cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
Resolved! Solved

Original topic:

S23 Amoled Yanığı Rezilliği

(Topic created on: 12-03-2023 09:29 AM)
651 Views
0serName
Active Level 8
Options
Galaxy S

Dün gece yatmadan paneli bir çektim ve izleri gördüm. Haififçe belli oluyordu bu sabah azalmış ama hala yanıklar orada gözüküyor. ONEUI6ya bağladım ben. Her iki çubuğu da kapattım şu an ama moralim aşırı bozuldu. Şimdi ne yapayım ben? Bunlar geçer mi? Yoksa artık kalıcı mı? Yapabileceğim bir şey var mı? Telefonumu seviyorum ama çok soğuttu bu olay beni. Yardım edin.

1 Solution


Accepted Solutions
Solution
Manavgat
Moderator
Moderator
Options
Galaxy S

Merhaba 0serName,

Bu durum için cihazda sıfırlama işlemi deneyebilirsiniz. İşlem için cihazın dahili h​afızasında bulunan rehber, resim, müzik, video vb. önemli dosya​larınızı yedek aldıktan sonra cihazdan, sim kart ve hafıza kartını çıkartınız. Daha sonra; Ayarlar > Genel Yönetim > Sıfırla > Fabrika Ayarlarına Sıfırla diyerek cihazınızı, fabrika ayarlarına geri döndürebilirsiniz. Yedekleme ve sıfırlama işlemini denemenize rağmen aynı durum devam ediyorsa, cihazınızın kontrol edilebilmesi için lütfen en yakın Samsung yetkili servis merkezini ziyaret ediniz. Servis iletişim bilgilerine, aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

https://www.samsung.com/tr/support/service-center/

Bilgileri yedeklemenin iki yolu vardır;
1. Verilerinizi Microsoft OneDrive'a yedekleyebilirsiniz. Ayarlar > Hesaplar ve Yedekleme > Samsung Cloud > Ekranın sağ üst köşesinde bulunan üç nokta > OneDrive ile bağlan > Koşulları kabul edip bağlan > Hesapları Bağla > Mevcut Hotmail hesabı ve şifresini girin > Kabul et > Hesaplar Bağlanıyor yazısı gelecektir. İleri ögesine dokunduktan sonra kurulum işlemleri tamamlanmış olacaktır.
2. Aşağıdaki link üzerinden bilgisayarınıza, Samsung Smart Switch programını indirerek, data kablosu ile verilerinizi, bilgisayarınıza yedek alabilirsiniz.

 

https://www.samsung.com/tr/support/smart-switch/

 

Not:
• Cihaz içerisinde yer alan Güvenli Klasör uygulamasını kullanıyorsanız eğer, cihaz verilerinden ayrı olarak yedeklemeniz gerekecektir.
• Güvenli Klasörün yedekleme özelliği, 2021'den beri piyasaya sürülen Android R OS tabanlı Samsung mobil cihazlarında artık mevcut değildir. Her uygulamanın Smart Switch veya yedekleme özelliğini kullanarak gerekli verileri yedeklemeniz önerilir.

 

Yedeklemelerin görselli anlatımlarına link üzerinden ulaşabilirsiniz;

 

https://www.samsung.com/tr/support/mobile-devices/how-can-i-back-up-my-mobile-phone/

 

Teşekkürler.
MOD

View solution in context

0 Likes
32 Comments
tolga87
Active Level 5
Galaxy S
Ekran resmi var mi
0 Likes
HalidErdoğan
Expert Level 5
Galaxy S
Ekran resmiyle belli olmazki
0serName
Active Level 8
Galaxy S
Ekran resmi ile belli olmaz ama dışarıdan çekilmiş fotoğrafı atacağım birazdan
0 Likes
HalidErdoğan
Expert Level 5
Galaxy S
Garantiniz var mı
0 Likes
0serName
Active Level 8
Galaxy S
Evet daha 3 aylık s23
0 Likes
Android13old
Active Level 3
Galaxy S
Yapacak Bir Şey Yok Ekran Değişcek Karanlık Modda Kulan Yanmaz
0 Likes
0serName
Active Level 8
Galaxy S
Zaten karanlık modda kullanıyorum
0 Likes
A14Fans
Active Level 4
Galaxy S
Bida Yaşamamak İçin Karanlık Modu Kullanabilirsin Duvar Kağıdını Siyah Yapabilirsin Giriş Segment Cihazlar Ve Orta Segment Cihazlarda Olmuyor Pek Bu Durum Amiral Gemisi Cihazların Ekranları Hassas Garantin Varsa Bile Bir İhtimal Kullanıcı Hatası Diyip Ücret Alabilirler Geçmiş Olsun...
0serName
Active Level 8
Galaxy S
Ben s7, s9 ve s10 cihazlarımı yanık için götürdüm hepsinde para istediler. Nasıl ücretsiz değiştiriyor arkadaşlar anlamadım.
0 Likes