cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

YENİLENMİŞ S20 FE(SDM 865+) YAZILIM BİLGİSİ

(Topic created on: 04-07-2021 11:55 AM)
1678 Views
NAZİFN970F
Expert Level 5
Options
Galaxy S

S20 FE SDM 865+(SM-G780G): Galaxy S20 FE, Eylül 2020'de Galaxy S20 serisinin uygun fiyatlı modeli olarak sunulmuştu. S20 serisi ile paralel olarak Exynos 990 islemcisini kullanıyor. Ve bu işlemci Global olan sürümünde bulunuyor. Ve S20 FE 5G de ise Snapdragon 865 kullanılıyor.

Ama ne yazık ki Samsung, S20 FE cihazının global sürümünde yani Exynos 990 islemcisini kullanan sürümünde Isınma,fazla güç tüketimi,dokunmatik sorunu gibi sorunlarla karşılaştı. Ve buna çözüm olarak S20 FE cihazının yenilenmiş sürümünü tanıtmaya hazırlanıyor.

Dün itibari ile kılavuzları çıkan yeni Galaxy S20 FE Snapdragon 865+ islemcisini kullanıyor. Ve bu sürümün Türkiyede de satılacağını belirteyim. Yani bu sürüm S20 FE cihazının 2. Global sürümü. Ve SM-G780F olan ilk Exynoslu global sürüm SM-G780G olarak yenilenerek 2. Snapdragon 865+ li Global sürüm olarak ortaya çıkıyor. Ve Samsungun yenilenen S20 FE cihazını Nisan sonu gibi tanıtacağını düşünüyorum.

image

Yazılım testleri uzun zamandır yapılıyormuş zaten. Ve bugün bu testleri kontrol ettim ve kodlarını bulmayı başardım. G780GXXU1AUCB olarak en son test edilen kod bu.

image

Bir konuya daha değinmek istiyorum.

Galaxy S20 FE Exynos 990'lı model 3 yıl büyük güncellemeye dahil idi. Ve bu model Android 10 ile çıkıp Android 11 güncellemesini aldı. Ve 2 tane daha güncelleme hakkı kaldı. Ve bu haklarını ilk önce Android 12 alarak ve daha sonrasında Android 13 güncellemesini alarak bitirecek.

Peki S20 FE Sdm 865+ modelinde bu durum nasıl. 

Samsungun yenilediği bu cihaz A majörünü ve Android 11 yazılımını kullanıyor. Yani bu yenilenen cihaz Android 11 ile çıkacak. Bu cihazda yüzde 75 3 yil güncellemeye dahil olacak. Eğer majörü C ile çıksaydı dahil olmayacaktı. Çünkü Exynos modelinin Android 11 deki son majörüne sahip olacaktı. Ve aynı onun gibi Android 13 te son güncellemesi olacaktı.

Ama A majörü ile çıktığından dolayı 3 yıl güncellemeye dahil edeceklerdir. Ve Android 12, Android 13 ve son guncellemesi olan Android 14 üde aldıktan sonra son güncellemesine kavuşmuş olacak. 

Ama Samsung, Exynoslu model ile eşit kalabilmesi için bu yenilenen cihazida Android 13 te bırakabilir. İnşallah böyle bir şey olmaz diyelim ve konuyu kapatalım.

Aklınıza takılan ve sormak istediğiniz her şeyi bana sorabilirsiniz.

İnsallah yardımcı olabilmisimdir.
8 Comments
YiğitS10Plus
Active Level 10
Galaxy S
Bilgilendirme için teşekkür ederiz.
NAZİFN970F
Expert Level 5
Galaxy S
Rica ederim ne demek.😊
Galaxy S
Normalde ben diğer insanlar gibi exynosu asla gömmem yıllarca kullandım hakkını yiyemem asla performans kaybı yaşamadım exynoslu cihazlarımdan ama bu geçen seneki exynos 990 da samsung baya çuvalladi gibi çunki tüm s20 selrulerinde kullanıcılar bi sorun yaşiyorlar dolayısıyla qualcommlu sürümün türkiyeye gelmesi iyi olmuş en azından insaların tercih haklari olmuş olur
NAZİFN970F
Expert Level 5
Galaxy S
Kesinlikle yaptigin bu yorumun her kelimesine katılıyorum 2 tane exynoslu cihaz kullandım iksiindede sorunum olmadi ama maalesef exynos 990 baya hatalı oldu. Orada yapacak bişey yok. Ama samsungun bu hamlesi iyi oldu.
Mkykemal
Active Level 7
Galaxy S
Evet ben de s20 almistim ama su an pek memnun degilim o da pil ve isinma
0 Likes
Galaxy S
Pil için diyecek birşeyim yok belki ekrani 120 yerine 60 hz ye alarak veya adaptif modda jullanarak bunu çözebilirsiniz ama ısınmayı çok kafanıza takmayın eğer performans kaybına yol açmıyir sa ki her ne kadar eline yüzüne bulaştırmış olsada samsung bu işlemcide yine de güçlü bir işlemci dolayısıyla eğer performans kaybı yoksa ısınmayı çok dert etmeyin.Eminim samsung ilerleyen günlerde bununla ilgili mutlaka bir güncelleme yayınlayacaktır exynos 990 lı cihazlara bekleyip göreceğiz
Mkykemal
Active Level 7
Galaxy S
Insallah guncellemelerle azaltilir. 120hz ve 60hz ikisinde de ayni ekran suresini aliyorum bende bakalim dediginiz gibi
0 Likes
ŞevkiKara
Active Level 1
Galaxy S
Neye yarar ki biz exynoslu surumu almisiz allah belamizi vermis birdaha samsung mu tövbeler olsun yanina yaklasirsam
0 Likes