cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

UWB (Ultra-wideband) nedir? ne işe yarar?

(Topic created on: 06-01-2021 04:11 PM)
1015 Views
RecepF
Expert Level 5
Options
Samsung Members

Ultra geniş bant (UWB), Samsung'un mobil iletişimde bir sonraki adım olacağına inandığı bir tür radyo teknolojisidir. 

Kablosuz bir taşıyıcı iletişim teknolojisidir. Bu teknoloji cihazlar arasında gerçekleşen veri aktarımı sırasında yüksek bant genişliği sağlarken aynı zamanda mesafe ve navigasyon üzerinde bulunduğunuz konumu daha doğru olarak hesaplamanızı sağlayan bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor. 

UWB, genel olarak Wi-Fi kadar röle saldırılarına ve sinyal karıştırmasına karşı dayanıklıdır. Doğal olarak, ekstra güç daha fazla enerji tüketimine neden olur. Ancak bu teknolojide Samsung güç tüketimini minimuma çekmeyi başarıyor. 

Samsung ve Xiaomi, UWB (Ultra Geniş Bant) Teknolojisini Sundu 

UWB ile çeşitli cihazlar, diğer akıllı cihazlar arasında sorunsuz akıllı bağlantı ihtiyaçlarını karşılayabilir. Uzaktan ödeme olsun veya bir TV uzaktan kumandası arıyor olsun, UWB inanılmaz bir navigasyon doğruluğu sağlayabilir. Bu, istediğinizi bulmak için akıllı telefonunuzu kullanabileceğiniz anlamına gelir. 

Samsung, şirketin 2018 yılında özel bir çalışma grubu kurduğunu söyledi. UWB'yi çeşitli Samsung ürünlerine entegre etmesi gerektiğini ve FiRa Alliance'ı NXP ve HID Global ile ortaklaşa kurduğunu söyledi. 

Bu amaçla, diğer Android amiral gemileri de bu tür kablosuz teknoloji desteğiyle donatılmaya başlandı. UWB ilk olarak Galaxy Note 20 Ultra ile teknik olarak başlamış olsa da, Samsung'un bu radyo standardına resmi olarak S21 ailesinde ve Galaxy Z Fold 2'de yer verdi ZFold 3 modelinde yerini alacak. 

Araştırdım bazı kaynaklardan ekledim özet geçtim,
Alttaki görüntü Samsung sitesinden alıntıdır. 

image

0 Comments