cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Galaxy telefonumu sallarken içinden hafif bir ses geliyor

(Topic created on: 07-14-2021 02:11 PM)
980 Views
Alfatürk
Expert Level 5
Options
Samsung Members

Galaxy telefonunuzu sallarken neden cihazın içinden küçük bir tıkırtı sesi geldiğini merak ediyor olabilirsiniz. Endişelenmeyin, bu bir telefon arızası değildir.

Telefonunuzun bir özelliğidir ses gelmesinin sebebi bir kaç cümle ile açıklayacağım;

Galaxy cep telefonlarının içinde, kamera ile fotoğraf çekerken titremeyi en aza indirmeyi sağlayan ve OIS (Optik Görüntü Sabitleyici) işlevi gören bir bileşen bulunuyor. Bu küçük parça, kamera açık değilken sallanırsa telefonun iç yapısına çarparak hafif bir tıkırtı sesi çıkarabilir.

image

Eğer cihazın kamerası açık iken bu küçük parça devreye girdiği için cihazı sallayınca ses gelmeyecektir 
25 Comments
MehmetYalcn
Expert Level 5
Samsung Members
Evet ya şimdiye kadar hiç farketmemiştim sallayınca bi tıkırtı oluyo Bu OIS her telefonda standart var mı yoksa telefona göre değişiyor mu?
bkk0358
Active Level 7
Samsung Members
Telefonda telefona değişiyor
Alfatürk
Expert Level 5
Samsung Members
Maalesef cihazların arasında donanımsal farklılıklar olduğu için her cihazda yoktur
MehmetYalcn
Expert Level 5
Samsung Members
Tamam teşekkürler bilgilendirme için
Akyüz
Active Level 9
Samsung Members
Genelde s ve note serilerinde mevcut birde bazı A serilerinde mevcut
Topraks9plus
Expert Level 5
Samsung Members
Görüntü pek açiklayıcı olmamış sanki😂
Görseldeki daire kısmın kare kısmın içindeki hareketi Ois daha anlatıcı olur.
Görselden sanki lensler hareket ediyormuş gibi bir anlam çıkabilir😂images.jpeg-1_70180.jpg
Alfatürk
Expert Level 5
Samsung Members
Olabilir Ama küçük parça gözükmüyor herneyse fotoğraf çokta önemli değil buradaki asıl amaç bilgiyi öğrenmek😉
Topraks9plus
Expert Level 5
Samsung Members
Ben hangi parçanın hareket ettiğini belirtmek istedim.
Sen belirtmemişsin çünki.
Alfatürk
Expert Level 5
Samsung Members
Sende de gözükmüyor o küçük parça dediğim😂😂