cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
Resolved! Solved

Original topic:

Samsung Cihazdan Apple Cihazına Geçiş Yaptım Yaşadığım Deneyimler

(Topic created on: 02-21-2024 03:05 PM)
736 Views
MembersKullanicisi
Active Level 3
Options
Galaxy S

Arkadaşlar 1 ay önce Galaxy S21 FE 5G modelinden İPhone 13 Cihazına Geçiş Yaptım. Bazı Kolaylıklar ve Bazı Zorluklar yaşadım. Hepsini madde madde anlatıyorum.

KOLAYLIKLAR

• BİXBY 

Arkadaşlar Samsung cihazlarda Türkçe dil desteği olmayacak kadar düşen markadir. 2017 yılında S8 cihazında tanıtılan bixby hala hayatımızda ve cihazlara ön yüklü gelmesine rağmen hala Türkçe dil desteği yok.

• TÜRKÇE DİL DESTEĞİ 

Arkadaslar her seferinde yeni gelen özelliklerde Türkçe dil desteği yok. Sonradan ekleniyor ama tanıtımda anlattıkları kadar ise yaramıyor çünkü yazılımın hatalı olduğu için bu durumdan çok sıkıldım canlı çeviri dendi Türkçe dil desteği temmuz ayinda gelecekmiş hiç düşünceleri yok. Apple İPhone modellerine bu yüzden yöneldim iyiki yapmışım diyorum.

• YAZILIM

Apple İPhone modelleri yeni yazılım güncellemesini her modelde bir alacakken androidde bu çok farklı her model için ayrı tarihler ertelenen onca modeller beni bunalttı ben A53 5G kullanırken sırf OneUİ 6 sürümü gelsin diye 1 ay bekledim tanıtılmasına rağmen çok geç geliyor S serisi dahilinde farklı tarihlere kayıyor bu durumdan oldukça sıkıldım Apple modelleri her güncellemeyi 11 de dahil her birini çok erken ve tek hamlede yayınlıyorlar android çok bekletiyor.

• KAMERA

S serisini ayrı tutarsak yıl 2024 ve hala orta segment A54 / A73 gibi güzel olucak cihazlarda bile arada bir kamerada kasma oluyor 4K 60FPS çekmiyor ve bazı özelliklerden kısıyorlar. Bu durumdan sıkıldım yazılım güncellemesi bile zar zor geliyor beklemek zorunda kalıyorsun bu durum oldukça can sıkıyor.

• EKRAN

Arkadaslar Samsung ekran konusunda çok başarılı firmadır bunu hepimiz biliyoruz ama en çok arıza yapan modellerde çok vardır. Amoled yanıkları çok fazla var İPhone bunlara azaran daha az amoled yanıklarına neden oluyor örnek verilirse birçok modelinde sorunlar var.

S6 / Note 5 : Amoled yanığı sorunu var 

S7 Edge : Pembe çizgi sorunu var

S8 / Note 8 :Amoled yanığı sorunu var.

bunun gibi bazı cihazlarda kronik olsada bu sorunlar var zamanında bunları görmüş birisiyim bu kullanımdan kullanıma değişir ama bu sorunlar hala birçok yeni nesil cihazlarda var

• GARANTİ TEKNİK SERVİS 

Teknik servis olarak Samsung adına birçok sorunla karşılaştım bazıları iyidir bazıları kötüdür farketmez bu genel sorun forumlarda vardır.

• PİYASA DEĞERİ

İkinci el değerini kaybetmiyor hatta o kadar kaybetmiyor ki Suanda İPhone 11 2019 da S10+ ile aynı fiyattan isterken suanda S22 cihazi ile birlikte gidiyor satış konusunda geride kalıyor satarken zarara uğruyorsunuz.

• YÜKLEME HIZI 

Arkadaslar bir uygulama indirirken yükleniyor hatası ile karşılaşmıyorsunuz indirdiği gibi yüklenmiş oluyor bu çok büyük avantaj oluyor.

YAŞADIĞIM ZORLUKLAR 

• EKRAN ÖZELLİKLERİ

Arkadaslar yıl olmuş 2024 hala 60Hz dayatması kötü oluyor ama geneli akıcı olduğu için pek farketmiyor ama Always Of Display özelliğini üst modellere koymasi canımı sıkıyor. Samsung 2016 cihazlarında bile bu özellik varken yıl olmuş 2024 İPhone modellerde çok az modellerde var.

• İCLOUD DEPOLAMA 

Biz ürünleri alıyoruz ekstra depolama olarak İCloud sistemine bağlanmasını istiyor bu can sıkıyor ama İCloud yedeklerini almıyorum Google Play Fotoğraflar işimi görüyor. Ama para üstüne para vermek insana can sıkmasına yola çıkıyor.

• GÜVENLİK  ADINA HERŞEYDEN  KISMALARI

Herseyden kısıyorlar ama bu Avrupa birliği iyikide bu yaptırımları yapıyorlar yakında Apple Cihazlarına APK veya Google Play Store yüklenebilecek umarım bu dedikleri olur. USB yerlerini değiştirmeleri sadece bir başlangıç 

• GERİ TUŞU YOK

Arkadaslar biraz komik olucak ama herseyde birseyleri kaydırarak yapıyorsun geri tuşu olmaması can sıkıyor.

• YETERİ KADAR ÖZELLİK KOYMAMASI 

Samsungun yaptığı inovasyonlar Appleden daha çok daha fazladır Apple ufak ufak özellik koyarken Samsung her özelliğini koyuyor bu huyunu seviyorum.

• KLAVYE

Biraz komik olucak ama android klavyesi her türlü Apple klavyesinden daha güzel ve daha gelişmiş Apple  cihazlarda klavye androide azaran özelleştirme sunmuyor cidden bunaltıyor.

bunun gibi birçok kolaylik ve birçok zorluklar var. Aklıma gelen bunlar oldu sizlerin yorumları nelerdir.

1 Solution

Accepted Solutions
Solution
SerhatKk
Active Level 6
Galaxy S
Niye kendi uygulaması varken başka bir uygulama kullanalım ki? Arkadaş gayet objektif bir şekilde iyi ve kötü yanlarını söylemiş, nesi reklam bunun?

Bixby işine gelirsek herkes senin gibi İngilizce bilmiyor yada bilse bile uzun bir komut verirken zorlananlar bir hayli fazla bu kişilerin suçu İngilizce bilmemek mi? Yoksa samsungun kaç yıldır bunu Türkçe yapmaması mı ki yapsa bile bozuk bir Türkçe ile çeviriyor heryerde kısaltma olan çeviriler ile😀

View solution in context

32 Comments
ben006
Expert Level 5
Galaxy S
Peki reklam neden yapiyonuz gectiseniz forum gereksiz meskul ediyorsunuz
Galaxy S
  • Doğruları söylemek reklamlık sayılmaz git o zaman Samsung’a söyle neden yıl 2024 ve bixby özelliğine Türkçe dil desteği yok
ben006
Expert Level 5
Galaxy S
Bende iphone 13 var kac kez siri kulandin desen cok az ve cogu apple kulanicilari siri kapali bile tutuyor
Galaxy S

En azından bixby sacmaligi gibi karşılaşmıyorlar hemde siri İOS 18 İle dahada performanslı ve yapay zeka desteği sunucaktir. Sen Bixbye desene Türkçe olarak bugün hava nasıl diye sana tuhaf tuhaf İngilizce konuşur 

ben006
Expert Level 5
Galaxy S
Ozqman google asistani kulan soru sormak istiyorsaniz altarnatif cok yani ve ingilizce biyorsan gerek bile duymuyorum tr konusmasina
Galaxy S

Google asistanda çözüm olabilir. Ama Bixby sacmaligina Samsung yazılım eklenmesi lazım böyle düşünmeyerek çok kullanıcı kaybeder 

Solution
SerhatKk
Active Level 6
Galaxy S
Niye kendi uygulaması varken başka bir uygulama kullanalım ki? Arkadaş gayet objektif bir şekilde iyi ve kötü yanlarını söylemiş, nesi reklam bunun?

Bixby işine gelirsek herkes senin gibi İngilizce bilmiyor yada bilse bile uzun bir komut verirken zorlananlar bir hayli fazla bu kişilerin suçu İngilizce bilmemek mi? Yoksa samsungun kaç yıldır bunu Türkçe yapmaması mı ki yapsa bile bozuk bir Türkçe ile çeviriyor heryerde kısaltma olan çeviriler ile😀
Galaxy S

Haklısın dostum ama anlatınca dinlemiyorlar cahile ne anlatsan boş olur. Adamlar yazılım güncellemesi bile vermeyecek kadar acizler ki cihazları tanıtırken yapay zeka diyorlar daha Türkçe olmayan yapay zeka mı olur daha Türkçeyi eklemeyecek kadar aciz olan markadan yapay zeka mı beklenilir. Fanboylar bile rahatsizken yüzlerine diyorum rahatsız oluyorlar.

SerhatKk
Active Level 6
Galaxy S
En iyisi böylelerini kendi haline bırakmak, dediğin gibi ne desen anlamıyorlar ki bu her toksik fan için geçerli firmanın yanlışını vurmaya gelmiyor. Samsung o kadar şey tanıttı ya ülkemize destek gelmedi yada gelse bile Türkçe olmadı her şey yarım yamalak oluyor.

Şahsen yamalı pantolon gibi olacağına özellikler appladaki gibi az ve öz olsun daha iyidir.