cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
Resolved! Solved

Original topic:

Exynos 2500, Snapdragon 8 Gen 4'ten daha verimli olabilir

(Topic created on: 04-19-2024 04:04 PM)
648 Views
s20fekullanıcısı
Expert Level 4
Options
Galaxy S

Samsung'un bu sene tanıtacağı amiral gemisi mobil işlemcisi Exynos 2500, ikinci nesil 3nm üretim süreciyle Snapdragon 8 Gen 4'ten güç tüketimi anlamında daha verimli olabilir.
Samsung'un bu sene piyasaya sunduğu ve Galaxy S24 ve S24 Plus'ta kullanılan Exynos 2400, önceki nesil Exynos çiplerine göre önemli gelişim kaydederek beğeni kazandı. Gelecek yıl Samsung bir adım öteye giderek Exynos 2500'ü şirketin ikinci nesil 3nm süreciyle üretmeyi planlıyor. Bu hamle yeni çipseti, Snapdragon 8 Gen 4'ün ilerisine taşıyabilir.

image

İddia, daha önce Exynos 2500'ün hem CPU hem de GPU kategorilerinde Snapdragon 8 Gen 3'ten daha iyi performans gösterdiğini yayınlayan X'deki PandaFlash hesabından geliyor. PandaFlash, Exynos 2500'ün Snapdragon 8 Gen 4'ten daha verimli olacağını iddia ediyor. 3nm üretim sürecinde rakibi TSMC'nin gerisinde kalan Samsung, ikinci nesil ile beraber verimlilik problemlerini çözmüş olabilir.

Exynos 2500, tıpkı Exynos 2400 gibi Fan-out Wafer Level Packaging (FOWLP) paketleme teknolojisiyle üretilecek. FOWLP sayesinde ısı direnci artıp yonga setinin paket boyutu küçülerek, işlemcinin daha uzun süreler boyunca maksimum kapasitede çalışabilmesi mümkün hale geliyor.

Snapdragon 8 Gen 4'ün yeni çekirdekleriyle beraber oldukça iddialı geldiğini belirtelim. Ancak işlemcinin güç tüketimiyle ilgili sorunlar yaşadığıyla ilgili haberler bulunuyor. Dolayısıyla iddianın doğru olma olasılığı bulunuyor. Tabi işlemcilerin tanıtımına daha uzun süre bulunduğu için rakamlar değişebilir.

8 Solutions

Accepted Solutions
Solution
AlperGüler
Active Level 8
Galaxy S
Devasa büyuklukte bir çip tesisini yapmislardi ilk meyvesini iyi bir şekilde alicaklar demekki

View solution in context

Solution
CanerS21Fe
Expert Level 5
Galaxy S
Eline sağlık.

View solution in context

Solution
CanerS21Fe
Expert Level 5
Galaxy S
Exynos 2500 işlemcisi, snapdragon işlemci sevenlerin exynos'a karşı ön yargısını bitirecek gibi duruyor.

View solution in context

Solution
özgür_s21fe
Active Level 9
Galaxy S
Snapdragon çok yüksek güce odaklanıyor yeni orion çekirdekleri efsane olacak 4.0 ghz cpu saat hızı olabilir. Belki exynos 2500 8 gen 4ten daha verimli olacak ama daha güçlü olacağını sanmıyorum

View solution in context

Solution
özgür_s21fe
Active Level 9
Galaxy S
Valla nasıl yapacaklar bilmiyorum 4.0 eğer olursa oyunlarda 50 dereceyi geçer cayır cayır yanar fanlı soğutma lazım ancak öyle olur

View solution in context

Solution
CanerS21Fe
Expert Level 5
Galaxy S
Aslında exynos 2400 bile çok iyiyken hala exynos alma konusunda tereddüt eden insanlar görüyorum.

View solution in context

Solution
AlperGüler
Active Level 8
Galaxy S
Güzelinden tam boy bir plaka çozer işi

View solution in context

Solution
Sisyphe
Expert Level 5
Galaxy S
Teşekkür ederim. 👍

View solution in context

26 Comments
Solution
AlperGüler
Active Level 8
Galaxy S
Devasa büyuklukte bir çip tesisini yapmislardi ilk meyvesini iyi bir şekilde alicaklar demekki
Galaxy S
Sanırım öyle olacak
Solution
CanerS21Fe
Expert Level 5
Galaxy S
Eline sağlık.
Solution
CanerS21Fe
Expert Level 5
Galaxy S
Exynos 2500 işlemcisi, snapdragon işlemci sevenlerin exynos'a karşı ön yargısını bitirecek gibi duruyor.
Galaxy S
Kesinlikle, uydu bağlantısını da destekleyeceği söyleniyor
Solution
CanerS21Fe
Expert Level 5
Galaxy S
Aslında exynos 2400 bile çok iyiyken hala exynos alma konusunda tereddüt eden insanlar görüyorum.
Galaxy S
A serisindeki exynos bence hala alınmayacak durumda orta segmentte daha iyi işlemciler var ama s serisi exynos ayrı bir seviye olmuş
CanerS21Fe
Expert Level 5
Galaxy S
Evet tabiki orta seviye hadi neyse o önemli değil ama s serisindeki exynoslar eskisi gibi değilki çok güçlü ve sorunları çok az.
AlperGüler
Active Level 8
Galaxy S
Snapdragon gen 2 den %30 daha hizliymis zaten 2400 ama iste insanlarda yinede eski exynos korkusu var