cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

WiFi sorunu yaşayanlar için

(Topic created on: 06-21-2021 05:56 PM)
2458 Views
RecepF
Expert Level 5
Options
Samsung Members

WiFi Sorunu Çözümleri 

 
Konu 
1. Ev için Çözümler
2. Telefon için Çözümler 
 
1. Ev modem ve Router için 
 
Wifi sinyal kalitesini düşüren birçok sebep var. Manyetik alanlar, hoparlörler, telsiz telefon, elektromanyetik dalga yayan cihazlar gibi birçok cihazdan Wifi modeminizi uzak tutmanız da gerekiyor. 
 
Ancak ya modemimizi veya router’ımızı yanlış konumlandırmamızdan dolayı ya da aradaki engeller nedeniyle Wi-Fi sinyallerinin tüm eve eşit şekilde dağılamaması evimizde her noktada sağlıklı bir kablosuz bağlantı almamızı engelleyebilir. 
 
İşte internetin daha iyi çekebilmesi için TalkTalk şirketinin önerileri: 
 
Elektrik kullanılan her şey elektromanyetik alan oluşturuyor. Bu elektromanyetik alanda gözle görülmeyen elektromanyetik dalgalar wifi sinyalini olumsuz etkileyebiliyor. Modeminiz eğer kablolara yakın bir noktada ya da çok ışık alan bir yerdeyse mutlaka yerini değiştirin. Özellikle hareketin ve ışığın yüksek olduğu koridorlara koyulan modemlerde sinyaller her odaya eşit dağılmıyor. 
 
Çok elektrik taşıyan ev aletlerinin yanında duran modemden yeterince verimli sinyal alınamıyor. Örneğin TV, radyo vb. elektronik cihazların yanında duran modemin wifi sinyali gönderme oranı gittikçe azalıyor. 
 
Modeminiz mutfaktaysa dikkat! 
 
Mutfak aletleri wifi dalgalarını olumsuz etkiliyor. Buzdolabı, mikrodalga fırın, çamaşır ve bulaşık makineleri de wifi sinyallerini azaltıyor. Balık fanusları çevresinde olan modeminizin yerini değiştirin. Çünkü bu fanuslardaki balığın sürekli hareketi ve suyun etkisi wifi sinyallerini emerek daha az yayılmasına neden oluyor. Ayrıca modeminiz sadece balık fanusu değil sıvının çok olduğu her bölgeden uzak tutulmalı. 
 
Modem sinyallerinin duvarlar arasında dolaşımı duvarın kalınlığına göre de farklılık gösteriyor. Örneğin daha eski binalarda duvarın kalitesi, mermer ya da diğer malzemeler wifi sinyallerini engelliyor. Kablosuz oyun konsolları, hoparlörler wifilerden gelen sinyalleri keserek daha azalmasına neden oluyor. 
 
Wifi dalgaları; cep telefonu veya radyo ile elde edilen elektromanyetik dalgaların aynısı. Cep telefonu ve radyo dalgalarından tek farkı ise 12 cm uzunluğunda olan wifi dalgalarının diğerlerinden daha kısa olması. 
 
Peki modem uzaklaştıkça düşen ve 45 metre öteye gidemeyen sinyal nasıl yükseltilir? 
 
Sinyalin daha fazla alınması için dikkat edilmesi gerekense modemin olduğu nokta. Çünkü sinyaller duvarlar ve metal yüzeyler tarafından emilip engelleniyor. Evde modemimizi koyduğumuz yer, sinyalin güçlü gelmesini büyük oranda etkiliyor. 
 
Yapmanız gereken ilk şey modeminizi merkezi bir yere koymanız. Çünkü her tarafa eşit oranda sinyal yayar. Açık bir yerde olması işinize gelir. Eğer bir dolaba koyarsanız dolabın duvarları sinyalleri emer. Görüş açısında olması iyi bir düşünce olur. 
 
Evinizde en uzak mesafeyi gördüğünüz ve en fazla sayıda odayı gördüğünüz yer muhtemelen modeminizi koyabileceğiniz en iyi konumdur. Aynı zamanda modeminizi, yerden yukarı koymanız isteyeceğiniz bir şey olur. Çünkü sinyaller yerde kullanılan bazı materyallerin içinden geçmez. Aynı zamanda çoğu modem dalgaları aşağı doğru yayması için tasarlanmıştır. Yani modemi yere koyarsanız sebepsiz yere alt kata sinyal verirsiniz. 
 
Pek çok elektronik cihaz, modemin sinyallerini karıştırır. TV, bilgisayar, mikrodalga fırın ve içinde motor olan diğer cihazlar. Modeminizi diğer elektronik cihazlardan uzak tutmak istersiniz. Cihazlar, dahili antenleri modemle paralel oldukları zaman daha iyi çalışırlar. Bu sebepteni laptopların içindeki antenleri yataydır. Ama tablet veya mobil cihaz kullanıyorsanız tamamen tutuşunuza göre değişir. Yani hem dikey hem yatay sinyalinizle, antenlele en iyi paralel eşleşmeyi yakalama yansınız olur. 
 
Eğer ağınızın iyi çalışmadığını farkederseniz, sinyal seviyesini ölçebilirsiniz. Telefonunuz için indirebileceğiniz pek çok uygulama var. Bir harita çıkarırsanız ve neyi düzeltmeniz gerektiğini anlarsınız.
 
 
Yeni bir ürün alırken nelere dikkat etmeliyiz? 
 
Tabii ki kullandığımız ürünün özellikleri kablosuz ağ performansımızı etkileyen en önemli faktörlerden. O nedenle modem veya router alırken dikkat etmemiz bazı noktalar bulunuyor.
 
Bunlardan belki de en önemlisi 802.11ac destekli bir ürün almamız. Çünkü 802.11ac, hem bir önceki nesil olan 802.11n’e göre çok daha hızlı bir kablosuz ağ performansı sunuyor hem de çift bant desteğiyle verimliliği koruyor. 2.4 GHz ve 5 GHz olmak üzere çift bant desteğiyle gelen 802.11ac ürünleri sayesinde, genellikle yoğunluğun olduğu 2.4 GHz bandı yerine 5 GHz bandını kullanarak çok daha sağlıklı bir internet bağlantısına kavuşabilirsiniz. 
 
Ax destekli modemler ve Router'lar'da mevcut fakat biraz tuzlu olabilir ve telefonunuzun desteklendiğinden emin olmalısınız 
 
 
Bant Genişliğini Emen Uygulamalara Dikkat!
Eğer evinizde video görüşme yapan, online oyun oynayan veya torrent üzerinden dosya indiren biri varsa bant genişliğini sömürüyor ve diğer kişilerin internetini de yavaşlatıyor olabilir. Böyle bir durumda router’ınızda bulunan Quality of Service veya kısaltılmış haliyle QoS ayarlarını kullanarak hangi uygulamanın ne kadar bant genişliğine sahip olacağını ayarlayabilirsiniz. Böylece tüm internetin yavaşlaması yerine kullanılacak her uygulama için farklı bant genişlikleri ayarlayabilirsiniz. 
 
Modem veya Router Antenini cihazı kullandığınız bölgelere çevirin 
 
Zayıf sinyal alıyorsanız odadan odaya sinyal güçlendirici alabilirsiniz modemle cihazınızın çekmediği yerin ortasına yerleştirmeniz gerekiyor 
 
Not : Nadiren sorun yaşayanlar için modeminizi kapatıp 30 saniye bekleyin yeniden açın 
 
Birde Modeminizin güncel olduğundan emin olun güvenlik açıkları düzeltilmiş olabilir bazı özellikler eklenmiş olabilir bu konuda anlamıyorsanız tanıdığınız birinden teknik destek alın 
 
 
2. Telefon için Çözümler 
 
Ayarlar>Genel Yönetim> Sıfırla>Ağ Ayarlarını Sıfırlamayı deneyin 
 
Cihazınızda kılıf varsa çıkartıp deneyin bazı kılıflar çekim gücünü etkileyebilir 
 
2.4 GHz bandından destekliyorsa 5Ghz bandına geçmeyi deneyin 
 
Telefonunuzun WiFi ismi yazan bölgeden bağlantı hızına bakın bağlantınızda düşüş varmı kontrol edin 
 
Speed Test uygulamasını yükleyip ölçün kaç megabit internet hızı alıyorsunuz kayıtta kalsın daha sonra düşmeler varmı 
 
 
 
Wi-Fi kanalını değiştirin 
 
Sağlıklı bir kablosuz internet bağlantısı için yapabileceğiniz bir diğer işlem ise doğru kablosuz kanalını bulmak. Eğer router’ınız komşularınızın sinyalleriyle karışıyor ve kendi sinyalinizi düşürüyorsa bazı uygulamalar kullanarak Wi-Fi kanalını değiştirebilirsiniz. Bu iş için Wi-Fi Analyzer veya Wi-Fi Stumbler gibi uygulamaları gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.
 
 
 
Samsung Members uygulamasından WiFi testi yapın sorun varsa en yakın yetkili servise götürün. 
 
Her yaptığınız işlem için telefonu kapatıp yeniden başlatın.
 
Şimdilik aklıma gelen bunlar arkadaşlar Emeğe Saygı Turuncu renkli olanlar benim bildiğim yöntemler diğer yöntemleride internetten önceden araştırdığım bildiğim konular var onlarıda ekledim aklıma daha sonra yeni konular gelirse tekrar part2 şeklinde gönderi yapabilirim bazı sistemsel konular paylaşamıyorum gönderiler siliniyor.
5 Comments
MehmetYalcn
Expert Level 5
Samsung Members
Bi kaç şey sorcam müsadenle Bi wifiye bağlanırken rastgele Mac ve telefon Mac diye iki seçenek var bunlar nedir farkları ne ve hangisini tercih etmek gerekir Ayrıca gelişmiş ayarlarda otomatik algıla tarifeli ve sınırsız kabul et diye 3 seçenek bulunuyor bunların anlamı ne hangisi daha iyi wifi çekimi sağlar Bu arada güzel paylaşım teşekkürler
RecepF
Expert Level 5
Samsung Members
Rica ederim özelden bu konunun cevabını gönderdim kısa olarak daha detaylı bu konu hakkında farklı gönderi açabilirim
mfurknka
Expert Level 1
Samsung Members
Güzel bilgilendirici post için teşekkürler 😊
RecepF
Expert Level 5
Samsung Members
Rica ederim 🙂