cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
Resolved! Solved

Original topic:

Ayıplı mal

(Topic created on: 04-04-2023 02:09 PM)
Members_LfC86By
Beginner Level 5
Options
TV

Değerli arkadaşlar ve varsa bu yazışmayı okuyan Samsung yetkilileri. 

Bir TV aldım, pişman oldum. Ayıplı mal olduğunu düşünüyorum. Samsung çözüm üretmiyor. Bu aynı zamanda bir talep ve dilekçe dosyasıdır. Tüketici hakem heyetine başvurmadan önce bir çözüm bulunmasını temenni ediyorum. Umuma açık bir yazışma olduğu için isim ve adres bölümünü sildim. Samsung yetkilileri ararsa onlara yazabilirim. Ekran görüntülerini ve bozuk olan hoparlör ses kayıtlarını nasıl göndereceğimi bilemiyorum. Birisi yardımcı olursa sevinirim. Konu hakkında bu forumdan yorumlar olursa onlarla buradan görüşmeye devam edebiliriz. Belki çok kolay bir çözüm vardır ve mahkemeye gitmeye gerek kalmaz.

Bu yazıyı yakında yerli ve yabancı forumlarda da yayınlamayı düşünüyorum, belki oralardan bir çözüm önerisi gelebilir.

Yazı içinde Ek 1, Ek2... şeklinde bahsedilen eklerin bazılarını yüklemeye çalıştım. Lütfen bu mesajı ve eklerini iznim olmadan başka bir ortamda paylaşmayınız.

İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler

 

Samsung Türkiye Genel Müdürlüğüne

04.04.2023

İstanbul

 

Sayın Samsung sorumlusu. Bu mesajı size Tüketici Hakem Heyetine (THH) başvurmadan önceki son aşama olarak gönderiyorum. 

Süreç

12.03.2023 Tarihinde Mall of İstanbul Vatan Bilgisayar mağazasından Samsung marka 85 QN900B model bir Tv. satın aldım. Ürün 15.02.2023 günü teslim edildi ve 17.02.2023 günü ambalajı kurulum ekibi tarafından açılıp kurulumu yine Samsung kurulum ekibi tarafından yapıldı. Firmayı tekrar tekrar çağırıp meşgul etmemek, varsa farklı ufak tefek sorunları da tespit edip tek seferde hallettirmek için yaklaşık 1 hafta süre ile televizyonu çeşitli kullanım koşullarında;

Gündüz, gece, ortam ışıkları açık veya kapalıyken, perdeler açık veya kapalıyken,

İnternetten farklı çözünürlükte Youtube yayınları, siteye ait uydu yayını, (HD ve 4K) Türkcell TV+ yayını, Türkcell TV+ internet görüntüsü, nVidia Shield ve Mi Tv Stick aracılığı ile internet yayını izlerken,

Tv.’nin kendi ara yüzünden,  nVidia Shield ve Mi Tv Stick üzerinden Amazon Prime Tv. de film ve dizi yayınları izlerken,

Tüm bu cihazlar Tv.’nin 1-2-3-4. HDMI girişlerine bağlıyken,

Yine bu cihazları Home Theater Receiver cihazının HDMI girişlerine bağlayıp oradan da Tv. HDMI 3 numaralı girişine bağladıktan sonra,

Ayrıca yine PC’den doğrudan Tv.’ye veya receiver üzerinden Tv.’ye görüntü aktararak

gözlem yaptım. Bu gözlemler sonucunda Tv.’de tespit ettiğim ve tüm bağlantı durumlarında da devam eden sorunlar aşağıdadır.

 

A-Ekran yansıma önleyici filtresi ile ilgili sorun

Televizyonu kullanmaya başladıktan sonra tv kapalıyken ve açıkken ekranda dalga dalga, gökkuşağına benzer ışık haleler olduğunu **bleep** ettim (Ek 1). Bu sorun televizyon açıkken ve kapalıyken devam etmektedir. Gündüz Tv. açık ve gün ışığı soldan gelmekteyken (tül perdenin açık veya kapalı olması **bleep** yaratmamakta) haleler soldan sağa doğru, gece tavanda ışık yanarken haleler TV’nin üst kısmından aşağıya doğru, sağ tarafta lamba yandığında ise sağdan sola doğru dalgalar halinde yayılmaktadır (Ek 2, Ek 3, Ek 4). Haleler tabii olarak Tv. kapalıyken daha belirgindi fakat açıkken de görülmekteydi, özellikle gündüz oldukça rahatsız ediciydi, gece ise avizeyi açmamak gerekiyordu. Tv kapalıyken böyle görünür denebilir fakat açıkken de seyir zevki vermeyecek kadar kötü durumdadır. Üstelik Tv.’yi yerleştirdiğim yerde daha önce Sony 55 Hx 920 model 14 yıllık bir televizyon vardı ve onun ekranında bu haleler olmamaktaydı. Aynı ışığı alan Vestel marka ve daha düşük kalitede (model olarak) bir Tv.’de dahi bu haleler olmamaktadır. Bu, web sayfanızda piyasa değerinin 163.899 TL olduğu belirtilen ve an itibarıyla (85 QN 900C modeliniz piyasaya sürülene kadar) en yüksek teknolojiye sahip ve en kaliteli son kullanıcı Tv. ürününüze yakışmamaktadır. Satın alma öncesi mağazalarda inceleme yaparken diğer Samsung modellerinde de bu haleleri görmemiştim. Bu nedenle ya (büyük olasılıkla) sadece bendeki ürünün ya da (kötü olasılıkla) genel olarak bu model Samsung Tv.’lerin ekran ışık yansıma önleyici tabakasında yapısal bir sorun olduğunu düşünüyorum.

 

Loş ışıkta ekranLoş ışıkta ekranYarı karanlık ortamda ekranYarı karanlık ortamda ekranGece ekranGece ekranGündüz saatinde ekranGündüz saatinde ekran

 

 

 

 

B- Görüntü kalitesi ile ilgili sorunlar.

1- Tv 120 Hz bir Tv.dir fakat hızlı hareketli görüntülerde (örneğin ekrandaki konuşmacının elini hareket ettirmesi) görüntüde düşük Hz Tv lerde olması beklenebilecek atlamalar olmaktadır.

2- Tv 8K’dır; 4K ve 8k görüntülerde sorun yoktur. Fakat upscaling yeteneği çok zayıftır. Düşük çözünürlüklü (Ör 1080p veya 720p) görüntüleri izlerken hareket eden cisimlerin etrafında enerji perdesine benzeyen bir alan görünmektedir (Ek 5). (Gelen ekip bunun internet hızının düşük olmasına bağlı olabileceğini söylemiştir fakat evde kullandığım internetin (sözleşmeye göre) bağlantı hızı 500 Mb/s olup şu ana kadar 390 Mb/s’nin altına hiç düşmemiştir. )

 

 C- Ses kalitesi ile ilgili sorunlar.

Bu Tv’nin teknik özelliklerine bakıldığında Dolby Atmos dekoder ve passthrough, DTS vb. özelliklere sahip, 90W gücünde, 6.2.4 hoparlör yapısında bir Tv. olduğu görülmektedir. Bu özellikleri itibarıyla

  • Çok yüksek ses kalitesi
  • Oldukça yüksek bir ses düzeyi
  • Kabul edilebilir bir bass ses kalitesi beklentisi yaratmaktadır. Tv yi satın almam için cazip hale getiren özelliklerden bazıları da bunlardı.

Oysa yaptığım gözlemler sırasında

  • Orta seviyede ses kalitesi (Dolby Atmos yayınlarda kalitesi artmakta)
  • Orta derece bir ses düzeyi
  • Kabul edilemez bir bass/suwoofer ses kalitesi olduğunu gördüm.

Neticede bir tv. olduğu için ses kalitesi konusunda fazla ısrarlı olmanın bir anlamının olmadığını biliyorum fakat ses düzeyinin 90 W hoparlörlerden beklenenden düşük olması bazı hoparlörlerin çalışmıyor olabileceğini düşündürmektedir. Çözüm bulunana kadar idareten bağladığım 10+10+20 (Subwoofer) W gücündeki 14 yıllık Sony marka soundbar bu TV'nin 90 W gücündeki hoparlöründen daha yüksek ve daha kaliteli ses vermektedir. Bu konuda fazla sorun yaşamıyorum ama çalışmayan hoparlör varsa çalıştırılması ses kalitesini artıracaktır.

Asıl rahatsız edici olan ise tv.’den yeterli ve kaliteli bass ses alınamamasıdır. Televizyonun teknik özellikleri arasında kaç Hz sesleri verebileceğine dair bir bilgi bulamadım. Teknik özelliklerinde Tv. Hoparlörlerinin 6.2.4 yapıda olduğu belirtildiğine göre, bu, Tv.de 2 adet subwoofer olduğu anlamına gelmektedir. Yani benim bu tv. den 20-100 Hz sesleri alabilmem gerekir. Bir televizyondan 20 Hz ses almayı beklemiyorum; 30 Hz’ e kadar inse yeterlidir. Oysa yaptığım basit bir incelemede hoparlörlerden yaklaşık 52 Hz civarında ses gelmeye başladığı, üstelik bu sesin kalitesinin 52-100 Hz değerleri arasında kabul edilemeyecek kadar kötü olduğunu tespit ettim (Ek 6). Hoparlörler arkada olduğu için hangi höparlörün bozuk olduğunu tespit edemiyorum fakat daha ziyade sağ tarafta bulunan hoparlörlerden bir yada daha fazlasının düşük frekanslı sesleri vermekte sorun yaşadığını düşünmekteyim. Aynı testi az önce bahsettiğim eski model soundbarda, bahsettiğim diğer televizyonların hoparlörlerinde yaptığımda sesin normal işitilmekte olması kayıtta bir sorun olmadığını göstermiştir (Ek 7). Ayrıca film veya dizi izlerken mevzubahis seviyedeki düşük frekanslı seslerin bulunduğu sahnelerde Tv. tenekeye veya titreyen cama benzer bir ses çıkarmaktadır. Bu televizyonun ses sistemi (muhtemelen bazı hoparlörleri) bozuktur; Bu tv bir “ayıplı maldır”.

 

Çözüm arayışları

Bu tespitlerimden sonra benden kaynaklanan bir hata veya algı sorunu olabilir mi diyerek önce kurulum ekibi olmak üzere çok sayıda arama yaparak yardımcı olmalarını istedim.

Kurulum ekibi geldiğinde televizyonun arkasına elini sokarak bir takım ayarlar yapmaya çalıştı fakat bir değişiklik olmadı. İlgiliye haber vereceğini söyledi.

Samsung bölge servis merkezi önce ekip gönderdi.  Servis geldiğinde bahsettiğim sorunları cep telefonu ile kameraya aldı ve merkeze ileteceğini söyledi. Geçen süre içinde bir dönüş olmadığı için Samsung yetkili servisini telefon ile aradığımda Samsung Merkez ile görüştüklerini ve televizyonda bir sorun olmadığını, artık servis gelmeyeceğini söylediler.

Sorunun çözülebilmesi için Samsung çağrı merkezini aramaya başladım. İlk aramalarımda telefona hemen cevap verilmekteydi ve hepsinde de sorunun kayıt altına alındığı söylendi fakat sonrasında dönüş olmadı. Çözüm olmaması nedeniyle Samsung çağrı merkezini tekrar tekrar aradığımda artık telefon defalarca çalmasına rağmen açılmamaya başladı. Sorun olduğunu düşünmeye başladıktan sonraki 47. aramada nihayet çağrı merkezi cevap verdiğinde yine “sorunun kayıt altına alındığı, ilgililerin beni arayacağı” söylendi fakat bugün itibarıyla son aramamın üzerinden 7 gün geçmiş olmasına rağmen hala dönüş olmadı. Son olarak 31.03.2023 saat 11:25 te aradığımda yine aynı şekilde aranacağım söylendi.  Bugün 04.04.2023, son görüşmemin üzerinden 5 gün geçti, hala tarafınızdan bir arama olmadı. Aşağıda Samsung yetkilileri ile yaptığım bazı görüşmelerin kayıtları verilmiştir.

 

WhatsApp Görsel 2023-03-24 saat 15.21.00.jpgWhatsApp Görsel 2023-03-24 saat 15.21.45.jpgWhatsApp Görsel 2023-03-24 saat 15.22.17.jpg

 

E- Hediye kartı kampanyası ile ilgili sorunlar.

Kampanya kapsamında tarafıma hediye edilen Pepkart kredi kartlarının çok sayıda olması ve Pepkart mobil aplikasyonunun bunlardan sadece kısıtlı sayıda miktarının aynı anda sisteme yüklenmesine izin vermesi nedeniyle, verilen hediye kartlarından bir kısmını yükleyerek kartları kullanmaya başladım. Limiti dolan kartları sistemden silerek yeni kartları yüklemek amacıyla Pepkart iletişim görevi ile iletişime geçtik. Kendilerini her seferinde tekrar arayıp meşgul etmemek için nasıl yapıldığını öğretmelerini rica ettim. Görevlinin yetersiz bilgi vermesi nedeniyle limiti tükenmiş bir kart yerine yanlışlıkla henüz kullanılmamış bir kartı uygulamadan sildim. Bunun üzerine hemen kendilerini arayıp hatanın düzeltilmesini rica ettim. Fakat bize kampanya Samsung Türkiye tarafından yapıldığı için Samsung firması ile iletişime geçmemiz gerektiği söylendi. Samsung iletişim görevlisi yardımcı olmaya çalışacağını, muhtemelen 1 hafta içinde yeni bir kartın gönderilebileceğini belirtti. Geçen süre içinde kart gönderilmeyince defalarca Samsung ve Pepkart firmaları ile iletişime geçtim ve her seferinde beklememiz gerektiği söylendi fakat şu ana kadar bir çözüm üretilmedi. Kampanya kuralları gereği kartlardaki hediye puanların 1 ay içinde harcanması gerektiği ve artık sürenin bitmesine çok az bir zaman kaldığı için hakkımızın yanmasından endişelenmeye başladım. Son olarak geçen hafta temas kurduğumuzda ise rahatsız edici ifadeler kullandılar. Kartın uygulamadan yanlışlıkla silinmesinin bir suç gibi gösterilmeye çalışıldığı ve cezalandırılmakta olduğumuz izlenimi almaktayım. Her iki firma yetkililerinin hata ile suç arasındaki farkı ayırt etmelerini, hata nedeniyle ceza verilmesinin doğru olmayacağını, ayrıca bu bir suç olsaydı bile suça ceza verme yetkisinin Samsung ve/veya Pepkart firmalarında değil yetkili hukuk kurumlarında olduğunu anlamalarını bekliyorum.

Bu yazının hediye kartı ile ilgili olan kısmın benzerini sikayetvar.com’a da gönderdim. Yakında sizinle temas kuracaklarını tahmin ediyorum.

Sonuç

Sayın yetkili

6502 sayılı TKHK m. 8/1 göre Ambalaj, etiket, kullanım kılavuzu, ilan ve reklamlarında belirtilmiş özelliklerden bir veya birkaçını içermeyen, alıcının faydasını azaltan ya da ortadan kaldıran, hukuki ve ekonomik eksiklik içeren mallar, ayıplı mal olarak kabul edilir.

Bu televizyon alındığının ertesi günü ses kalitesinin kötü, muhtemelen bazı hoparlörlerin bozuk olduğu tespit edilmiş ve bu durum Samsung Firması temsilcilerine zamanında haber verilerek kayıt altına alınmış bir ayıplı maldır. Yasa gereği ayıplı malların “talep edilmesi halinde 20 gün içinde tamiri veya değiştirilmesi “gerekir.

Sizden bu ayıplı malı tamir etmenizi istemiyorum. Sizden yasal haklarım saklı kalmak kaydıyla 6502 sayılı TKHK m. 8/1 gereği

  • Samsung Marka 85 QN900B model televizyonumun işbu talep mektubum elinize ulaştıktan sonraki 20 gün içinde aynı özelliklere sahip yeni, hiç kullanılmamış ve ayıpsız bir ürünle değiştirilmesini,
  • Yanlışlıkla aplikasyondan sildiğimiz ve haber vermemizin ve tekrar kullanıma açılmasını veya yenisinin gönderilmesini talep etmemizin üzerinden yaklaşık 4 hafta geçmesi nedeniyle kampanya süresi biten, hala kullanıma açılmayan veya açılmışsa da aplikasyonda görülmeyen ve tarafımıza “kullanıma açıldı” bilgilendirilmesi yapılmayan veya yenisi gönderilmeyen hediye Pepkartın, içinde kullanıma hazır 1250 TL’yi içerecek şekilde tarafımıza gönderilmesini veya kartın kullanıma açılmasını ve tarafımın bilgilendirilmesini, kartın son kullanma tarihinin de kart elime ulaştıktan sonra en az 1 hafta olacak şekilde düzenlenmesini

 talep ediyorum.

Bu talebim yerine getirilmediği takdirde önce Bölge Tüketici Hakem Heyetine başvuracağımı ardından duruma göre dava açacağımı bildiriyorum.

Saygılarımla

 

1 Solution


Accepted Solutions
Solution
Karasu
Moderator
Moderator
Options
TV

Merhaba Members_LfC86By,

 

Sizlere iletmiş olduğumuz doğrudan mesaj yolu ile iletişim bilgilerinize ulaşamadığımız için sizinle iletişime geçememekteyiz. Yaşamış olduğunuz durumu daha detaylı inceleyebilmemiz ve takip edebilmemiz adına, aşağıdaki linkten çevrimiçi kanallar aracılığıyla ulaşmanızı rica ederiz. 

 

https://www.samsung.com/tr/support/contact/#onlinesupport

 

Teşekkürler.
MOD

View solution in context

0 Likes
1 Comment
Solution
Karasu
Moderator
Moderator
Options
TV

Merhaba Members_LfC86By,

 

Sizlere iletmiş olduğumuz doğrudan mesaj yolu ile iletişim bilgilerinize ulaşamadığımız için sizinle iletişime geçememekteyiz. Yaşamış olduğunuz durumu daha detaylı inceleyebilmemiz ve takip edebilmemiz adına, aşağıdaki linkten çevrimiçi kanallar aracılığıyla ulaşmanızı rica ederiz. 

 

https://www.samsung.com/tr/support/contact/#onlinesupport

 

Teşekkürler.
MOD

0 Likes