cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

One UI 5.1 Güncellemesi Neden Sorunlu Oldu?

(Topic created on: 03-13-2023 12:28 PM)
Karga
Active Level 8
Options
Galaxy S
Samsung, Android platformunda güncelleme hususunda diğer firmalardan daha cesur adımlar attı ve takdir kazandı. Öyle ki A serisi cihazlara bile artık 4 büyük güncelleme sözü veriliyor. Bu güncelleme politikasını diğer markalar amiral gemileri için bile uygulamıyor. Bu noktada Samsung'u tebrik etmek lazım. Ancak güncelleme kadar güncellemenin sağlığı da çok önemlidir. One UI 5.1 ile bunu bir kere daha gördük. Samsung maalesef One UI 5.1 ile epeyce sorun yarattı. Peki bu sorunlar neden ortaya çıktı?

1. Samsung güncelleme yaparken artık hızlı olmak istiyor. Örneğin geçen sene mart veya nisanda One UI 4.0 alan bir cihaz bu sene daha kasım sonunda One UI 5.0 aldı. Hızlı güncelleme iyi ama hızlı güncelleme yaparsanız yeterince test yapmamış olma ihtimali artar. Samsung belli ki testleri yeterince yapamamış.

2. Samsung yeterince test yaparak hızlı güncelleme veremez mi? Zor çünkü Samsung'un güncelleme alan çok fazla modeli var. Dört seri akıllı telefon ve tabletler... Apple işte bu noktada avantajlı çünkü her sene Samsung gibi onlarca model çıkarmıyorlar. Hâliyle güncelleme verecekleri model sayısı az oluyor ve yeterince test yapabiliyorlar. Apple bile buna rağmen arada bir hata yapıyorsa Samsung'un hata yapması kaçınılmaz oluyor.

3. Çok fazla modelin güncellemeye ne etkisi var ki? Sonuçta hepsi Android işletim sistemini çalıştırmıyor mu? Evet ama her cihazın donanımları farklı oluyor. Apple hem kendi ürettiği işlemcileri kullanıyor hem de işlemcilerin türü fazla değil. A14, A15, A16 vs. Samsung; Snapdragon, Exynos ve MediaTek markalarının her tür seviyedeki işlemcilerini kullanıyor. Yani Android'i her modelde farklı bir işlemciye uyarlamak zorunda kalıyor. S22 ile A73 aynı Android sürümünü kullansalar da yapıları çok farklı oluyor. Sadece işlemci de yok. AMOLED, PLS LCS, TFT LCD gibi farklı ekran türleri; eMMC ve farklı UFS sürümleri; Li-PO ve Li-Ion gibi farklı batarya türleri; kameralardaki motorlar ve sensörler... Samsung cihazlarındaki donanımlar çok çeşitlilik gösteriyor. Bu kadar fazla donanıma kısa sürede işletim sistemi uydurmak tabii zorlaşıyor.

4. Teknik destek konusunda gördüğüm kadarıyla bir gerileme mevcut. Güncelleme sorunları kısa sürede çözüme kavuşturulmuyor, hatalı güncelleme için kullanıcıların çoğu sonraki ayın güncellemesini bekliyor. Daha kötüsü de Samsung'a sorulan sorular yetkili ağızlardan yanıt bulamıyor. Kısacası güncelleme sorunuyla kullanıcı baş başa kalıyor. 

5. Kullanıcılar sürüm düşürmek istiyorsa bu da zor. Başka markalar bunun için ROM indirme ve ROM'u doğrudan cihaz üzerinden kurma gibi yöntemleri açık bırakmış. Samsung için Odin kullanmak lazım. 

Bunlardan başka daha bir dolu neden sayılabilir. Samsung mühendislerinin ve daha önemlisi yönetiminin en ciddi hatası olarak da sorunlu olduğu hâlde güncellemeyi sunmaya devam etmeleri olarak görüyorum. Her model için aşağı yukarı 2 haftalık bir gecikme belki de sorunları ortadan kaldıracakken Samsung sorunlu olsa da güncellemeyi sunmayı tercih etti. Geç verilen güncelleme bir prestij kaybı yaratırdı ama sorunlu bir güncelleme kadar da firmaya zarar vermezdi. Kamerası çalışmayanlar, kamerası odaklanma sorunu yaşatanlar, ekranı donanlar, bulanık fotoğraflar çekenler, şarjı hemen bitenler, telefonu kendi kendini yeniden başlatanlar, telefonu donup kalanlar Samsung'a daha çok küsmüştür.

Tabii bu gelişmeler Samsung için ders olacak. Bence Samsung'un artık radikal kararlar alması lazım. Model sayısı azaltılmalı, donanım standardı sağlanmalı. Güncellemeler ya daha fazla zamana yayılmalı ya da mühendislerin sayısı artırılmalı. Ayrıca One UI'de büyük değişiklikler yapılmalı.

Okuduğunuz için teşekkür ediyorum. 

5 Comments
Galaxy S
samsung hızlı olmak istemiyor,kullanıcılar her güncellemede cihazın şaha kalkacagını zannedip sürekli istiyor da iatiyor ki en büyük örnek her ay güvenlik güncellemesini o ay kesinlikle almazlarsa cihazlarının güvende olmadıgını düşünüyorlar!Kullanıcılar sabretse adam gibi yazılım yapıp gönderecek ama birçok kişi members ta her gün aynı paylaşımı yapmaktan vazgecmiyor!
Karga
Active Level 8
Galaxy S
Evet, kullanıcıların sabırsız davranması da hatalar zincirine bir halka ekliyor. Hâlbuki One UI 4.1 ile One UI 5.0 ve One UI 5.1 arasında farklılık yaratan ortalama bir özellik bile yoktu.
fatihkuzen
Active Level 7
Galaxy S
Guncellemeler herkese dagitilmadan önce daha az sayıda kullanıcıya verilmeli bir beta aşaması olmalı. Beta aşaması kullanıcılar içinde sorun çıkabilir sürümü olduğunu bilerek indirip deneyimlemeli. Geri dönüşe göre tüm kullanıcılar için kararlı sürüm yayınlanmali yada komple sürüm guncelleme bitmeli ve güncellenecek kısımlar için parça parça otomatik güncelleme gelmeli.
Karga
Active Level 8
Galaxy S
Katılıyorum. Güncellemeler son kullanıcı tarafında test edilirse daha sağlıklı sonuçlar ortaya çıkar.
Emmi_S22Plus
Active Level 7
Galaxy S
"Kervan yolda düzelir, Yaptık oldu" mantığıyla mı hareket ediyorlar ne yapıyorlar bilmiyoruz ki. Tecrübelerime göre her güncelleme sonrası bir hata düzeltmesi güncellemesi daha bekleyip Duruyor millet.