cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Samsung Members Türkiye Topluluğu'nda Sıkça Sorulan Sorular #2 ❓

(Topic created on: 03-12-2022 07:00 PM)
1159 Views
ILoveCats_
Expert Level 5
Options
Samsung Members

Herkese Merhaba Sevgili Forum Üyeleri 😊👋🏼

 
Evet dün Samsung Members Türkiye forumu'nda Sıkça sorulan sorular diye bir gönderi açmıştım ve çoğu kişi bu gönderimi faydalı bulmuş. Ve bundan dolayı da bu gönderinin part 2'sini yapmak istedim... Umarım hoşunuza gider konum. 😊
 
Post'un hoşunuza gittiyse postuma beğeni atarak destek verirseniz çok sevinirim. 😊
 
Haydi o zaman başlayalım daha fazla boş yapmadan.. 
 
1. Soru: Cihazımın Garanti Süresi Ne Kadardır? 
Garanti belgesinde, malın tüketiciye teslim tarihi, üretici veya ithalatçı ile satıcı firmanın unvanı, adresi, telefonu ve diğer iletişim bilgileri ve tüketicinin seçimlik hakları, uyuşmazlıkların çözüm mercileri gibi bilgilerin bulunması zorunludur. Garanti belgesinde bu hususların bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir.
 
Ayrıca satılan mallara ilişkin faturaların garanti belgesi yerine geçmeyeceği unutulmamalıdır.
 
Garanti süresi malın teslimi ile başlar ve en az iki yıldır.
 
Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna göre eğer satın alınan mal ayıplı ise, bazı şartlara bağlı olarak mal garantili olsun veya olmasın tüketicin sözleşmeden dönme, satış bedelinden indirim isteme, ücretsiz onarım ve ayıpsız misli ile değiştirme gibi seçimlik hakları bulunmaktadır.
 
Seçimlik haklardan onarım hakkının kullanılması durumunda, mal garanti süresi içinde tekrar arızalanır veya azami tamir süresi aşılır veya tamirinin mümkün olmadığı anlaşılırsa diğer seçimlik haklar kullanılabilir. Satıcı bu talebi kabul etmek zorundadır. Eğer satıcı bu talebi yerine getirmezse üretici ve ithalatçı satıcı ile birlikte müteselsilen sorumlu olacaktır.
 
Malın ayıpsız misli ile değiştirilmesinin satıcı için orantısız güçlükleri beraberinde getirecek olması halinde tüketici, sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim haklarından birini kullanabilir. Orantısızlığın tayininde malın ayıpsız değeri, ayıbın önemi ve diğer seçimlik haklara başvurmanın tüketici açısından sorun teşkil edip etmeyeceği gibi hususlar dikkate alınır.
 
Tüketicinin sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim hakkını seçtiği durumlarda, satıcı, malın bedelinin tümünü veya bedelden yapılan indirim tutarını derhal tüketiciye iade etmek zorundadır.
 
Değiştirilen malın garanti süresi satın alınan malın kalan garanti süresi ile sınırlıdır.
 
Malın tanıtma ve kullanma kılavuzunda yer alan hususlara aykırı olarak kullanılmasından kaynaklanan arızalarda tüketici seçimlik haklarını kullanamaz. Yetkili servis istasyonunun bu kullanım hatasına ilişkin bir rapor düzenleyerek bir nüshasını tüketiciye vermesi zorunludur.
 
2. Soru: Cihazımda Isınma Sorunlarını Nasıl Çözebilirim?
Anakartta Isınma: Anakartta Isınma dediğimiz şey aslında entegrelerin sıcaklık derecesinin yükselmesidir. Bu entegreler de anakarta bağlı olduğu için bu olay anakartta ısınma diye geçiyor. 
 
 
 
Peki Entegrelerde Isınma Nasıl Gerçekleşir?: Entegreler işlemciye bağlıdır. İçlerinizde anlamayanlar olacak, bu yüzden olayı açıkça anlatacağım. Dediğim gibi entegreler işlemciye bağlıdır. İşlemciyi insan beyni olarak varsayalım mesela bir entegre ve işlemci bağlantısında sorun çıkarsa o entegre doğru çalışmaz. Şimdi entegrelerde Isınma, cihazı fazla kullandığımızda ve işlemciyi zorladığımızda oluşuyor. Ve entegreler ısınınca işlemci de ısınıyor. 
 
Isınma sorunları nelerden kaynaklanıyor? 
Bataryada sorunlardan kaynaklanabilir. Yazılım güncellemesinden kaynaklanabilir. İşlemcilerden kaynaklanabilir. Anakartta bir bozulmadan kaynaklanabilir. 
 
 
 
Isınma sorınları nasıl geçer?:
  •  Fazla pil tüketen uygulamaları uyku moduna alın. (Bu olay nerden çıktı diyecekseniz uygulama ve oyunların bazıları fazla pil tüketerek pili zorluyor. Ve pili zorladığımızda içinde bu sorunların çıkma olasılığı yüksek.) 
  • Cihazı sıfırlayın. 
  • Cihazı güncel tutun. 
  • Bataryayı aydan aya kalibre edin. (Bu olay neyin nesi diyecekseniz bataryalar aydan aya birazcık yıpranıyor ve bu yıpranma meselesi yüzünden de Isınma sorunları oluşabilir. Kalibre nasıl oluyor diyecekseniz cihazın şarjı full bitene kadar kullanın sonra cihaz kapanacak, cihazın güç tuşuna basın Samsung logosu gelince elinizi güç tuşundan çekin ve şarj aletine bağlayın) 
  • Batarya değiştirin. 
  • Bataryayı ve işlemciyi sarhoş edene kadar oyun oynamayın. (Mesela pubg ve wild Rift) 
  • Yeni yazılım güncellemesi bekleyin. 
  • Anakart değişim talebinde bulunun. 
 
3. Soru: Cihazımın Ekranında Gölgelenme (Sararma veya kararma işte herneyse da) Sorunu Var Nasıl Çözebilirim? 
Öncelikle geçmiş olsun bahsettiğiniz şey amoled ekran yanığıdır. Peki amoled ekran sorunu nasıl oluşur? Şimdi olaya gelecek olursak cihazı günden güne **bleep** bir şekilde kullanıyoruz vs vs.. Şöyle anlatmak gerekirse amoled ekrandaki pixeller renkleri biraz canlı gösterdiği için ve bazen sürekli aynı sayfalarda (mesela atıyorum hoca bir PDF gönderdi bunu deftere geçirin diyo 5 saattir felan o pixeller pdfyi görüntülüyor ve pixeller artık bozulmaya başlıyor..) dolaşınca pixeller artık bozulmaya başlıyor. Ve bundan dolayı da amoled ekran yanığı oluşuyor. Bunun tek çözümü ekran değişimi olacaktır, 
 
4. Soru: Güncelleme Sonrası Sorunlar Yaşıyorum Ne Yapabilirim? 
Şimdi güncellemeleri hastalık cihazı sıfırlamayı da ilaç gibi düşünelim, şimdi güncellemeyi yaptınız cihaz hastalandı, ve bu hastalıktan kurtarmak istiyorsunuz cihazı. Bu yüzden de bir ilaç lazım, ilaç olarak da cihazı sıfırlıyorsunuz hastalık geçiyor.. Şimdi hastalık, ilaç, güncelleme ve sıfırlama ne alaka diyenler olacak onlara öz bir anlatım yapmak istiyorum; Cihazı güncellediğiniz zaman cihazlarda sorunlar felan oluşmaya başlıyor. Bu sorunlardan kurtulmak için çare aramaya başlıyorsunuz. Çare olarak da cihazı sıfırlamanız lazım. Bazı güncellemeler cihazda yazılımsal sorunlar bırakabilir. Bu sorunlar için de cihazı sıfırlamanız lazım. Eğer sorunlar düzelmezse Samsung Members üzerinden hata raporu gönderin. 
 
5. Soru: Telefonumda Şebeke Sorunu Nasıl Çözülür? 
Şebeke sorunu nasıl çözülür ya da telefon çekmiyor sorunu hemen hemen her telefonun şebeke sorunu yaşamasının nedenleri farklı koşullara bağlı olabilir. Telefonlarda karşımıza çıkan şebeke sorunlarının genellikle IMEI hatası sebebi ile kaynaklandığı görülüyor. Eğer yurt dışı çıkışlı bir akıllı cihaz kullanıyorsanız, IMEI hatası sebebiyle cihazınızın şebeke sorunu yaşaması söz konusu olabilir.
 
Akıllı telefonları kullanırken, bu cihazların ülke kodları ve ülke şebekeleriyle uyumlu olmaları gerektiğine dikkat etmek gerekiyor. Örneğin yurt dışı çıkışlı bir telefona Türkiye’deki bir şebekenin SIM kartını taktığınız zaman, cihaz şebeke bulmakta zorlanacak ve çoğu durumda şebeke hatası ile karşı karşıya kalacaksınız. Bu durumu manuel ayarlamalarla aşabilir veya sorunun devam etmesi durumunda IMEI numarasının güncellenmesi için bir Samsung teknik destek servisine başvurabilirsiniz.
 
Telefonda Şebeke Sorunu Neden Yaşanır?
Telefonlarda şebeke sorunu neden yaşanır bir kaç temel mevcut. Genel anlamda bulunduğumuz konumla ilgili bir problem olabiliyor. Metro şeklinde kapalı alandaysanız ya da bir binanın bodrum katındaysak gene şebeke hatası ile karşılaşabiliriz. Konser yada miting alanı şeklinde oldukça kalabalık bir yerdeysek mobil operatörün baz istasyonu yetersiz kalabilir. Telefonlarda karşımıza çıkan şebeke sorunlarının genellikle IMEI hatası sebebi ile kaynaklandığı görülüyor. Peki şebeke sorunu nasıl çözülür?
 
Telefonun Şebeke Sorunu Nasıl Çözülür?
Telefonun sim kartını tanıyıp tanımadığını deneyin.
Sağ üst köşede yer edinen sinyal enerjisini deneyin. Bir yada daha çok sinyal gücü alıyorsa sim kartı görüyordur.
 Telefonunuzun Uçak modu açık olabilir. Uçak modunu kapatmak için Ayarlar > Uçak modu kısmına gidip açıksa kapatınız.
Eğer sorununuz hâlâ problem devam ediyorsa telefonunuzu tekrardan başlatınız.
Şebeke yok hatası devam ediyorsa sim kartınızı başka bir cihazda denemenizi öneririm. Eğer takmış olduğunuz telefonda da aynı şebeke problemi yaşıyorsanız sim kart arızalı olabilir.
Başka sim kartını telefonunuza takıp deneyiniz şebeke problemi düzelirse sim kart arızalı olabilir.
Kullandığınız ağ operatörünü kullanan başka birisinin problem yaşayıp yaşamadığını öğrenin. Ağ operatörünün baz istasyonunda geçici şebeke problemi olabilir
İmei numaranızı deneyin. Kopyalanmış olabilir. *#06# tuşlarına basarak imei numarasını öğrenebilirsiniz. İmei numarası kopyalanan bir telefon çekmez şebeke problemi yaşar.
Şebeke hatası yaşadığınız Android cihazdan şebeke ayarlarına Ayarlar>Bağlantılar>Mobil Ağlar> Şebeke modu kısmından giriş yapın. Buradaki ayarları değiştirerek deneyiniz.
Şebeke yok hatası için Android telefondan şebeke ayarları için Ayarlar>Bağlantılar>Mobil Ağlar>Ağ Operatörleri>Ağları ara seçeneğini seçtikten sonrasında arama bitince listelenen sonuçlardan size uygun olan ağı kaydedin.
Hâlâ şebeke yok hatası veriyorsa cihazınızı format atmayı deneyin. Ayarlar>Genel yönetim>Sıfırla>orjinal ayarlarına dön. Buraya dikkat Fabrika ayarlarına dön seçtiğinzde verileriniz silinmez sadece tüm ayarlarınız sıfırlanacaktır. Fabrika ayarlarına sıfırla seçeneğini seçerseniz veriler ve ayarlarınız dahil cihaz tamamen silinir. Telefon ilk aldığınız fabrika haline döner. Dikkat edin!
Eğer hâlâ şebeke yok problemi devam ediyorsa telefonunuzda donanımsal bir problem olabilir. Teknik servise gönderirseniz sorun çözülecektir.
 
 
Samsung Şebeke Hatası Diğer Çözüm Yöntemleri Nelerdir?
Samsung şebeke problemi yaşanması durumunda başvurabileceğiniz başka çözüm yöntemleri de bulunuyor. Bunlar;
 
Samsung cihazınızı bir süre uçak moduna almalısınız. Uçak modunda bekleyen telefon, daha sonra normal işlevlerine geri döndürüldüğü zaman şebekeyi bulabilir.
SIM kartınızı Samsung cihazınıza doğru şekilde yerleştirdiğinizden emin olun. Çift SIM karta sahip olan cihazlarda her iki bölümde de SIM kartı deneyin.
Cihazı yeniden başlatın ve şebekenin bulunup bulunmadığını kontrol edin.
Cihazınızda başka bir SIM kartı çalıştırmayı deneyin. Eğer diğer bir SIM kart ile şebeke hatası almıyorsanız, operatörünüze başvurmalısınız.
 
6. Soru: Cihazım Açılmıyor Nasıl Çözebilirim? 
Açılmayan cihazda öncelikle yeniden kapatmayı denemeniz önerilmekte. Bunun için güç butonuna 6-7 sn basılı tutup titreşim hissedene kadar beklemeniz lazım. Daha sonra cihazı bir kez daha açtığınızda sorun düzelebilir. Bataryayı söküp takmak da başka bir çözüm yöntemi. Eğer cihaz halen açılmıyorsa inceleme için servise göndermeniz daha mantıklı olacaktır. 
 
Evet, gönderi bu kadardı.. Gönderinin part 3'ünü istiyorsanız ve bir hatam varsa yorum olarak paylaşabilirsiniz.. 
 
 
 
 
 
Okuduğunuz için teşekkür ederim. 😊
24 Comments
Dark_Side
Expert Level 5
Samsung Members
Teşekkürler kardeşim. Benden bir acizane öneri olsun. Çok fazla açıklama yapmaktansa sorun nedir ve sorunun çözümüne yönelik neler yapmalıyız bunu maddeler halinde belitirsek daha iyi olur gibi geliyor hem okuması da daha kolay olur...👍🏻😊
ILoveCats_
Expert Level 5
Samsung Members
Önerin için teşekkür ederim 😊
Önerini dikkate alacağım 👍🏼
Dark_Side
Expert Level 5
Samsung Members
Rica ederim kardeşim 👍🏻😊🌹
ILoveCats_
Expert Level 5
Samsung Members
Aktiflik nerede arkadaşlar? 2 saatten beri gönderi için emek harcıyorum.. 1 beğeniyi hor görmeseniz derim.. Neyse, part 3'ü gelsin mi bunun yoksa burda sonlandırayım mı karar veremedim sizin fikirleriniz neler?
Dark_Side
Expert Level 5
Samsung Members
Sen devam et kardeşim mutlaka faydalanan birileri olacaktır.👍🏻
ILoveCats_
Expert Level 5
Samsung Members
Kesin öyle...
Samsung Members
Bu arada içinden gelen gönderiyi beğenir zaten bu şekilde dersen beğenesi olanın bile beğenesini kaçırırsın.

Konuya gelirsek hoş ama fazla detaylarda bozulmuşsun kısa ve öz yap hem okuması kolay olsun, hem gerekli bilgileri kapsamına alsın, hem de parmaklarına yazık yorulmuyor musun o kadar yazarken ben olsam ölmüştüm şimdiye.
ILoveCats_
Expert Level 5
Samsung Members
Önerin için teşekkür ederim, önerini dikkate alacağım.
Valla yoruluyorum ve yorulmuyorum arası 😂
Bazı yazıları kendi gönderilerimden bazı yazıları Google'dan bazılarını da kendi aklımdan yazdım desem yalan olmaz sanırım..
Anonymous
Not applicable
Samsung Members
Verda ellerine sağlık emek vermişsin ve saygı duyuyorum sana.
0 Likes