cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Galaxy S10e vs iPhone 11

(Topic created on: 06-09-2021 09:55 PM)
PriceTR
Active Level 8
Options
Galaxy S

Aslında iphone cihazımı 3 hafta kullandıktan sonra deneyimlerimi yazacaktım. Çünkü iphone un her konuda üstün olacağını düşünüyordum. 4 günlük süre zarfında çoğu şeyi deneyimledim. Şimdi teker teker farklarını anlatacağım.
Öncelikle bu iki cihazın karşılaştırması mantıklı değil. Aynı senede piyasaya sürülmüş olsa bile biri şubat ayında biri aralık ayında. Akıllı telefon piyasası yaz aylarından önceki sunulan cihazlar ve yaz aylarından sonra sunulan cihazlar olarak ayrılıyor seneye göre değil. O yüzden bu iki cihazı zamanına göre kıyaslayacağım. 
1. Ekran

Ekran konusunu ikiye ayıracağım. Renkler(renk konstratı) ve çözünürlük. 
Renk konstratı konusunda iphone cihazını elime aldığımda hayal kırıklığına uğradım diyebilirim. Evet,gerçekten bir kırgınlık oldu. 1 senedir kullandığım s10e cihazımda renkler çok daha canlıydı gerçekten. Bunu açık ara farkedebiliyorsunuz. Biri ips biri dynamic amoled ekran kullanıyor sonuçta. Ama alıştım diyebilirim. Fakat diğer konuların haricinde renk konusu insanlar arasında çok karışık. Bir kesim doğal renkleri savunurken diğer kesim canlı renkleri savunuyor. Yani bu konuda kesin şu ekran güzeldir demek mantıksız olabilir. Ama apple ın da oled ekranlara geçtiğini varsayarsak amoled ekranların daha kaliteli olduğunu söylemek mümkün. Zaten artık amoled cihazlarda doğal renk seçenekleri mevcut. iPhone 11 den önce çıkan s10e için ekran konusunda samsung u tebrik ediyorum. O zamanların en iyi ekranını çıkarmışlar gerçekten.

Çözünürlük konusunda s10e fhd+ iphone 11 hd+ ekran kullanıyor. Fakat bunların kağıt üzerindeki verilerden ibaret olduğunu deneyimledim. Cihazımın çözünürlüğü s10e dan daha iyi açık ve net. Fakat s10e zamanına göre normal bir ekran çözünürlüğüne sahip. Apple burda işi abartarak daha iyi hale getirmiş.

2. Performans

Edit montaj render gibi işlemlerde tabiki iphone 11 daha iyi. Ama dağlar kadar **bleep** yok açıkcası. Çok az yakın performanslar sergiliyor fakat cihaz ısınması konusunda s10e baya ısınıyordu.

Oyunlarda ise çok büyük **bleep** var gerçekten. Zamana göre kıyasladığımızda s10e cihazının örnek olarak pubg oyununda ilk çıktığı zamanlarda 55-60 fps veriyordu. Fakat en düşük grafik ayarlarında s10e 60 fps kesinlikle vermesi gerekiyordu. Ama verememişti ve şuan güncellemeler sonrası daha berbat hale gelmiş durumda. Cihaz 45 derecelere çıkıyor ve fps dropları çok oluyordu. iPhone 11 çıkış zamanına göre çok üstün bir performans veriyor. Cihaz hdr ayarlarda 15-20 dakikalık testte hiç drop girmeden 60 fps veriyor. Cihazın ulaştığı sıcaklık ise 39 derece. Fakat cihazı hor kullanmamak için akıcı ayarlarda oynarım genelde. Yüksek grafikler pek ilgimi çekmiyor ama yine de performansı mükemmel diyebilirim.

3. Kamera

Kamera konusunda fotoğraf çekip atmak isterdim fakat burası samsung forumu. Moderatörler izin verirse ilk gönderimdeki fotoğrafı çektiğim yere gidip bir de iphone ile aynı fotoğrafı çekmek ve atmak isterim. S10e arka kamera performansı gönderilerde de gördüğünüz gibi çok canlı çekiyor. Video performansı da gerçekten iyi. F1.5 diyafram değerleri falan 2019 şubat için çok iyi değerler. Kamera konusunda da samsung iyi iş çıkarmış. Ön kamera konusunda diğer android rakiplerine göre çok iyi olsa da iphone cihazlara göre biraz kalitesiz kalıyor. Fakat 4k 60 fps desteği muazzam bir şey ön kamerada. Ama iphone cihazlara göre düşük kalıyor. iPhone 11 de ön kameranın gayet iyi çektiğini söyleyebilirim fakat arka kamera performansı konusunda s10e ile çok kararsızım. Hasta olduğum için çok fazla gezemiyorum da en kısa zamanda deneyimleyeceğim. Bir de instagrama foto atma konusund aherkesin bildiği gibi androidlerde bozulma oluyor. Artık o dertten kurtuldum diyebilirim.

4. Arayüz, işletim sistemi ve güncelleme

Aslında bu sorunun cevabı belli. iPhone 11 cihazımda hiçbir sıkıntı yaşamadım. En ufak takılma donma bile olmadı. Daha önceden apple cihazı kullanmışlığım olduğu için arayüze alıştım. Ama hala samsung arayüzü de benim için iyi. Fakat akıcılık konusunda iphone önde. 90hz ekran kullanıyormuşsunuz gibi sanki. Şuan 6s in 6. büyük güncellemesini alacağını göz önünde bulundurursak iphone 11 2026 yılının yaz aylarında son büyük güncellemesini alabilir ama garanti olarak 2025 yazında büyük güncelleme alıcak. S10e nin seneye büyük güncelleme desteği bitiyor. Bu konuda yorumu size bırakıyorum artık.

5. Pil Performansı

Android 10 da s10e de 5 5.5 saat ekran süresi alırken 11 güncellemesinden sonra 3.5 4 saatlere düştü. Eski gönderilerimde android 11 de ilk test yaptığımda 6 saat almıştı aslında. Test olarak yapınca garip bir şekilde **bleep** oluyor ama gündelik kullanım yapınca 4 saat civarı alabiliyorsunuz. iPhone 11 de şuan %50 pil kalmış ve 4 saatlik ekran süresi almışım. Yarım saat de pubg oynadım tabi hdr ayarlarda. 7-8 saat ekran süresi veriyor diyebilirim. Bu cihazda bir şey farkettim. Uygulamaların arka planda çalışmasını son derece kısıtlıyor. Samsung da android tarafında bunu yapa ilk firmaydı. Android 11 güncellemesinden sonra kısıtlamaya başlmıştı. Ama tabi benim batarya performansım düşmüştü :). Şarj konusunda iste s10e 1 saat 50 dakikada şarj olurken iPhone 11 hızlı şarj adaptörüm olmadığı için 2 saat 30 dakikada şarj oluyor. Zaten bir günümü çıkardığı için gece şarja takıyorum.

Son olarak bir çıkarımda bulundum. Samsung aslında büyük başarılara imza atabilecek bir firma. Ekran, kamera, arayüz kalitesi birçok android firmasından iyi ve apple ile yarışabilir durumda. Asıl sıkıntının androidde olduğunu düşünüyorum. Samsung kendi işletim sistemini üretebilecek büyük projelere imza atabilirse apple ile kıyaslanma durumuna gelebilecek düzeyde. Şuan android sistemler snapdragon cihazlar için optimize ediliyor. Exynos üreticisi samsung cihazın genel optimizasyonunu yaparken exynosu da optimize etmeye çalışıyor. Bu az buz bir iş değil açıkcası. Kendi işletim sistemini üretip ona göre optimizasyonlar yaparsa harika bir firma haline gelebilir bana göre. Sen kamera üreticisisin, ekran üreticisisin, kendi çipsetini işlemcini yapıyorsun. Ama performansta hep kaybediyosan o zaman kendi işletim sistemini yap ve ona göre optimize et. Büyük bir iş fakat şuan huawei harmony ile bunu yapıyor. Asıl amacı bu olmasa da artık cihazları çok daha performanslı çalışacak. Eey Samsung, uyan. Apple kullanıcısı olsam da cihazlarınızı oyun performansı hariç severek kullandım. Artık yeni reformların vakti geldi bence. Umarım bir gün iyi seviyelere gelip eksiklerinizi kapatırsınız. Ben de tekrar samsung ailesine dönerim.

 

 

 

 

28 Comments
FıratS22
Expert Level 1
Galaxy S
Ben S10e almanızı tavsiye etmem çünkü basitçe bir internet sörfü yapacağınız zaman 10 dkda 40 dereceleri görüyor ciddi ısınma ve yük altında şarj problemleri var eğer bütçeniz yetiyorsa iphone 12 mini tercih edin ben bu telefonun iadesini gerçekleştirebilirsem iphone se 2020 ye geçiş yapmayı planlıyorum
FıratS22
Expert Level 1
Galaxy S
Güle güle kullan knk uzun yıllar idare eder seni
FıratS22
Expert Level 1
Galaxy S
Uygulama marketindeki seçeneklerde çok kısıtlama var mı bir de spotify ın ekolayzeri nasıl son sesi etkiliyor mu çok
PriceTR
Active Level 8
Galaxy S

Kanka app store da istediği mher şey var açıkcası. Zaten apk olayına benzer bir olay ios cihazlarda yapılabiliyor. Spotify kullanmıyorum youtube pre olduğu için yt music kullanıyorum bilgim yok yani. Sıcaklık konusunda hakikaten biz ne yaşıyomuşuz ya. Hdr ayarlarda 39 derce ne demek yani. Şuan şarjım %5 7 saat 50 dakika oldu baya tatmin etti pili de. Sadece ekran konusunda bir tık kötü oldu. Ama bu kadar iyi şeyin yanında ekrandaki renk kalitesini boşveriyosun.

FıratS22
Expert Level 1
Galaxy S
Birkaç gün önce hdr açtım 45 derece oldu telefon apple pil konusundaki eksikliklerini ciddi anlamda gidermiş 3000 küsür mAh için muhteşem bir değer ips ekranın en iyi tarafı beyaz rengi tam veriyor pwm gibi dertte yok zaten
0 Likes
PriceTR
Active Level 8
Galaxy S

Kanka cidden büyük başarı ya. Beyaz renk farkını direk hissettim ama netflix te hdr da canlı eenkler görmeye alıştığım için bi beğenememe oldu. Ama kötü bir ekran değil ips olmasına rağmen. Dediğin dertler de yok s10e de ghost screen olmuştu bende.

0 Likes
FıratS22
Expert Level 1
Galaxy S
Yakında alışırsın senelerdir lcd ekran kullanıyordum ne bir yanık ne de ghost screen derdim oldu satış sonrası desteğinde mükemmel olacak üstüne inşallah sorunsuz kullanırsın knk hayırlı olsun
0 Likes
PriceTR
Active Level 8
Galaxy S

Sağol kanka aynen satış konusunda çok iyi cidden. Pran kaybolmuyor. Doların gidişine bakılırsa aldığım fiyatın daha üstüne satarım gibi. Tabi 3-4 sene bu cihaz benim her türlü işimi görür. Ondan sonra satarsam satarım.

PriceTR
Active Level 8
Galaxy S

Klavye küçük alışamadım hala hatalı yazıp gönderiyorum members web sürümünde de mesaj düzenlenemiyomuş :)