cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Şarj Cihazı Girişi Nasıl Temizlenir?

(Topic created on: 11-19-2021 12:24 PM)
204 Views
44xHAMZAx02
Expert Level 4
Options
Galaxy S

Akıllı telefonlar ve tabletler, modern yaşamın önemli bir parçası hâline geldi. Ancak bu cihazlar cebinde veya çantanda bu kadar zaman geçirdikten sonra toz toplamaya başlar. Ve bazen bu, şarj cihazı girişinin artık çalışmamasına neden olabilir. Neyse ki yeni bir telefon veya kablo almaya karar vermeden önce şarj cihazı girişini temizlemenin birkaç yolu var. Bu yöntemlerden biri de şarj cihazı girişini kürdan ile temizlemek. (Benim de şarj cihazı girişim kirlenmiş, tozlar var. Ben de uygulayacağım.) 

image

1) Yaralanmayı önlemek için telefonunu kapat. Telefonunu kapatmak için güç düğmesini basılı tut. Bazı telefonların seçenekler menüsünde "Kapat" seçeneği de vardır. Yaralanma ve elektrikli parçaların hasar görmesini önlemek için temizlemeden önce her zaman telefonunu kapat.

image

2) Kürdanın etrafına biraz pamuk sar. Düz bir yüzeye yuvarlak bir ped pamuk veya top pamuk yerleştir. Kürdanını pede 20 derecelik bir açıyla yerleştir. Kürdanı diğer elinle döndürürken bir elinle pedi aşağıda tut. Ucun etrafına az miktarda pamuk sarılıncaya kadar bunu yapmaya devam et. Çok fazla pamuk kullanma yoksa bu, temizleme işlemini etkiler.

image

3) Telefonunu yukarı doğru tut ve bir tarafa doğru eğ. Telefonunun üst kısmını düz bir yüzeye yerleştir. Telefonu yukarı doğru döndür ve hafifçe sağa veya sola eğ. Şarj girişi önünde olmalı ve ekran düz bir yüzeye bakmalı.

image

4) Kürdanın pamuklu ucunu girişin arka tarafına doğru sür. Ekran aşağı bakacak şekilde kürdanı girişe sok. Yukarı doğru iterken sola ve sağa hareket ettir, pamuğun düşmemesine dikkat et. Kirler çözülene kadar bu hareketi tekrarla. Gerekirse tiftikleri gevşetmek için girişe üfle.

image

5) Fazla tiftikleri çıkarmak için girişin kenarlarını hafifçe kazı. Tiftik görürsen kürdanı kenarlara sürt. Ama dikkatli ol; şarj cihazına takılan yaylı dübeller yanlarda bulunur. Birkaç kez sürttükten sonra tiftik çıkmazsa dur.

Başka bir siteden aldım bu bilgiyi. Biraz Düzenleme yaptım.

Kaynak: WikiHow
1 Comment
Dark_Side
Expert Level 5
Galaxy S
Eyvallah kardeşim. Önemli bir bilgi.