cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
Resolved! Solved

Original topic:

Samsung S22 Batarya Sorunu

(Topic created on: 01-06-2023 02:53 PM)
1280 Views
ahmetbl
Active Level 3
Options
Galaxy S

Yaklaşık 2 ay önce aldığım Samsung S22 cihazımı 20 gün önce kullanmaya başladım. Cihazın ekran süresi 3 saati geçmiyor. Daha önce iphone 6s ve A51 kullandım 6s bile ölü haliyle çok daha iyi bir batarya performansı sağlıyordu. A51 şarjı 2 gün gitmekteydi ve 5-6 saat ekran süresi alabiliyordum. Şimdi s22 ile sosyal medya vs gibi uygulamaları hiç kullanmama rağmen sadece whatsapp, arama ve mesajlar için telefonun şarjı 1 gün gitmiyor. (Optimizasyon süresi için 15-20 gün sabrettim ama sonuç hep aynı.) Telefonu cebimden çıkarıp şarjına bakmak istediğimde % diliminin düştüğüne şahit oluyorum.. bu durum için ne yapmam gerekir. Cihazın genelinden çok çok memnunum ama bataryayı puanlamam gerekirse 10 üzerinden 2 veririm.. başına gelen arkadaş var ise şunu sormak istiyorum; tüketici hakem heyeti gibi mecralara başvurmak çözüm olurmu? 

1 Solution


Accepted Solutions
Solution
Çoruh
Moderator
Moderator
Options
Galaxy S

Merhaba ahmetbl,

 

Samsung Members uygulaması içerisinden "Destek > Tanılama > Pil Durumu" bölümünden test ettiğinizde, donanımsal bir sorun gözükmüyorsa, inceleme yapabilmemiz için Samsung Members uygulaması üzerinden hata ile ilgili raporunu ve sistem verilerinizi göndermenizi rica ederiz. Ekibimiz, cihazınızın durumunu kontrol ederek, uygulama üzerinden size geri dönüş yapacaktır. Samsung Members uygulaması üzerinden hata raporu gönderebilmek için, aşağıda bulunan linkteki adımları takip edebilirsiniz.

 

Ayrıca pil tüketimini azaltmak için;

• Cihaz bakımı özelliğini kullanarak cihazı optimize edin.
• Cihazı kullanmadığınızda, Güç tuşuna basarak ekranı kapatın.
• Güç tasarrufu modunu etkinleştirin.
• Gereksiz uygulamaları kapatın.
• Kullanmadığınızda Bluetooth ve GPRS (Konum) özelliğini devre dışı bırakın.
• Kullanmadığınızda Wi-Fi özelliğini devre dışı bırakın.
• Senkronize edilmesi gereken uygulamaların otomatik senkronizasyonunu devre dışı bırakın.
• Arka ışık süresini azaltın.
• Ekran parlaklığını azaltın veya otomatik ayarlayabilirsiniz.

 

https://www.samsung.com/tr/support/mobile-devices/how-to-use-the-samsung-members-app/

 

Teşekkürler.
MOD

View solution in context

0 Likes
14 Comments
kapatildi12
Active Level 9
Galaxy S
Cihaz eğer benimki gibi Android 13 ve aralık yaması aldıysa durum öyle maalesef, yeni güncellemeyi beklemek durumundayız
ahmetbl
Active Level 3
Galaxy S
Yeni güncellemenin çözüm olma ihtimali varmı hocam?
kapatildi12
Active Level 9
Galaxy S
Mesela şöyle ilk Android 13 geldiğinde cihaz pil anlamında ve stabillik açısından mükemmeldi sonradan gelen aylık güncelleme ile süreler azaldı ve takılmalar başladı, yani ez cümle bu ay gelecek olan güncelleme yine düz güvenlik olacak ama bundan sonraki gelecek olan güncelleme kesinlikle arayüz güncellemesi olacağı için çözüm olmasını ümit ediyorum ve olacağını düşünüyorum
kapatildi12
Active Level 9
Galaxy S
Benim profilimdeki üçüncü paylaşıma bakarsan sende görürsün ocak ayı ve sonraki aylar için planlananları paylaştım ve yorumlarda Alftürk kardeşimde katkı sağladı.
ahmetbl
Active Level 3
Galaxy S
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Bekleyeceğiz ozaman güncellemeyi şu an başka çare yok gibi
kapatildi12
Active Level 9
Galaxy S
Yani evet öyle görünüyor ayrıca daha neler var neler sorun anlamında benim şimdi biraz evvel attığım posta bakarsanız tek sorunumuz bu da değil.
Anonymous
Not applicable
Galaxy S
Merhaba. Bu Yazacağım bazı yöntemleri uygulayarak cihazınızın şarj bitme süresini uzatabilirsiniz cihazınızı karanlık mod özelliğini açıp kullanın bildirim paneli üzerinden kullanmadığınız uygulama özelliklerini kapatın cihazınızı orta düzeyde güç tasarrufu moduna geçirin cihazınızdaki bazı kullanmadığınız uygulamaları derin uyku moduna geçirin cihaz ekran parlaklık seviyesini maksimum %50 seviyesinde yani ortalamada kullanmaya çalışın parlaklığı çok fazla kaldırmayın bu gibi yöntemleri uygulayarak şarjınızın dayanma süresini uzatabilirsiniz.
ahmetbl
Active Level 3
Galaxy S
Söylediklerinizin çoğunu uyguluyorum. Telefonu hep karanlık modda kullanıyorum ve hiç arka plan uygulaması çalışmıyor
Uua
Active Level 4
Galaxy S
Merhaba. Cihazınızda oluşan bu sorun ile kaynaklı durumun kontrol edilmesi için Samsung Müşteri hizmetlerini arayıp uzaktan erişim talebi oluşturun.