cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
Resolved! Solved

Original topic:

Android 15, Görme Sorunu Yaşayan Kullanıcılara yardımcı olacak 😊📱👇🙏

(Topic created on: 2 weeks ago)
259 Views
Tolgaa94
Active Level 6
Options
Diğer
Bu habere ben şahsen çok sevindim 🥰

Android 15'in ilk beta sürümünde yeni bir özellik bulunduğu tespit edildi. Bu özellik, görme sorunu yaşayan kullanıcıların yönlendirilip, parmak izi ile ekran kilidinin açılmasını sağlayacak.

image

Meraklı kullanıcılardan gelen son bildirimler, Android'in "TalkBack" isimli erişebilirlik özelliğine önemli bir iyileştirme geleceğini ortaya koydu

TalkBack, görme sorunu yaşayan kullanıcıların telefonlarını kullanmalarını sağlayan önemli özelliklerden bir tanesi. Bu özellik, artık kullanıcıları ekranın neresine dokunacaklarına ilişkin yönlendirmeye başlayacak. Özellikle de parmak izi kilidi açılmak istendiğinde etkili olacak bu özellik, görme kaybı yaşayanların çok daha iyi bir deneyim yaşamalarını sağlayacak.

Yapılan denemelerde, nokta atışı yönlendirme yapıldığı tespit edildi

Android 15'in yeni özelliğini test eden kullanıcılar, TalkBack'in yönlendirmelerinin nokta atışı çalıştığını bildiriyorlar. Bilirsiniz; parmak izi okuyucu sensör, ekranın belirli bir yerinde bulunur ve o kısmı tutturmanız gerekir. Özelliği gözü kapalı bir şekilde deneyen kullanıcılar, sensörün üzerine dokunmayı başardıklarını söylüyorlar

TalkBack için hazırlanan yeni özellik, şimdilik deneme aşamasında. Yani Android 15'in kararlı sürümü ile kullanıcılara ulaşmayabilir. Ancak yapılan denemeler, durumun böyle olmayacağını gözler önüne seriyor. Hâl böyle olunca Android 15'in, bu özelliğe ev sahipliği yapacağını şimdiden söyleyebiliriz

6 Solutions

Accepted Solutions
Solution
Diğer
Faydalı bilgi
Aslında direkt talkback in yeni özelliği güvenlik güncellemesi ile diğer Android sürümlerinede gelse güzel olurdu

View solution in context

Solution
Diğer
Kesinlikle. Yer imlerime ekledim, inşallah gelir.

View solution in context

Solution
CanerS21Fe
Expert Level 5
Diğer
Yardıma ihtiyacı olanlar için güzel özellikmiş.

View solution in context

Solution
Sisyphe
Expert Level 5
Diğer
Güzel haber.
Hayırdır dostum? Geçmiş olsun.

View solution in context

Solution
stony_hearted
Active Level 3
Diğer
çok güzel paylasım😊🙏

View solution in context

Solution
Diğer
Gerçekten çok faydalı bir özellik geliştirilirse çok daha iyi olur bilgilendirme için teşekkürler ❤️

View solution in context

9 Comments
Solution
Diğer
Faydalı bilgi
Aslında direkt talkback in yeni özelliği güvenlik güncellemesi ile diğer Android sürümlerinede gelse güzel olurdu
Tolgaa94
Active Level 6
Diğer
Umarım gelir bu çok önemli bir özellik bence 🙏
Solution
Diğer
Kesinlikle. Yer imlerime ekledim, inşallah gelir.
Solution
CanerS21Fe
Expert Level 5
Diğer
Yardıma ihtiyacı olanlar için güzel özellikmiş.
Solution
Sisyphe
Expert Level 5
Diğer
Güzel haber.
Hayırdır dostum? Geçmiş olsun.
Solution
stony_hearted
Active Level 3
Diğer
çok güzel paylasım😊🙏
Solution
Diğer
Gerçekten çok faydalı bir özellik geliştirilirse çok daha iyi olur bilgilendirme için teşekkürler ❤️
AlperGüler
Active Level 7
Diğer
Doğru yere basinca tel titricektir buyuk ihtimal
Tolgaa94
Active Level 6
Diğer
Hayır sesli uyarı verecek sanırım
0 Likes