer
🙏🏻 Teşekkür ederim hocam
MARSFB
Active Level 7
Diğer
Gelsin artık beklemekten bıktık tüm markalar android 14 aldı çoktan
sivhaba
Active Level 7
Diğer
Emeğine sağlık
sepyadam
Active Level 6
Diğer
Teşekkür ederim 🙏🏻
Canonder
Active Level 6
Diğer
Ellerine sağlık telefonu aldığımdan beri bekliyorum iyi bilgilendik :)
sepyadam
Active Level 6
Diğer
Bende heyecanlıyım açıkçası, en çok da spotify müzik çaların bildirim çubuğunda ki teması için :))
Canonder
Active Level 6
Diğer
O nasıl birseymis ya