cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Türkçe

(Topic created on: 05-08-2021 09:37 PM)
544 Views
Alpsln
Expert Level 3
Options
Samsung Members

image

image

image

Sizce de bunlar yerine Türkçe yazsak daha güzel olmaz mı?

18 Comments
FerhatakcA9
Expert Level 4
Samsung Members
Bunun kimseyi ilgilendirdiğini düşünmüyorum, isteyen istediği dilde yazabilir. Türkçe'ye sahip çıkılması ile alakası bile yok. Burda global bir işletmenin kurduğu topluluğu kullanıyoruz, Dünya dili olan İngilizce'nin kullanılması gayet normal ve mantıklı. Gönderi başlıklarını kullanıp böyle bi gönderi açılması hiç etik bi davranış değil rahatsız edici.
Alpsln
Expert Level 3
Samsung Members
Ya siz anlamıyor musunuz. (Sadece bir öneri.) Ben kimseye tutup da demiyorum sen Türkçe konuşmak zorundasın diye. İsteyen istediği dilde konuşur.
FerhatakcA9
Expert Level 4
Samsung Members
Öneriyi eleştiriyorum farkındaysan orda bi zorlama vs bir şey geçmiyor. Madem isteyen istediği dilde konuşur diyorsun o zaman ortada öneride bulunacak bi durum kalmadı thank u next...
inf4ndroid
Expert Level 5
Samsung Members
Ben de genellikle dilimizi kullanmaya gayret ediyorum ama bazen yabancı kelimelerden faydalanarak daha zengin ve mantıklı bir anlam kazandırmaya çalışıyorum. Ne de olsa günümüzdeki dilimiz de Arapça ve Farsça'dan önemli ölçüde faydalanıyor.
0 Likes
Alpsln
Expert Level 3
Samsung Members
Evet bazen arada yabancı kelime kullanınca daha mantıklı gibi görünüyor ama daha zararlı. Mesela otobüs diyoruz ama bunun Türkçesi çok oturgaçlı götürgeçtir. Aslında 2'ncisi daha iyi olur ama birazda sanırım üşengeçlikten dolayı.
0 Likes
inf4ndroid
Expert Level 5
Samsung Members
Ben de yabancı kelimeleri dilimize uygun hale getirerek kullanmaya çalışıyorum. Nadiren ise, dilimizde anlamını tam yansıtmayacak yabancı kelimeleri kullanıyorum. Bu noktada, olabildiğince dil yapımıza uygun konuşmalıyız diye düşünüyorum.
0 Likes
ozlemm
Expert Level 4
Samsung Members
Türkçeye saygımız sonsuz fakat şöyle bir durum var Türkçeye saygı yabancı kelime kullanarak değil de gramere dikkat ederek yazmakla konuşmakla daha güzel olur kanaatindeyim, örnek verirsem şarj kelimesini "şarz" diye yazmak kullanmak daha büyük kötülük🙂bir de meram anlatırken o kadar anlatım bozukluğu yapılıyor ki anlayamıyoruz orada ne anlatmak isteniyor,kelimeler yanlış yazılıyor bunlar daha kötü bana göre🙂iyi akşamlar herkese😊
Alpsln
Expert Level 3
Samsung Members
Size de iyi akşamlar
inf4ndroid
Expert Level 5
Samsung Members
Dilimizin yerine yabancı dili kullanmaktan öte dilimizi doğru konuşmanın dediğiniz gibi daha kötü olduğunu düşünüyorum. Bununla beraber, dilimizde de anlamını sağlayabilecek kelimelerin yabancı kelime olarak kullanılmamasına bence gayret edilmeli 🙂