cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
Resolved! Solved

Original topic:

S20 FE Isınma sorunu

(Topic created on: 05-28-2022 09:53 PM)
267 Views
kömürK67
Active Level 9
Options
Galaxy S

S20 FE exynos son iki güvenlik güncellemesi sonrası ısınmaya başladı, aynı sorunu yaşayan Exynos işlemcili s20 fe kullanan arkadaslar var mı? Son güncellemeler öncesi bu sıkıntı yoktu ve gayet stabil çalışıyordu Telefon, ne olduysa güncellemeler sonrası ısınma başladı.

1 Solution


Accepted Solutions
Solution
Bakırçay
Moderator
Moderator
Options
Galaxy S

Merhaba kömürK67

 

Cihazın ısınma durumunun kontrol edilebilmesi için Samsung Members uygulaması üzerinden hata raporu göndermenizi rica ederiz. Samsung Members uygulaması içerisinden " Yardım alın > Geri bildirim gönder > Hata Raporları > Telefon sıcaklığı bölümünden, sorunu ayrıntılı olarak yazarak, sistem kayıt verilerinizle birlikte '' Gönder '' butonuna basınız.

 

Gerekli kontroller sağlanarak, kısa bir süre içinde size, yazılı olarak bilgilendirmesi sağlanacaktır.

 

Cihaz kullanılamayacak derecede aşırı ısınıyorsa, kontrol edilebilmesi için lütfen cihaz içerisindeki verilerinizi yedek alarak, en yakın Samsung yetkili servis merkezini ziyaret ediniz. Servis iletişim bilgilerine, aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

https://www.samsung.com/tr/support/service-center/

 

Bilgileri yedeklemenin iki yolu vardır;

 

1. Verilerinizi Microsoft OneDrive'a yedekleyebilirsiniz. Ayarlar > Hesaplar ve Yedekleme > Samsung Cloud > Ekranın sağ üst köşesinde bulunan üç nokta > OneDrive ile bağlan > Koşulları kabul edip bağlan > Hesapları Bağla > Mevcut Hotmail hesabı ve şifresini girin > Kabul et > Hesaplar Bağlanıyor yazısı gelecektir. İleri ögesine dokunduktan sonra kurulum işlemleri tamamlanmış olacaktır.

 

2. Aşağıdaki link üzerinden bilgisayarınıza, Samsung Smart Switch programını indirerek, data kablosu ile verilerinizi, bilgisayarınıza yedek alabilirsiniz.

 

target=_blankhttps://www.samsung.com/tr/support/smart-switch/

 

Not:


• Cihaz içerisinde yer alan Güvenli Klasör uygulamasını kullanıyorsanız eğer, cihaz verilerinden ayrı olarak yedeklemeniz gerekecektir.


• Güvenli Klasörün yedekleme özelliği, 2021'den beri piyasaya sürülen Android R OS tabanlı Samsung mobil cihazlarında artık mevcut değildir. Her uygulamanın Smart Switch veya yedekleme özelliğini kullanarak gerekli verileri yedeklemeniz önerilir.

 

Yedeklemelerin görselli anlatımlarına link üzerinden ulaşabilirsiniz;

 

target=_blankhttps://www.samsung.com/tr/support/mobile-devices/how-can-i-back-up-my-mobile-phone/

 

Teşekkürler.
MOD

View solution in context

0 Likes
11 Comments
Can_S20FE
Active Level 8
Galaxy S
S20FE snapdragon cihaz kullanıyorum cihazım snapdragon olmasına rağmen bendede kasmalar donmalar oluyor tek çözümü hafizayı % 40 boşaltmak
20fe
Active Level 8
Galaxy S
Bende de ısinma oluyor ve pil çok hizli tükeniyor (sd)
Can_S20FE
Active Level 8
Galaxy S
Güncellemeden kaynaklaniyor iste telefonlarimiz ayni ama benimki snapdragon seninkinden kat kat ustun bi islemciye sahip olmasina ragmen boyle
20fe
Active Level 8
Galaxy S
Senin telefonun işlemcisi nasil kat kat üstün anlayamadim?
Can_S20FE
Active Level 8
Galaxy S
Android işlemcilerde en güçlüsü snapdragon
20fe
Active Level 8
Galaxy S
Benimki de sd865. Sizinkinde 8gen 1 falan mi var?
Can_S20FE
Active Level 8
Galaxy S
İşlemcin exynos deilmiydi öyle yazdın çünkü
20fe
Active Level 8
Galaxy S
Gönderi sahibi ben degilim ve sonunda anlasilmasi için sd yazmistim. Yukarda dediginizde yanliş sd865 ve exynoss 990 arasinda öyle çok büyük bi performans farkı yok. Sadece ısınıyor ve şarj hızlı tükeniyor.