cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

pil

(Topic created on: 02-23-2021 11:04 AM)
311 Views
kanarya17
Active Level 4
Options
Galaxy S

Arkadaşlar günaydın telefonun pilini  %1 e kadar kullanmak cihaza zarar verir mi?

16 Comments
32HBasedClap
Active Level 3
Galaxy S
bataryaya zarar verir ben %30 dan aşağıya düşürmemeye çalışıyorum
Bayram32
Expert Level 2
Galaxy S
Ya bu piller lityum ion değil mi . istediğin zaman tak çek hesabı?
BurhanA21S
Active Level 9
Galaxy S
Ben %20-%80 arasında tutulmasını öneriyorum şarjın. Li-ion ve li-po bataryalar boş kalmayı sevmezler. Bu nedenle "şarj edin" uyarısı almadan şarja takmaya özen gösterin. Ayrıca bataryaların belirli döngü sayısı ömürleri var. %0'dan %100'e 1 tam döngü sayılırken, %0'dan %80'e kadar şarj etmek yaklaşık 0,18 döngü sayılıyor. Yani döngünün büyük çoğunluğunu %80-%100 arası kaplıyor. Bu nedenle asla tam şarj yapmayın. Bataryanızın ömrünü oldukça uzatırsınız bu şekilde. Yetkili servise sorarsanız istediğiniz zaman şarjı takıp çıkarabileceğinizi söylerler, bunun sebebi yeni nesil piller nikel kadmiyum piller gibi hafıza etkisine sahip piller değil ve kısa vadede bozulmazlar. Ama uzun vadede tam şarj yapmak ömrü kısaltıyor dediğim gibi. Yapılan araştırmalara göre bataryanın hemen hemen hiç aşınmadığı pil yüzdesi %45-%75 arası ama sürekli şarj etme fırsatı bulamayacağınızı düşünerek %20-80 arası tutmak da faydalıdır.

!!! Li-po bataryalar tam şarj boşalmalarında daha fazla hassas li-ion'lara göre.
ByBaşkentlı
Active Level 6
Galaxy S
hicbir zararı olmaz istedigin aralikta sarja tak çıkar ama sarjda oynarsan o ayri
Ankax
Expert Level 1
Galaxy S
6ayda bir kez bitirmek gerekiyor çok **bleep** olursa zarar verebilir
serdarr
Active Level 9
Galaxy S
hiç bir zarari yok arkadaşım 1 de tak 30 da tak diledigin zaman tak için rahat olsun şarjdayken oynama yeter
Sel1m8
Active Level 3
Galaxy S
sürekli yapıyorsanız ileride sıkıntı olabilir