cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

❗Herkesin Sorunu "ŞARJ"IN Çözümü❗

(Topic created on: 08-29-2021 10:57 AM)
YiğitS10Plus
Active Level 10
Options
Samsung Members

Herkese merhaba yaşamış olduğumuz zaman dilimi içinde "ŞARJ" konusunda sıkıntı yaşamayan kimse yoktur bu sıkıntıyı azda olsa azaltmak için belli çözüm yolları bulunmakta ve bu çözüm yollarını sizlere göstermek istedim.

 
1-DUVAR KAĞIDI:
 
Amoled Erkanlı cihazlarda;
Çok renkli ve hareketli duvar kağıdı kullanmak yerine hareketsiz ve siyah renk tabanlı duvar kağıtları kullanmak şarjı daha uzun süre gitmesini sağlayacaktır.
2-SESLER VE TİTREŞİM:
 
Cihazınızı genellikle titreşim yerine ses ya da sessiz modda kullanmanız şarjı olumlu yönde etkileyecektir.
 
Ayrıca telefon sesli halindeyken biri aradığında titreşim özelliğini kapatmak aynı şekilde şarjı olumlu yönde etkileyecektir.
 
Telefonu harekete geçiren vibromotor küçük bir batarya şarjı tüketmiyor, titreşimi kapatmak kullanıcı için çok fazla rahatsızlık yaratmıyor, aynı zamanda telefonun daha uzun süre kullanılmasını sağlıyor.
image
 
3-KONUM-SENKRONİZASYON-AOD:
 
Konum - Senkronizasyon - Always On Display gibi şarj tüketimini arttıran özellikleri kapatmanız Şarjın daha uzun süreli gitmesine yardımcı olacaktır.
 
4-GÜÇ MODU:
 
Güç tasarrufu modu: Güç tasarrufu modu seçeneği etkinleştirildikten sonra durum çubuğunda simgesi görüntülenecektir. Bu mod, arka plan uygulaması etkinliklerini, görsel efektleri ve sesleri sınırlandırarak güç tüketimini azaltır.
 
Ayrıca İşin uzmanlarına göre güç tasarruf modunda kullanmak batarya için bir zarar teşkil etmiyor. Çünkü bataryaların (lityum iyon bataryalar) bozulması ya da ömrünü tamamlaması için belirli kullanım döngüleri bulunuyor.
 
5-UYKU MODU:
 
Uyku modu: Uyku moduna almış olduğunuz uygulamaların arka planda harcamış oldukları verileri kısıtlar ve sadece uygulamaya girdiğinizde veri harcamaya başlar bu sayede güç tüketimini azaltır.
 
6-ADAPTİF PİL:
 
Adaptif Pil, uygulamarınızı 5 farklı kullanım kategorisine ayırıyor. Her bir kategori, uygulamanın cihazdaki hangi kaynakları kullanabileceğine göre değişen derecelerde sınırlamalara sahip. Bu süreç sadece CPU kullanımını korumakla kalmaz, aynı zamanda arka plan verilerinin aktarımını da azaltır. Böylece az kullandığınız uygulamalar bataryanızı daha az tüketir.
 
7-OTOMATİK PARLAKLIK:

"Otomatik parlaklık" modunda olan telefon, ekranın parlaklığını belirli bir anda bulunduğunuz yerin aydınlatma seviyesine göre ayarlar. Aynı zamanda, bir bütün olarak bu kadar faydalı bir işlev sadece çok fazla hareket etmeniz durumunda talep edilir, aydınlatma gücünde bir değişiklik olması gerekir (sokak - ulaşım - ofis vb.). Çoğu zaman sabit bir aydınlatma seviyesine sahip bir odadaysanız, Otomatik parlaklık modunu kapatmanız yararlı olacaktır. En kabul edilebilir, en uygun parlaklık modunu ayarlayın, telefonun otomatik olarak ayarladığı parlaklık modunu önemli ölçüde azaltmanız gerekir. Ve hepsi standart sensörün aydınlatmayı kontrol etmesi nedeniyle ekran arka ışık modunu hiç de gerekli olmasa bile değiştirir. Gerçek moddaki ışık sensörü, telefon ekranına düşen gölgelere, ışığın parlamasına, bilgisayar ekranındaki ışığa, aydınlatma aygıtlarına yanıt verir. Ve bu etki, telefon ekranı açıkken sürekli olarak meydana gelir ve otomatik uyku moduna, otomatik engelleme moduna geçmez. Ve bu, tabii ki, sensörlerin çalışması, güç tüketimi, erken, telefonun bataryasının aşınmasına neden olur.
 
8-OTOMATİK DÖNDÜRME MODU:
 
Otomatik döndürme modunu kapatmanız halinde; Bu kullanışlı özellik aynı zamanda sürekli olarak talep edilmeyecek, aynı zamanda, telefondaki telefonun yataydan dikey pozisyona dönmesine tepki veren bir sensör olan akselerometre de aynı şekilde talep edilmeyecektir.Bu sayede güç tüketimi azalır.
 
9-EKRAN ZAMAN AŞIM SÜRESİ:

Ekran zaman aşım süresinin kısa olması;Uyku moduna geçiş aralığı ne kadar küçük olursa, telefonun güç tüketimi o kadar ekonomik olur.
 
10-BLUETOOTH VE WİFİ:
 
Modern cihazlar bu modülleri otomatik olarak kapatma işlevine sahiptir, ancak yalnızca cihaz uyku moduna girdiğinde kapanırlar. Bu nedenle, manuel olarak devre dışı bırakmak daha güvenlidir. Benzer şekilde, makineyi kullanmıyorsanız, tüm çevrimiçi hizmetleri, e-postayı kapatın. Ayrıca, tüm sistem hatırlatmaları ve mesajlarını kapatmaktan tasarruf etmek de faydalıdır. Cihazı 3G şebekelerinden ayırın. Bu kadar basit işlemler, telefonun çalışmasını birkaç saat şarj etmeden uzatır.
 
11-VERİ TASARRUF MODU:

Akıllı veri tasarrufunu aktif hale getirdiğiniz zaman uygulamaların arka planda veri gönderip almasını engelliyorsunuz. Uygulama verilerini sınırlandırarak böylece mobil veriyi daha tasarruflu bir şekilde kullanabiliyorsunuz.Bu sayede arka planda güç tüketimi azalacaktır.
 
12-UÇAK MODU:
 
Uçak modu pil ömrünü uzatmaya yardımcı olur. Telefonunuzdaki bağlantıya yönelik bileşenler, uygulamalardan gelen uyarılar, baz istasyonu bağlantısı, konum kontrolü gibi işlemler için sürekli olarak güç tüketirler. Uçak modu bunların hepsini birden kapattığı için hem pil ömrü uzayacak, hem de telefonunuz daha hızlı şarj olacaktır.
 
 
Ve bazı küçük tavsiyeler;
 
》Cihazınızı belli gün aralıklarında yeniden başlamanız güç tüketimini azaltacaktır.
 
》Animasyonları azaltmak da bir nebzede olsun güç tüketimi açısından olumlu sonuçlar verecektir.
 
 
Göstermiş olduğum çözüm yollarında bir yanlışlık varsa belirtirseniz mutlu olurum.
 
Umarım sunduğum çözüm yolları sizlerinde işinize yarar.
 
 
İYİ GÜNLER.
10 Comments
Samsung Members
Eline sağlık güzel bilgilendirme

birde dipnot düşeyim siyah duvar kağidı sadece amoled cihazlarda pil tasarrufu sağlar pikseller söndüğü için
YiğitS10Plus
Active Level 10
Samsung Members
Teşekkür ederim yorumun için hemen düzeltiyorum.
Samsung Members
Çok bilgili bir gönderi olmuş teşekkürler 😊
YiğitS10Plus
Active Level 10
Samsung Members
Rica ederim.
Samsung Members
Peki tft ekranlarda pil tasarrufu nasıl yapılır
YiğitS10Plus
Active Level 10
Samsung Members
tft ekran derken ?
0 Likes
Samsung Members
Sen TABS6LİTEKULLANICISI mısım😂
0 Likes
Alfatürk
Expert Level 5
Samsung Members
Merhaba kardeşim,

Bilgilendirme için teşekkürler ama gönderideki bazı yazılar beyaz renkte kalmış muhtemelen karanlık modda hazırladın gönderini
clipboard_image_1630229246589.jpg
YiğitS10Plus
Active Level 10
Samsung Members
Yorumun için teşekkür ederim kardeşim sorunun düzelmiş olması gerekiyor tekrar bakabilir misin ?