cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

S21 serisi - paramızla rezil oluyoruz!

(Topic created on: 03-11-2023 04:52 PM)
266 Views
johncena01
Active Level 6
Options
Galaxy S

Öncelikle S21 Ultra kullandığımı belirteyim. 

Bu telefonu Ekim 2022'de aldım ve aldığımdan beri 1 tane güvenlik güncellemesini ayında yükleyemedim. One UI 5-Android 13 yaklaşık 3 ay geç geldi, şu an hâlâ Ocak 2023 güvenlik yamasındayım ve One UI 5.1 yok.

Durum maalesef Avrupa, Amerika ve Asya'daki bazı ülkeler dışında çoğu ülkede böyle ama burada Türkiye olarak bizi ve S21 kullanıcılarını ayıran birkaç husus var.

Öncelikle Türkiye olarak biz telefonları bütün Avrupa'dan pahalıya alıyoruz. Bu telefonu aldığım zaman yaklaşık 1030 dolara yakın bir para vermiştim ve aynı zamanda Almanya'da bu telefonun satışları 600-700 Euro'lardandı. Bu da demek oluyor ki orada telefon alan birisinden en iyi ihtimalle %45-50 daha fazla ödemişim.
Anlıyorum burada ülke politikaları söz konusu ama en azından verdiğim fiyata değer hizmet alabilmeliyim.

İkinci husus, Türkiye'de güncellemeler genelde geç geliyor zaten ama S21 serisine nedense bir ayrı geç geliyor. Bunu telefonun çıkma tarihi, segmenti vs durumlarla anlamlandırmaya çalıştım ama daha dezavantajlı modellerin daha önce güncelleme aldığını gördüm. Ayrıca S21 serisinde bazı güncellemeler direkt olarak atlanıyor. Ben hiçbir zaman bir Aralık güvenlik güncellemesi almadım, Kasım güncellemesinden Ocak'a geçildi. Bu da demek oluyor ki bu gidişte 5 yıllık güncelleme desteğim 2.5 yıl olarak bitecek.

Bu iki husus birlikte S21 serisi özelinde daha fazla para ödemekle daha fazla rezil oluyoruz demektir. İstediğimiz öncelikli servis değil, standart servis. 5 yıllık güncelleme desteği Samsung almamda büyük bir etmendi ama Samsung Türkiye S21 serisi özelinde bu etmeni kaldırmış bulunmakta. Unutmasınlar ki ülkemizde hâlâ marka seçme lüksüne sahip olan kullanıcılar var ve bu kullanıcılar şu an yeni çıkardığı ve en pahalı telefonlarını alanlar.

Bu metin çok önemli, lütfen yayından kaldırılmasın ve yetkili kişilere iletilsin.

Yorumlara lütfen CSC metodunu yazmayın, ben onu biliyorum. Aldığım telefona 3. parti uygulamalarla sistemsel modifikasyonlar yapmak bir şart olmamalı. Resmî yöntemlerle standart servis alabilmeliyim.
4 Comments
Emir-S22
Expert Level 4
Galaxy S
Avrupadan pahalıya alma kısmında yanlışınız var tam tersine dünyadaki en ucuz galaxyler bizim ülkemizde cihazların üstende ciddi bir ötv trt bandrolu vs gibi ücretler var s21 android 15'e kadar alıcak 4 büyük güncelleme demek bu aslında geç gelme konusunda haklısınız
BurakTunç
Expert Level 5
Galaxy S
1. husus için: 1030$ derken vergiyi çıkardınız mı? Vergiyi çıkartınca 600-700€ oluyorsa Samsung'un gözünde yine aynı ödemiş oluyoruz. Şirketler genelde vergiyi o kadar önemsemiyor. Anca fiyatlar çok uçunca satmaya devam edebilmek için diğer ülkelerden ucuza satıyorlar.(Vergi hariç.)

2. husus için: Maalesef, Samsung Türkiye'nin uyuşukluşundan kaynaklı. (Samsung'un değil, Samsung Türkiye'nin.) Nasıl 2.5 yıl yaptınız onu anlamadım. Güncelleme desteği bittiği zaman Avrupa modeli ile aynı olmuş olacak. Aralık güncellemesini Ocak ile beraber almış oluyor. Bence bu pek bir sıkıntı değil. Ha eğer o 1 ay içinde virüs bulaştırmayı becerebiliyorsanız anca o zaman sıkıntı olur.
johncena01
Active Level 6
Galaxy S
Güvenlik güncellemelerinin virüsle alakası yok. Bunlar antivirüs değiller.
2.5 yıl şöyle yaptım ben en iyi ihtimalle 2 ayda 1 güncelleme alıyorum.
johncena01
Active Level 6
Galaxy S
Ayrıca sattıkları fiyat burada çok ilgim olmaz. Bana 20.000 yerine 25.000 öde ama daha iyi hizmet al diye sormadılar, sorsalar kabul ederdim. Böyle bir şart olmadıysa kendileri bunu market kazanmak için yapmış oluyor. Şirketler hayır kurumu değildir. Apple böyle bir şeyden geri durmuyor mesela çünkü market dertleri yok.