cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Her Cihaz Önemlidir#1: APK Nedir?

(Topic created on: 11-23-2021 08:40 PM)
406 Views
BoraS20FE
Expert Level 5
Options
Diğer
Herkese merhaba. Bugünkü yazımızda APK'nın ne olduğunu ve kullanım amaçlarını ele alacağız.

APK Nedir?
Vikipedi'ye göre APK, Android platformunda kullanılan öntanımlı paket dosyası formatıdır. Android işletim sistemindeki uygulamaları yüklemek ve dağıtmak için kullanılan bir dosya biçimidir. Aslında Windows'taki .exe formatının Android versiyonu da diyebiliriz. Biz Google Play'den uygulama indirdiğimizde arka planda .apk dosyaları da iner.

APK Neden Kullanılır?
APK'nın kullanılmasının birçok nedeni var. En başta bir cihazda desteklenmeyen veya bölgesel kısıtlamaları olan uygulamalar için kullanılıyor. Bu sayede o cihazda kullanılabilir hale geliyor. Sorunlu uygulama güncellemeleri sonrası eski sürümlere dönmek için de kullanılıyor.

Güvenlik?
APK yüklerken güvenilir siteleri tercih etmeye çalışın. Çünkü güvenilir olmayan sitelerde çoğunlukla güvenlik kontrolü yapılmadığı için yüklediğinizde cihazınıza virüs bulaşma riski yüksek. APKMirror ve APKPure gibi güvenilir siteleri tercih edebilirsiniz. APKMirror, Android Police tarafından kontrol ediliyor. Ama gene de az da olsa bu sitelerde virüslü uygulama çıkma riski var. Bu yüzden APK yüklemeyi çok tavsiye etmiyorum.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

13 Comments
Alfatürk
Expert Level 5
Diğer
Bilgi için teşekkürler kardeşim, Ben artık prensip gereği Apk kullanmıyorum 😊
BoraS20FE
Expert Level 5
Diğer
Rica ederim😊
Normalde ben de prk kullanmıyordum ama bazen kullanmam gerekiyor
Alfatürk
Expert Level 5
Diğer
Hımm😊😊
44xHAMZAx02
Expert Level 4
Diğer
Bilgi için teşekkürler Bora🙂
Rose67_
Expert Level 5
Diğer
Bilgilendirme için çok teşekkürler senin sayende daha fazla bilgi edinmiş olduk böylece:)))
Dark_Side
Expert Level 5
Diğer
Eyvallah kardeşim.
MehmetYalcn
Expert Level 5
Diğer
Apk candır 😄 tşkkr
Rose67_
Expert Level 5
Diğer

Virüs: hade ben seve seve girerim o zmn cihaza JSJSJS

MehmetYalcn
Expert Level 5
Diğer
Yo kullanmasını, güvenli siteleri bildikten sonra hiç bişey olmaz ben sana kafadan 50 tane sayarım güvenli site 😊