Original topic:

[צילום] "ממטב הסצנות" - ה Ai שמשפר את התמונות שלנו.

(Topic created on: 07-15-2021 03:28 PM)
680 Views
Digitai
Options
נושאים כלליים

אחד התחומים החזקים בעולם מדעי המחשב (ואפילו במדעי המוח) הוא התחום המתפתח-אפילו-בזמן-שאני-כותב-על-זה, של האינטיליגנציה המלאכותית (Ai) ולמידת מכונה (ML).

חברות רבות מכניסות יכולות Ai למכשירים שלהן בתחומים שונים, כמו למשל Bixby המסייעת הקולית ודומותיה, ניהול זיכרון וצריכת חשמל, אבטחה וזיהוי פנים ועוד. יכולות ה Ai המתפתחות, מוטמעות גם במצלפונים של סמסונג ומאפשרים לנו לקבל עיבוד תמונה משופר של סצנות ומצבים שונים בהם אנו מצלמים.

Samsung Exynos 2100 CS 2.jpg

עובדה: כל תמונה דיגיטלית עוברת עיבוד ועריכה

כל תמונה דיגיטלית עוברת עיבוד ועריכה מסויימת בתוך המצלמה, כן כן...גם במצלמות " אמיתיות " (תשאלו צלמים על "הצבע של קנון" או "הטווח הדינמי של סוני" או "הלוק הפילמי (film) של פוג'י” ותראו איזה ויכוח פתחתם)

אחד הדברים שאני אוהב בלוק של המצלפונים של Samsung, זו הצבעוניות של התמונות המופקות, שבעיני היא ממש Social Ready. הניגודיות, הרוויה, החדות - כולם נעשו מאחורי הקלעים והתמונה מוכנה לשיתוף בלי צורך בעריכה (בסדר..ב 98% מהמקרים 😉)

Auro Scene Optimization.jpg

ממטב הסצנות בגלקסי שלנו

תכונת ה- Scene Optimizer - "ממטב הסצנות" של סמסונג, לוקחת את יכולות הצילום שלנו צעד אחד רחוק יותר ומשפרת אוטומטית את איכות התמונות שלנו בעזרת זיהוי אוטומטי חכם של עשרות מצבי צילום שונים.

את התכונה הכרתי עוד שהוצגה לראשונה במצלמה של הגלקסי S9 האהוב שלי. כאשר המצלמה מזהה נושא או סצנה, יופיע סמל חיווי על המסך ונעשות התאמות שונות בהתאם לכך, כדי לעזור לנו לצלם תמונות יפות. התכונה מתאימה את החשיפה, הניגודיות, איזון הלבן ועוד, בבחירה מבין 32 מצבים.

מקור: עמוד המוצר סמסונג גלקסי A80מקור: עמוד המוצר סמסונג גלקסי A80

המצבים אותם יודע המצלמה לזהות, הינם: פנים, תינוק, אדם, כלב, חתול, אוכל, אנשים, חופים, שמיים, הר, שקיעה, זריחה, עיר, שלג, מפל, גדות נהר ורצועות חוף, נוף, במה, כלי רכב, משקאות, פרחים, עצים, ירק, נוף בעלי חיים, נעליים, תאורה אחורית, מקורה (indoor), טקסט, בגדים ולילה ומהיכרותי עם סדרה 20 ו 21, גם לזהות ולמטב את צילומי הירח שלנו. (נסו לצלם את הירח עם ובלי ממטב הסצנות ומיד תבחינו בהבדל).

(ה GIF קצת מעצבן בדחיסה פה, אבל נסו לצפות בהגדלה)

scene-optimizer-sample.gif

איך זה קורה בעצם? [קצת חפירה, כי אני לא יכול בלי]

כאשר אתם מכוונים את המצלפון שלכם לכיוון מסוים, רכיב הבינה המלאכותית (אזור שנמצא מובנה במעבד) נכנס לפעולה וממש כמו שאנו בני האדם, יודעים לזהות מה נמצא לפנינו, כך המצלמה יודעת מה האוביקט שנמצא מולה.

בגדול זה מתבסס על מידע שנאסף ונלמד ע"י אלגוריתמים שונים שניתחו/מנתחים מאגרי "ביג דאטה" וממש כבר מבינים מהם פנים, מה זה חתול, מהו פרח ומהי פיצה! (אגב, מצלמות אמיתיות לא יודעות לעשות זאת. מקסימום לזהות שיש פנים בתמונה ). עם זיהוי האובייקט או הסצנה, תוכנת העיבוד החכמה של המצלמה, מחילה פעולות עיבוד שונות המתאימות לסגנון כזה של תמונה.

החלת פעולות עיבוד שונות, על בנושא המזוהה, עוד בזמן הצילום.החלת פעולות עיבוד שונות, על בנושא המזוהה, עוד בזמן הצילום.

בשביל להפעיל את מיטוב הסצנות, כל מה שצריך הוא ללחוץ על האייקון שנמצא באפליקציית המצלמה, או מתפריט הגדרות המצלמה > 'ממטב הסצנות' שתחת הכותרת "תכונות חכמות". 

בשורה התחתונה?

את המשתמש זה לא צריך לעניין וכל שהוא צריך זה רק לכוון את הטלפון ולצלם.

Screen_Recording_20210627-104958_Camera_1.gif

התרשמות אישית:

בדוגמאות שצילמתי לפוסט הזה, כמעט ולא ראיתי הבדלים משמעותיים בין שהמצב כבוי או דולק, אבל כמה דברים שכן אני אוהב הוא החידוד המוצלח כאשר הוא מזהה את החתולות שלי (הפרווה והתמונה חדה יותר), בצילומי פרחים ומזון ניתן לראות כי רוויית הצבע, הטווח הדינמי והחדות מקבלים שיפור שמוסיף למראה הכללי של הדימוי.

נעליים - לא ראיתי שום הבדל, אבל אולי זה תלוי בצבע שאני בחרתי, שהוא רווי בבסיסו.

בתוך הבית קיבלתי שיפור מסוים ב איזון בין אזורים כהים לבהירים.

ים - אין לי באזור, אז לא יכולתי לבדוק כיצד ה תכונה הזו מתמודדת איתו אז אשמח אם מי מכם יוכל / תוכל לשתף, ובכלל - מוזמנים לשרשר תמונות on/off משלכם.

אז? האם אתם משתמשים בתכונה הזו ומה דעתכם עליה? האם ראיתם שינוי או שיפור בתוצאות הצילום היומיומיים שלכם.ן?
אשמח לשמוע מכם ולראות את ההבדלים שבהם הצלחתם להבחין.

Sample 1.jpg

Sample 2.jpg

Sample 3.jpg

Sample 4.jpg

Sample 5.jpg

Sample 6.jpg

Sample 7.jpg

21 Comments
LiamBuhbut
Expert Level 5
נושאים כלליים
פוסט נהדר! תודה ענקית על ההשקעה!
שמואל
Expert Level 5
נושאים כלליים
פוסט מעולה!תודה רבה לך איתי❤
נושאים כלליים
פוסט מצוין ומעשיר

תודה רבה!!
NoamMeir
Expert Level 5
נושאים כלליים

מהכותרת חשבתי שאתה שיא הבעד התכונה הזו, ואז אתה רושם שאתה לא כזה רואה הבדל חחח
האמת שאני ביטלתי את התכונה אצלי, וגם את אפקט ה-HDR מהסיבה הפשוטה שאני פשוט לא אוהב תמונה שערוכה בצורה כזו, וגם כי אני עורך אותה בעצמי. המזהה הזה שרשמת דווקא לא עורך את התמונה בצורה משמעותית, אלא בצורה עדינה שזה דווקא טוב, אבל ה-HDR לרוב פשוט הורס את התמונה. לפי הדוגמאות שנתת, ישנה עריכה עדינה מאוד ואני דווקא אוהב אותה, אז אולי אחזיר את התכונה הזו. בכל מקרה, תודה על ההסברים ועל הפוסט! ממש יפה ומושקע.

נושאים כלליים

אין לי מושג איך נראה ביטול ה HDR מאחר והוא לא...מתבטל!
כבר כתבתי על זה בעבר פה בממברס וקראתי בממברס בארצות שונות שזה מופיע גם אצלם (סדרה 10 והלאה) שגם ביטול ה HDR פשוט מייצר תמונות...HDR.
מוזמן להסתכל פה:
https://youtu.be/WU7hnY16qGw

אני ממש אשמח לראות את ההשוואה שלך, כי זה אחד הדברים שמשגעים אותי בהרבה מקרים (כמו למשל, ניסיון לצלם משחקי אור וצל כמו שעשינו בקורס או לתת חשיפות Over או Under בשביל מראה מסויים וכזה..)

EladSolomon
Expert Level 5
נושאים כלליים
בסרטון אני רואה את ההגדרה HDR אוטומטי, שאותה אתה מכבה.
אצלי [S10] זה קצת שונה, [אולי בגלל עדכוני תוכנה מאז...] הגדרות מצלמה > HDR (גוון עשיר) > כיבוי.
0 Likes
נושאים כלליים
נכון.
ככה זה היה ב S9 שלי (ואני מבין ממך שגם ב S10) והכל פעל כמו שאני מצפה.

בסדרה 20 ו21 זה פשוט לא קיים!
זה מ-צ-י-ק לי!!
EladSolomon
Expert Level 5
נושאים כלליים
אז זהו, שזה לא ממש עובד חלק. ואני אסביר, עליתי לגג וצילמתי במצב HDR, לאחר מכן כיביתי את האופציה וצילמתי אך דבר לא השתנה! לאחר ניסיונות רבים שכשלו, המצלפון החליט לצלם ללא HDR.
מצרף את התוצאות.IMG-20210715-WA0005_35118.jpg20210715_170026_35117.jpg
נושאים כלליים
אני אנסה את זה מחר.
נראה לי שהגיע הזמן לפנות שוב לסמסונג שיחזירו את העניינים לקדמותם. זה משהו בסיסי ויש את זה אפילו בתפוח!