cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

8, 16 ve 32 GB SD kart kullananlar için exFAT tavsiyesi

(Topic created on: 07-31-2021 07:55 PM)
154 Views
Byalihandro
Beginner Level 4
Options
IT & Hafıza
Dün 16 GB'lık SD kart yani hafıza kartımı kullanmak istediğimde kartım sanki sürekli yerinde oturmuyormuş gibi bildirimi de geliyor, 2 dakika sonra düzeliyor fakat bu sefer de dosyaları okumakta sorun yaşamıştım. 8, 16 ve 32 GB kapasiteli SD kartlar varsayılan olarak FAT32 formatında biçimlendiriliyor. FAT32 zaten bir tane dosyayı 4 GB'tan fazla kabul etmiyor, hatta bu sabah SD kartı değiştirmek isteyip verileri aktarmak istediğimde de sorun yaşadım. Başka bir kart bulup Windows platformunda kartı exFAT olarak biçimlendirip denedim hem veriler daha hızlı okunur oldu hem de kopyalanmakta sorun yaşanan dosyalar sorunsuz kopyalandı. Hem bir de 64 GB'tan yüksek kart kullanıp biçimlendirme yapmak istediğinizde, Windows platformunda FAT32 format seçeneğinin olmadığını göreceksiniz. İşin özeti SD kart kullanmak isteyenler exFAT olarak biçimlendirme yapmalarını tavsiye ediyorum. Bu konuda daha da bilgili olanlar yorumlayıp tartışabiliriz.
Uyarı: Biçimlendirme SD karttaki verileri silecektir, bu işlemi yapmadan önce yedekleme yapmanız gerekir.
Sağlıkla kalın.
0 Comments