cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

RAM Bellekler: S Serisinde Neden 16 GB Kullanılmıyor?

(Topic created on: 04-19-2023 03:18 PM)
Karga
Active Level 10
Options
Galaxy S
Yeni bir telefon alanların öncelikli beklentilerinden birisi de yüksek RAM kapasitesidir. Yoksa o telefonla sosyal medyada takılmalar yaşanır veya telefon oyun oynayamaz. Bu yüzden telefonlarda artık sıklıkla 8 GB, 12GB, 16 GB hatta 18 GB RAM boyutlarını görüyoruz. Fakat Samsung, S22 ve S23 serisinde hiç 16 GB kullanmadı. Neden?16 GB gereksiz mi? 

image

Android platformunun ihtiyaçlarını ve uygulamalarını hesaba katarsak bu soruya "evet" cevabını verebiliriz. 16 GB RAM'ler Android platformuna aslında fazladır. 

Madem 16 GB, telefonlar için gerekli değil; neden bazı markalar 16 veya 18 GB'lık telefonlar üretiyor, diyebilirsiniz. Çünkü bu markaların amacı güç gösterisi yapmaktır. Bu söylemi daha iyi anlamak için önce RAM'in ne olduğunu kısaca anlamak gerekir. 

Bilgisayarlarda veya bilgisayarlarla benzer mantığa sahip cihazlarda iki ana bellek türü vardır. Birincil ve ikincil bellek diye bilinen bu belleklerin görevleri farklıdır. Birincil bellekler RAM ve ROM olarak bilinir. İkincil bellekler ise SSD, HDD gibi belleklerdir. İkincil belleklerin temel vasfı, işletim sistemi dâhil size lazım olacak her türlü dosyayı saklamaktır. Mesela UFS veya MMC olarak bilinen belleklerde hem Android'in sistem dosyaları hem de size ait müzik, fotoğraf, uygulama verileri yer alır ve bu veriler kalıcı olarak saklanır. Bu yüzden telefonunuzun ikincil belleği isterse 256 GB olsun isterse 10 TB olsun, bunlara fazla diyemeyiz. Sonuçta birkaç TB'a sığmayacak kadar fotoğraf ve video çekilebilir. Ama RAM böyle değildir. Çünkü RAM bellekteki bilgi ve veriler kalıcı değildir. RAM bellek temel olarak sadece o anki uygulama verilerini hızlıca depolar ve işiniz bittiğinde bu veriler yine hızla silinir. Örneğin siz bir oyun oynarken oyunun o anki görselleri, sesleri, sizin hamleleriniz anında RAM'e geçer. Siz oyunu kapatırsanız RAM bellekteki bilgiler de silinir. 

Şimdi Android'in en ağır uygulama ve oyunlarını düşünelim. Android veya iOS platformlarındaki hemen her uygulama azami olarak birkaç yüz MB belleğe ihtiyaç duyar. Yani sadece sosyal medyaya giren, birkaç banka uygulaması kullanan biri 4 GB RAM ile bile birkaç yıl idare edebilir. Ortalama oyunlar için de 4 GB ihtiyacı karşılar ama gelecek güncellemelerin ortaya çıkaracağı boyut sorununu telafi için 6 GB size gayet yeter. PUBG vb. oyunların üst düzeyde oynanabilmesi için 6 veya 8 GB yine yeterlidir. Çünkü Android'deki hiçbir uygulamanın veya oyunun bugün RAM'e genellikle bir iki GB'ın üstünde ihtiyacı yoktur, bu uygulama ve oyunların kendileri zaten birkaç yüz MB veya birkaç GB boyutundadır.

Oyun ve uygulama hususunda asıl performansı tabii ki işlemci yüklenir. Eğer iyi bir işlemci kullanılmışsa telefonunuz için 8 GB RAM gayet yeterli sayılabilir. Bu yüzden Galaxy S23 ve S23+ sadece 8 GB RAM seçeneği ile geldi. 

Bugün 8 GB yeterli de gelecekte yeter mi? 
Bu soruya da büyük oranda evet cevabını vereceğim. Android uygulamalarının gelişimini göz önüne alırsak hiçbir uygulamanın boyutunun bir iki yıl içinde birkaç kat yükselmediğini görürüz. 2018'de çıkmış bir telefon örneğine bakalım. Bu telefonda Snapdragon 845 ve 6 GB RAM kullanılmış. Bu telefonla bugün bile PUBG'yi HDR ayarında oynayabilirsiniz. 

Ayrıca Android senede bir kere büyük güncelleme sunuyor ve bu güncellemeler de çoğunlukla öncekinden sadece biraz daha fazla alan istiyor. Yani Android'in gelişim sınırları artık belirli. Öyle olmasa Samsung, A33 modeline bile 4 yıl güncelleme vadetmezdi. Yine de 4 yıl sonra bile her uygulamaya ve oyuna fazla fazla yetecek RAM isteyenler S23 Ultra'nın 12 GB'lık modelini tercih edebilir.

16 GB'lık modeller...
Samsung da zamanında S20 Ultra ve S21 Ultra da 16 GB RAM kullanmış. Artık 16 GB kullanan S modeli yok çünkü firma, telefona boş yere bekleyecek 4 GB'ı koyarak telefonun maliyeti yükseltmek istememiş. Özellikle oyun telefonlarında gördüğümüz o 16 GB RAM'lerin aşağı yukarı yarısı boşta bekleyecek. Üretici firmalar bunu çok iyi biliyor ama yüksek RAM, müşterinin iştahını açacağı için maliyetine rağmen bu kartı oynuyorlar. Tabii maliyeti müşteriden çıkarılıyor. 18 GB'lık cihazları da siz düşünün.

İlerleyen süreçte Android daha talepkâr bir sisteme dönerse Samsung da muhakkak 16 veya 18 GB'lık cihazlar çıkaracak.

Bir diğer reklam malzemesi de arada bir hakkında soru sorulanRAM Plus (sanal RAM) oldu. Bazı telefon markaları, telefon kutularının üstüne 6+5 RAM, 8+5 RAM gibi etiketler koymuş. Gelin bu saçmalığa da değinelim.

Sanal RAM özelliği yani RAM Plus, hiçbir şekilde gerçek RAM gibi ayrı bir bellek türü değildir. Sanal RAM özelliği, telefonunuzun 64, 128, 256 GB vb. olan ikincil depolama alanını kullanır. Yani sizin 128 GB'lık UFS 3.1olan belleğinizin eğer boş alanı varsa bu alanlar RAM bellekte o an işe yaramayan ama işe yaraması muhtemel olan uygulamaları geçici olarak devralır. Diyelim ki telefonunuz 6 GB RAM'e sahip ve siz o an 8 tane uygulama açıkken bir de PUBG'yi açtınız. RAM Plus, eğer açıksa arka planda duran birkaç uygulamayı devralıp donuk hâlde saklar. Siz o uygulamayı yeniden açmak istediğinizde RAM Plus, bu dosyaları yine gerçek RAM belleğe gönderir. Yani kendisi RAM gibi işleyip oyun ve uygulama çalıştırmaz.

Buna göre RAM Plus ile oyun oynanmaz, uygulama çalıştırılmaz. 4+4 RAM ile satılan telefonların RAM belleği 8 GB değildir, yine 4 GB'tır. İkinci 4 GB'ın yani sanal RAM'in hızı da çalışma prensibi de PUBG'yi oynatmaya yetmez. 8 veya 12 GB'lık telefonunuz varsa sanal RAM özelliğini kapatsanız bile bir şey kaybetmezsiniz. Çünkü zaten telefonun RAM'i birçok uygulamayı aynı anda açmak için yeterlidir. 

image

Herkese sağlıklı günler diliyorum. Varsa sorularınızı ve görüşlerinizi lütfen belirtin. 
16 Comments
thisisardaali
Active Level 4
Galaxy S
Öncelikle elinize sağlık çok güzel açıklamışsınız. Zaten telefonun işlemcisi ve anakartı yeterince iyiyse RAM'in pek yorulmadığı için asıl etken asla olmadığı görüşündeyim
Karga
Active Level 10
Galaxy S
Güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ediyorum.
thisisardaali
Active Level 4
Galaxy S
Rica ederim iyi günleriniz olsun
XdaDevelopers
Expert Level 3
Galaxy S
s23 ultra için ideal ram hafızası yeterli artar bile...
Bugün en yüksek ram kullanan uygulama ve oyun ile bu ram hafızasını dolduramazssın.istesen bile dolduramazsin 😄

Lpddr5x tip kullanıyor 4 kanallı
Tam 8533 mhz hızında mükemmel ötesi işlemci bile 3360 mhz frekansında iken

8533 mhz ulaşan okuma yazma hızı.
Piyasada sayılı modelde var sadece bu
Karga
Active Level 10
Galaxy S
Zannedersem telefon kullanıcısı, telefonların RAM ihtiyacını bilgisayarlarınki gibi düşünüyor.

Ayrıca bilgiler için teşekkürler. LPDDR RAM'lerin bu kadar hızlı olmaları çok güzel. Hatta Samsung, LPDDR5X ile 64 GB RAM'lerden bahsetmişti. Telefonların ihtiyacı öylesine belli ki 64 GB üretebilecek firma kendi telefonuna 12 GB koyuyor.
XdaDevelopers
Expert Level 3
Galaxy S
Rekabet diyelim bunlara...
Karga
Active Level 10
Galaxy S
Rekabet... Kesinlikle öyle.
Bur_china
Expert Level 1
Galaxy S
Sizin telefon ney?ram plus acikmi duruyor
Karga
Active Level 10
Galaxy S
Ben A52 kullanıyorum. Telefonumda 8 GB RAM mevcut. RAM Plus özelliğini kullanmıyorum. Ekran görüntüsü alırken görsel için açtım. Zaten oyun oynayan biri sayılmam, arka planda pek uygulama da kalmaz. RAM Plus'a hiç ihtiyacım olmadı.