cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

S20 FE Hâlâ Alınır mı? Yoksa A54 mü?..

(Topic created on: 04-03-2023 02:55 PM)
Karga
Active Level 10
Options
Galaxy S
Forumda çok fazla S20 FE önerisi görüyorum. Oysaki S20 FE, 2020 yılında çıkmış bir cihaz. Yepyeni ve en az 4 güncelleme alacak olan A54 dururken S20 FE alınır mı? Düşünenler için ufak bir analiz yapalım. 

İşlemci noktasında S20 FE hâlâ çok iyi bir cihaz. Ne de olsa Snapdragon 865 (veya Exynos 990) kullanıyor. Antutu puanları karşılaştırılırsa S20 FE 650 binlerde puan almış ve buna karşılık A54, 500 binlerde duruyor. Sentetik testler her ne kadar asıl performansı göstermese de bizlere fikir vermek için kullanılabilir. İşlemci ve GPU açısından S20 FE hâlâ daha iyi. 

Kamera konusunda aslında net bir şey söylemek mümkün değil. S20 FE'nin kamerası ile A54'ün kamerası birbirine yakın diye düşünüyorum. A54'teki kamera DXOMARK'tan 107 puan almıştı. S21'in 111 puan aldığını düşünülürse 107 puan hiç de fena değil. Bu puanlar elbette kanıt sayılmaz. S20 FE, kamera açısından yine daha iyi diyenler çoğu noktada haklı olabilirler ama A54 alanlar, bence kamera noktasında S20 FE almadıkları için pişman olmayacaklardır. Ama S20 FE'deki telefoto lensten vazgeçmeleri de gerekecek. Ön kameralar da hemen hemen benzerler ama S20 FE sanırım burada da amiral gemisi serisinde olmanın faydalarını kullanıyor. 

İki cihazın ekranı hemem hemen aynı. İkisi de Super AMOLED ekran kullanıyor. 120Hz olan bu ekranlar HDR10+ destekli geliyor. Ancak A54'ün Gorilla Glass 5 avantajı var. S20 FE'de Gorilla Glass 3 mevcut. 

Batarya konusunda A54 biraz daha iyi. 5000 mAh batarya ile geliyor. S20 FE ise 4500 mAh ile gelmişti. Burada A54'ün 5 nm işlemcisi, bataryayı daha verimli kullanacaktır. Bu yüzden batarya hususunda A54 ikinci bir avantaja sahip. İki cihaz da 25W şarj desteğine sahip.

RAM vebellek konusunda iki cihaz arasında pek farklılık yok. 6 ve 8 GB RAM ile 128 ve 256 GB ROM seçenekleri var. S20 FE UFS 3.1 ile gelmiş. A54'ünkü ise belirsiz. Kimi kaynaklarda UFS 3.1 dense de çoğunluk A54'ün UFS 2.2 ile geldiğini beyan ediyor. Tabii bu da hıza bir miktar etki ediyor. 

Fiyat hususunda da önemli bir farklılık yok. Galaxy A54 (6/128) 12.500 liradan satılıyor. S20 FE çeşitli sitelerde bu fiyatın birkaç yüz lira aşağısından başlayarak satılıyor. 

Ve güncelleme... S20 FE'nin Exynos sürümü artık özellik güncellemesi almayacak. Snapdragon sürümünün ise bir güncelleme daha alacağı söyleniyor fakat bu noktada kesinlik var diyemem. Büyük olasılıkla alır. Galaxy A54 ise Android 14, 15, 16 ve 17 sürümlerini alacak. 

Bütün bunları karşılaştırıldıktan sonra hangi cihazın alınacağına şu sorular eşliğinde karar verilebilir:

1. Güncelleme önemli mi? Eğer önemli ise tercih A54 olmalıdır.

2. Telefonu oyun için mi alacaksınız yoksa günlük kullanım için mi? Eğer oyun içinse S20 FE alınabilir. Ama günlük kullanımda A54 de tercih edilebilir. 

3. Kamera için alacaksanız telefoto lensin avantajlarını düşünerek S20 FE alabilirsiniz. Fakat bu her zaman kullanılan bir özellik değildir. A54 alırsanız S20 FE'yi çok aramazsınız. Memnuniyetiniz bence aynı olur.

Ben ikisinden birini alacak olsaydım güncelleme özelliğini de göz önünde tutarak A54'ü tercih ederdim. Sizler tabii ki haklı nedenlerinizle S20 FE'ye yönelebilirsiniz. 

Herkese sağlıklı günler diliyorum. 

20 Comments
Karga
Active Level 10
Galaxy S
Ben de Galaxy A54 çok beğendim. Snapdragon 865 iyi bir işlemci ama eskidi. A54'teki Exynos 1380, SD 865 kadar değilse bile güzel bir işlemcidir.
0 Likes
Karga
Active Level 10
Galaxy S
Katılıyorum hocam. Tasarım anlamında cihaz daha çekici duruyor.
Karga
Active Level 10
Galaxy S
Evet. Beş altı ay kadar evvel almıştım. Cihazdan gayet memnunum.
BurakTunç
Expert Level 3
Galaxy S
Sizce A51'den A54'e veya şuana kadar çıkan sızıntılara göre A55'e geçilir mi? Elimdeki Watch5 ve Buds'daki sadece S serisine özel özellikleri kullanamamak zoruma gidiyor. O yüzden S serisi almak istiyorum. S21FE veya şuanki çıkan sızıntılara göre S22FE sizce nasıl? Elimdeki aksesuarları tam kapasite kullanamamak beni sıkıyor. Ha bu arada, FE serisinde de A serisi gibi kısıtlama yok, değil mi?
Karga
Active Level 10
Galaxy S
Merhaba. S serisindeki bütün cihazlarda işletim sistemi kısıtlamalar olmadan kullanılır. Eğer S21 FE almak isterseniz tavsiye ederim, S21 FE daha üç güncelleme alacak. İşlemcisi ve kamerası gayet iyi. S22 FE çıkmayacak. Sonbahar aylarında S23 FE'nin çıkacağı söyleniyor. Çıkarsa gayet güçlü bir cihaz gelir ama fiyatı bugünlü FE serisi cihazlardan daha yüksek olur. A51'den A53, A73 veya A54'e geçebilirsiniz. A73 hakkında çok şikâyet okudum. Ama A54'ü tavsiye ederim. Eğer yazılım hususunda kısıtlama yaşamak istemezseniz tabii ki S21 FE alın derim. Ya da bütçebiz elverirse bekleyin, S23 FE çıkarsa onu değerlendirin.
BurakTunç
Expert Level 3
Galaxy S
Teşekkür ederim.😊

Ya ben Google'ı çok seviyorum. Hemen ihtiyacım olan haberleri getiriyor. Çalıyor ediyor ama yapıyor be.😂Screenshot_20230403_154329_Google_1000003166_1680525809.jpg
Karga
Active Level 10
Galaxy S
Ya bizdeki bu teknoloji sayfaları kadar saçma sapan haber yapan kimse görmedim. Hele bazıları öyle Apple holiganı olmuş ki Samsung onlara göre telefon değil teneke üretiyor. Haber başlığı ne kadar manasız. Hocam S23 FE çıkarsa bence çok ilgi çeker. En kötü ihtimalle S22 serisinin donanımı ile gelir. Donanım gözden geçirildiği için de sorun yaşanma ihtimali asgariye iner.
BurakTunç
Expert Level 3
Galaxy S

Haberi okurken başlığa hak vermiştim ama sizin dediklerinizle birleşince haklılığı -1 ile çarpıldı. Haberde hâlihazırda S22 var, aynı işlemcili S23 FE'ye ne gerek var? deniyordu. Sizin dediğiniz ile birleşince ne kadar da haksız olduklarını **bleep** ettim.

Apple holiganı siteler: 🤣 👇 iPhone 13 Pro'ya kadar bayağı iPhone denedim, hepsi iOS yüzünden bana hitap etmiyor. Normalde etrafımdakilere aldırmamaya çalışırım. Ama bazıları var teknolojiden hiç anlamıyor, onlara Apple'ın kapısını gösteriyorum. Bazıları alo desin yeter hesabı, ya tuşlu ya da iPhone. (S veya A serisi falan desem performans olarak hemen A03 gibi bir şey geliyor akıllarına, kesinlikle istemiyorlar.)

Karga
Active Level 10
Galaxy S
Hocam ben hiç iPhone kullanmadım ama çevredekiler bir sorun olunca bana gelirler. iOS'a yabancı değilim. Ben de şaşırırım, iPhone 13 alan kişi telefonunu Galaxy J7 gibi kullanıyor. Sonra kalkıp bana iPhone övüyor. Cihazı hakkıyla kullanan biri olsa anlarım.