cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Galaxy S10e vs iPhone 11

(Topic created on: 06-09-2021 10:34 PM)
115 Views
PriceTR
Active Level 8
Options
Galaxy S

Aslında iphone cihazımı 3 hafta kullandıktan sonra deneyimlerimi yazacaktım. Çünkü iphone un her konuda üstün olacağını düşünüyordum. 4 günlük süre zarfında çoğu şeyi deneyimledim. Şimdi teker teker farklarını anlatacağım.
Öncelikle bu iki cihazın karşılaştırması mantıklı değil. Aynı senede piyasaya sürülmüş olsa bile biri şubat ayında biri aralık ayında. Akıllı telefon piyasası yaz aylarından önceki sunulan cihazlar ve yaz aylarından sonra sunulan cihazlar olarak ayrılıyor seneye göre değil. O yüzden bu iki cihazı zamanına göre kıyaslayacağım. 
1. Ekran

Ekran konusunu ikiye ayıracağım. Renkler(renk konstratı) ve çözünürlük. 
Renk konstratı konusunda iphone cihazını elime aldığımda hayal kırıklığına uğradım diyebilirim. Evet,gerçekten bir kırgınlık oldu. 1 senedir kullandığım s10e cihazımda renkler çok daha canlıydı gerçekten. Bunu açık ara farkedebiliyorsunuz. Biri ips biri dynamic amoled ekran kullanıyor sonuçta. Ama alıştım diyebilirim. Fakat diğer konuların haricinde renk konusu insanlar arasında çok karışık. Bir kesim doğal renkleri savunurken diğer kesim canlı renkleri savunuyor. Yani bu konuda kesin şu ekran güzeldir demek mantıksız olabilir. Ama apple ın da oled ekranlara geçtiğini varsayarsak amoled ekranların daha kaliteli olduğunu söylemek mümkün. Zaten artık amoled cihazlarda doğal renk seçenekleri mevcut. iPhone 11 den önce çıkan s10e için ekran konusunda samsung u tebrik ediyorum. O zamanların en iyi ekranını çıkarmışlar gerçekten.

Çözünürlük konusunda s10e fhd+ iphone 11 hd+ ekran kullanıyor. Fakat bunların kağıt üzerindeki verilerden ibaret olduğunu deneyimledim. Cihazımın çözünürlüğü s10e dan daha iyi açık ve net. Fakat s10e zamanına göre normal bir ekran çözünürlüğüne sahip. Apple burda işi abartarak daha iyi hale getirmiş.

2. Performans

Edit montaj render gibi işlemlerde tabiki iphone 11 daha iyi. Ama dağlar kadar **bleep** yok açıkcası. Çok az yakın performanslar sergiliyor fakat cihaz ısınması konusunda s10e baya ısınıyordu.

Oyunlarda ise çok büyük **bleep** var gerçekten. Zamana göre kıyasladığımızda s10e cihazının örnek olarak pubg oyununda ilk çıktığı zamanlarda 55-60 fps veriyordu. Fakat en düşük grafik ayarlarında s10e 60 fps kesinlikle vermesi gerekiyordu. Ama verememişti ve şuan güncellemeler sonrası daha berbat hale gelmiş durumda. Cihaz 45 derecelere çıkıyor ve fps dropları çok oluyordu. iPhone 11 çıkış zamanına göre çok üstün bir performans veriyor. Cihaz hdr ayarlarda 15-20 dakikalık testte hiç drop girmeden 60 fps veriyor. Cihazın ulaştığı sıcaklık ise 39 derece. Fakat cihazı hor kullanmamak için akıcı ayarlarda oynarım genelde. Yüksek grafikler pek ilgimi çekmiyor ama yine de performansı mükemmel diyebilirim.

3. Kamera

Kamera konusunda fotoğraf çekip atmak isterdim fakat burası samsung forumu. Moderatörler izin verirse ilk gönderimdeki fotoğrafı çektiğim yere gidip bir de iphone ile aynı fotoğrafı çekmek ve atmak isterim. S10e arka kamera performansı gönderilerde de gördüğünüz gibi çok canlı çekiyor. Video performansı da gerçekten iyi. F1.5 diyafram değerleri falan 2019 şubat için çok iyi değerler. Kamera konusunda da samsung iyi iş çıkarmış. Ön kamera konusunda diğer android rakiplerine göre çok iyi olsa da iphone cihazlara göre biraz kalitesiz kalıyor. Fakat 4k 60 fps desteği muazzam bir şey ön kamerada. Ama iphone cihazlara göre düşük kalıyor. iPhone 11 de ön kameranın gayet iyi çektiğini söyleyebilirim fakat arka kamera performansı konusunda s10e ile çok kararsızım. Hasta olduğum için çok fazla gezemiyorum da en kısa zamanda deneyimleyeceğim. Bir de instagrama foto atma konusund aherkesin bildiği gibi androidlerde bozulma oluyor. Artık o dertten kurtuldum diyebilirim.

4. Arayüz, işletim sistemi ve güncelleme

Aslında bu sorunun cevabı belli. iPhone 11 cihazımda hiçbir sıkıntı yaşamadım. En ufak takılma donma bile olmadı. Daha önceden apple cihazı kullanmışlığım olduğu için arayüze alıştım. Ama hala samsung arayüzü de benim için iyi. Fakat akıcılık konusunda iphone önde. 90hz ekran kullanıyormuşsunuz gibi sanki. Şuan 6s in 6. büyük güncellemesini alacağını göz önünde bulundurursak iphone 11 2026 yılının yaz aylarında son büyük güncellemesini alabilir ama garanti olarak 2025 yazında büyük güncelleme alıcak. S10e nin seneye büyük güncelleme desteği bitiyor. Bu konuda yorumu size bırakıyorum artık.

5. Pil Performansı

Android 10 da s10e de 5 5.5 saat ekran süresi alırken 11 güncellemesinden sonra 3.5 4 saatlere düştü. Eski gönderilerimde android 11 de ilk test yaptığımda 6 saat almıştı aslında. Test olarak yapınca garip bir şekilde **bleep** oluyor ama gündelik kullanım yapınca 4 saat civarı alabiliyorsunuz. iPhone 11 de şuan %50 pil kalmış ve 4 saatlik ekran süresi almışım. Yarım saat de pubg oynadım tabi hdr ayarlarda. 7-8 saat ekran süresi veriyor diyebilirim. Bu cihazda bir şey farkettim. Uygulamaların arka planda çalışmasını son derece kısıtlıyor. Samsung da android tarafında bunu yapa ilk firmaydı. Android 11 güncellemesinden sonra kısıtlamaya başlmıştı. Ama tabi benim batarya performansım düşmüştü :). Şarj konusunda iste s10e 1 saat 50 dakikada şarj olurken iPhone 11 hızlı şarj adaptörüm olmadığı için 2 saat 30 dakikada şarj oluyor. Zaten bir günümü çıkardığı için gece şarja takıyorum.

Son olarak bir çıkarımda bulundum. Samsung aslında büyük başarılara imza atabilecek bir firma. Ekran, kamera, arayüz kalitesi birçok android firmasından iyi ve apple ile yarışabilir durumda. Asıl sıkıntının androidde olduğunu düşünüyorum. Samsung kendi işletim sistemini üretebilecek büyük projelere imza atabilirse apple ile kıyaslanma durumuna gelebilecek düzeyde. Şuan android sistemler snapdragon cihazlar için optimize ediliyor. Exynos üreticisi samsung cihazın genel optimizasyonunu yaparken exynosu da optimize etmeye çalışıyor. Bu az buz bir iş değil açıkcası. Kendi işletim sistemini üretip ona göre optimizasyonlar yaparsa harika bir firma haline gelebilir bana göre. Sen kamera üreticisisin, ekran üreticisisin, kendi çipsetini işlemcini yapıyorsun. Ama performansta hep kaybediyosan o zaman kendi işletim sistemini yap ve ona göre optimize et. Büyük bir iş fakat şuan huawei harmony ile bunu yapıyor. Asıl amacı bu olmasa da artık cihazları çok daha performanslı çalışacak. Eey Samsung, uyan. Apple kullanıcısı olsam da cihazlarınızı oyun performansı hariç severek kullandım. Artık yeni reformların vakti geldi bence. Umarım bir gün iyi seviyelere gelip eksiklerinizi kapatırsınız. Ben de tekrar samsung ailesine dönerim.

PriceTR
Active Level 8
Galaxy S

Aynen ben de öyle düşünüyorum fakat daha önlerinde uzun bir yolları var

0 Likes
Anonymous
Not applicable
Galaxy S
Ama a serisinde çok saçma cihazlar çıktı mesela a30 çıktı sonra a30s sonra a31 ya da a20 çıktı a20s sonra a21s daha a10 dada böyle heleki a01 falan en saçma cihazlar normal a52 a72 a71 a30 a20 a10 olsa neyse ama üstüne hemen yeni cihaz baya bir abartı oluyor bunu çok eleştiriyorum bence yanlış bizim gibi para birimi değersiz ve üstüne vergi olunca pahalı olan cihazları alamadığımız için genellikle bu uygun bütçeli alt sınıf cihazlar alınıyor mesela yurt dışında yaşayan adam direkt iphone alır hemde en son çıkan modelini alır yani samsung bile alacağını düşünmüyorum bu da elma apple algısı olarak insanların hafızasına yerleşmiş bu yüzden yurt dışında yaşayan atıyorum amerikada yaşayan adam mesela niye a10 alsın gider 12 pro max samsung seviyorsa s21 ultra alır yani işte bu yüzden a serisini gerçekten baya bir abarttılar sadece bunun yanlış olduğunu düşünüyorum mesela galaxy store da çogu uygulama var demişsiniz fakat galaxy store gelişmiş bir mağaza değil sebebide google play den dolayı yoksa mağazayı rahatlıkla büyütürdu tabiki de samsung çip konusunda exynos lar gpu tarafında rakiplerine göre zayıf apple tsmc çin şirketiyle ortak çip uretip apple a14 adinda piyasaya sürüyor ya da yeni çıkardığı m1 adında samsung çip konusunda gpu tarafına baya bir onem vermeli exynos 2100 dede bu oldu tabi snapdragon 888 apple çipine göre de daha iyi fps veriyor fakat avrupa ve ülkemizde exynos olarak satışta amd işbirliği var ve exynos 2200 dende çok umutluyum bu sefer kullanıcıların gpu tarafında şikayetleri uzerine böyle bir ortaklık yapti güzel hamle oldu isletim sistemide olsa apple ın büyük bir ihtimal şansı kalmaz fakat dediğim gibi youtube google arama motoru play store google haritalar olmadan olmuyor maalesef huawei de android den çıktığı için bu uygulamalar devre dışı fakat yine başka bir uygulamadan indiriliyor fakat samsung gibi bir devin bu hamleyi yapmasını isterim aslında kendi sistemini kurmasını fakat google ile işi sağlama alması lazım bende kendi sistemini kurması tarafindayım ancak google şirketi samsung gibi devi bilemiyorum bırakmaz heralde çünkü illa benle çalışacaksın diyen bir şirket gelecekte ne olur bilinmez artık tüm markalar bence bir olup kendi sistemini kurabilir yani hemde apple algısı kalkmış olur insanlarda.
0 Likes
PriceTR
Active Level 8
Galaxy S

Şöyle ki samsung gpu performansı konusunda aslında exynos 2100 de fena değil fakat her exynos çipsetinde olduğu gibi(exynos 990 hariç o kronik sorunlu)ısınmadan kaybediyor. Şuan xiaomi nin birçok cihazında liquidcool bilmem ne cool adında soğutma sistemlerini görebilirsiniz. Orta segment cihazlarında bile var bu tarz sistemler. Ama samsung cihazlarda yok maalesef. Adamlar cihaz aşırı ısınmasın diye soğutma sistemi koymak yerine performanstan kısıyor. Çok saçma çok..

Anonymous
Not applicable
Galaxy S
Gerçekten exynos 2200 den çok beklentim var umarım samsung mükemmel bir çip ortaya çıkarır👍
ElifMaya
Active Level 7
Galaxy S
Merhaba, ben de boyut olarak kıyaslamanızı isteyebilir miyim? Kağıt üzerinde s10e daha küçük ve hafif görünüyor. İkisini gerçekte kıyaslama imkanım yok malesef.
Daha kompakt bi cihaza geçiş yapmak istiyorum, bazı sağlık sorunları sebebiyle. İphone se, 12 mini veya s10e arasında kalıyorum diyebilirim. (bu boyutlardaki başka önerilere de açığım)
S10e'yi önerir misiniz?
PriceTR
Active Level 8
Galaxy S

Cihazda ne aradığınıza bağlı olarak tavsiye verebilirim. Tekefonunda genellikle neler yaparsın senin içinne önemlidir

ElifMaya
Active Level 7
Galaxy S
Mail kontrolü, eba, zoom, mebbis, biraz netflix, YouTube, vaktim olursa sosyal medya, telefon görüşmeleri vs. Oyun oynamam, müzik dinlemem. Şuan m30s kullanıyorum, güzel telefon aslında ama son zamanlarda takılmalar olmaya başladı, ana ekrana dönmek istediğimde son kullandığım uygulama ve ana ekrandaki uygulamalar üst üste biniyor.(ekran yanığı şeklinde değil, iç içe geçmiş gibi) ve 188 gram, bileklerim ağrıyor uzun süre kullanmak zorunda kalırsam. Ve ellerim küçük olduğu için tek elle kullanamıyorum, elimden düşüyor.
PriceTR
Active Level 8
Galaxy S

Bütçenizi zorlamayacaksa 12 mini alabilirsiniz. iPhone se 2020 den farklı olarak size kaliteli ve tam ekran deneyimi sunar. Onun haricinde güncelleme desteği vs gibi farklar var ama ekran ve birkaç küçük şeye se 2020 nin üstüne 3000-5000tl arasında değişen bir **bleep** vermek ister misiniz bilemem. S10e nin şarjı su gibi tükeniyor. Se 2020 çok daha iyi bir seçenek eğer ekran tasarımını beğeniyorsanız.

ElifMaya
Active Level 7
Galaxy S
Fiyatı önemli değil zaten 12ye göre ayarlanmıştım kendimi. Android tarafında küçük boyutlu telefon bakarken gördüm, iki ekosistemi de deneyimlemis olmandan dolayı sana da sormak istedim. Yanıtların için teşekkürler.
PriceTR
Active Level 8
Galaxy S

Ne demek rica ederim