cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

27 dolarla başlayan bir başarı hikayesi: Samsung

(Topic created on: 11-25-2023 03:33 PM)
289 Views
ATÇ_Galaxy
Expert Level 1
Options
Diğer
Teknolojinin bugünlere gelmesinde Samsung şirketinin payı oldukça büyük. Akıllı telefondan beyaz eşyaya kadar farklı alanlarda boy gösteren Samsung, dünyanın en büyük şirketlerinden biri.

Günümüzde teknoloji alanında Apple gibi devlerle başarı ile rekabet eden Samsung’un oldukça ilginç bir hikayesi var. “Samsung hangi ülke markası, ekonomik büyüklüğü neneler üretiyor ve kuruluş hikayesi nasıl?” gibi sıkça sorulan sorular için cevapları derledik.

Samsung hangi ülkenin markası?
 
image
Güney Kore’nin Seul şehrinde 1938 yılında ticaret hayatına başladı.
Teknoloji devi, Güney Kore‘nin Seul şehrinde kuruldu. Şirket, ilk kurulduğu yıllarda yakın ülkelere balık, sebze ve meyve ticareti yapıyordu. Ancak daha sonra üretim alanını genişleten Samsung, teknoloji alanına da giriş yaptı.

Samsung hangi alanlarda üretim yapıyor?

 
image
Akıllı telefon başta olmak üzere birçok alanda başarı ile boy gösteriyor.
 
Samsung, günümüzde akıllı telefon, bilgisayar, televizyon, otomotiv, giyilebilir teknolojiler, ev eşyaları, uzay araştırmaları, tıp teknolojileri gibi birçok alanda boy gösteriyor.

 

Şirket, elektronik alanında da oldukça aktif. Kamera, uydu alıcısı üretiminin yanı sıra bina yönetim sistemleri gibi sayısız alanda üretim yapmaktadır.

2021 yılı itibariyle Samsung’un ekonomik büyüklüğü

 
image
Şirket, 102 milyar dolarlık marka değerine sahip.
 
Samsung, 102 milyar dolarlık değeri ile dünyanın en değerli beşinci markası konumunda. Sıralamada şirketin önünde Microsoft, Google, Amazon ve Apple gibi devler yer alıyor.

Şirket, Güney Kore’nin ihracat gücünü oluşturan en büyük firmalardan bir. Bu nedenle Samsung’un gelirlerinde yaşadığı düşüş ülke ekonomisini doğrudan etkiliyor.

Samsung’un ilginç kuruluş hikayesi 

 
image
Lee Byung-Chul 1938 yılında 27 dolar sermaye ile Samsung’u kurdu.
 
Güney Koreli teknoloji devi, Lee Byung-Chul tarafından 1938 yılında sadece 27 dolar sermaye ile kuruldu. Aslında Samsung’un kuruluş amacı ilk başta oldukça farklıydı. Şirket, ticaret hayatına ilk olarak diğer ülkelere balık, Çin yemekleri ve sebzeler gibi gıda türü yiyecek ve içecek ticareti satarak başladı.

1950 yılında başlayan Kore savaşından sonra tekstil işine de giren Samsung, ülkedeki en büyük tekstil fabrikasını kurarak yaklaşık 10 yıl boyunca tekstil ticareti yaptı. 1970 yılında şirket, Kore savaşının yarattığı tahribatı üzerinden atmaya çalışan ülkeye yardımcı olmak amacıyla sanayi sektörüne de giriş yaptı.

 
image
İlk Samsung mağazası
 
Bu süreç içerisinde şirket, Samsung Heavy Industries, Samsung Shipbuilding ve Samsung Precision Company gibi alt markaları da kurarak ağır sanayi endüstrisine yatırım yapmaya başladı.

Samsung’un ilk defa teknoloji alanına giriş yapması 1960‘lı yılların sonunu buldu. Şirket Güney Kore’nin Suwon kentinte bir televizyon fabrikası kurdu. Kısa bir süre sonra, ilk siyah beyaz televizyonu piyasaya sürdü. Böylece teknoloji alanına giriş yaptı. Siyah beyaz televizyon sayesinde ciddi satış rakamlarına ulaşan Samsung, teknoloji alanına yaptığı yatırımı da genişletme kararı aldı.

1977 yılında renkli televizyon işine de giren teknoloji devi, 1 yıl içerisinde 4 milyon cihaz satarak büyük bir başarı elde etti. Bu başarının ardından beyaz eşya üretimine de başlayan Samsung, 1980 yılında telekomünikasyon şirketi Hanguk Jenja Tongsin’i bünyesine kattı.

İlk cep telefonu ilk notebook

 
image
İlk Samsung telefon 1985 yılında satışa çıktı
 
Şirket 1980 yılından itibaren ABD ve Avrupa ülkelerinde ciddi bir büyüme sağladı.

1985 yıl ise Samsung için bir milat oldu. Çünkü Samsung SC-1000 cep telefonu piyasaya çıktı. Ancak telefonun satış rakamları şirketin kurucusu, Lee Byung-Chul’u tatmin etmedi. Lee, yeni bir telefon üzerinde çalışırken 1987 yılında hayatını kaybetti.

Şirketin kurucusunun vefatının ardında şirket 4 farklı gruba ayrıldı. Samsung Group, Shinsegae Group, CJ Group ve Hansol Group, farklı sektörlere yöneldi.

 
image
İlk samsung notebook 1990 yılında satışa çıktı.
 
Teknoloji alanında geri kalmak istemeyen Samsung, 1990 yılında ilk notebooku piyasaya sürdü. Şirket bu yıllarda cep telefonu işine sağlam girmek için yazılım altyapısı ve çip alanında ciddi çalışmalar yaptı.

Tarihler 2001 yılını gösterdiğinde cep telefonu piyasasına hızlı bir giriş yapan Samsung, SPH-i300 modelini piyasaya sürdü. Bu telefon satış rakamları ile Samsung’u oldukça mutlu etti. 2005 yılından itibaren LCD ekran teknolojisine de yatırımlar yapan Samsung, 2021 yılında ekran tarafındaki başarısının temellerini attı.

 Samsung’un fenomeni E250

 
image
Bir döneme damga vuran E250.
 
Samsung’un E250 modeli de adını fenomenler listesine yazdırdı. Telefon, 30 milyonun üzerinde satış rakamı ile bir döneme damga vurdu. Kızaklı tasarımı ile akıllarda kalan telefon, Samsung’un telefon piyasasında sağlam bir yer edinmesini sağladı.
 
O dönem Samsung, ciddi bir fırsatı geri tepmişti. Bilindiği üzere 2000’li yıllarda Symbian işletim sistemi zirvedeydi. Ancak Symbian, yazılımcı Andy Rubin ve ekibini memnun etmeyecek ki, Android adında yeni bir işletim sistemi üzerinde çalışıyordu. Ancak ekibin ellerinde bu iş için yeterli olacak maddi kaynak yoktu. Bu nedenle ekibin kaynak bulması gerekiyordu.
 
Andy Rubin, ilk olarak o dönem Nokia ile birlikte zirvede olan Samsung’u ziyaret etti. Ancak Samsung verdiği cevapla Andy Rubin ve ekibini adeta yerden yere vurdu.

Andy Rubin, Samsung’un kendisi ve ekibine ”Sadece 6 kişisiniz. Hangi ekiple bu projenizi hayata geçireceksiniz? Kafanız mı iyi?” diyerek güldüğünü açıkladı. Samsung reddettikten tam 2 hafta sonra Google, Andy Rubin ve ekibinin Android projesini 50 milyon dolar karşılığında satın aldı.

 
image
 
Samsung, o dönem bu konuda çok fazla endişelenmedi. Ancak birkaç yıl sonra Symbian işletim sistemi yavaş yavaş alarm vermeye başladı. Tüm bu gelişmelerin üzerine Steve Jobs’ta ilk iPhone modelini tanıttı. Şirket, kendisi için tehlike çanlarının çaldığının farkına vardı. Ani bir karar alarak daha önce reddettiği Android projesini satın alan Google ile anlaşmaya vardı.

Yapılan anlaşmanın ardından ilk Android Samsung telefonGalaxy GT-I7500 2009 yılında satışa çıktı. Popüler Galaxy serisininde temeli bu şekilde atılmış oldu. Şirket, belki de aldığı bu ani kararla Nokia gibi olmaktan son anda kurtuldu. 

Kaynak: shiftdelete.net(Düzenleme: ATÇ_NW)

18 Comments
0serName
Active Level 9
Diğer
Bu adamların ordu silah vb. şeyleri de vardı değil mi?
Diğer
Evet tank da üretiyor sanırım.
victorhugo
Active Level 9
Diğer
Kaynak nerede ?
Diğer
Napcan kaynak acaba?
victorhugo
Active Level 9
Diğer
Başkasının emeğine saygı duymak?
Diğer
Ne kadar saygılısın ya
ATÇ_Galaxy
Expert Level 1
Diğer
Altta görünüyor. Dikkatli bakın.
victorhugo
Active Level 9
Diğer
Yeni ekledin dostum bari yalan söyleme
kaanceribas
Active Level 1
Diğer
Başta ekledim yazmamış, yazmayı unutmuş olabilir bu gayet normal bence