cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Galaxy S10e vs iPhone 11

(Topic created on: 06-09-2021 06:22 PM)
910 Views
PriceTR
Active Level 8
Options
Galaxy S

Aslında iphone cihazımı 3 hafta kullandıktan sonra deneyimlerimi yazacaktım. Çünkü iphone un her konuda üstün olacağını düşünüyordum. 4 günlük süre zarfında çoğu şeyi deneyimledim. Şimdi teker teker farklarını anlatacağım.
Öncelikle bu iki cihazın karşılaştırması mantıklı değil. Aynı senede piyasaya sürülmüş olsa bile biri şubat ayında biri aralık ayında. Akıllı telefon piyasası yaz aylarından önceki sunulan cihazlar ve yaz aylarından sonra sunulan cihazlar olarak ayrılıyor seneye göre değil. O yüzden bu iki cihazı zamanına göre kıyaslayacağım. 
1. Ekran

Ekran konusunu ikiye ayıracağım. Renkler(renk konstratı) ve çözünürlük. 
Renk konstratı konusunda iphone cihazını elime aldığımda hayal kırıklığına uğradım diyebilirim. Evet,gerçekten bir kırgınlık oldu. 1 senedir kullandığım s10e cihazımda renkler çok daha canlıydı gerçekten. Bunu açık ara farkedebiliyorsunuz. Biri ips biri dynamic amoled ekran kullanıyor sonuçta. Ama alıştım diyebilirim. Fakat diğer konuların haricinde renk konusu insanlar arasında çok karışık. Bir kesim doğal renkleri savunurken diğer kesim canlı renkleri savunuyor. Yani bu konuda kesin şu ekran güzeldir demek mantıksız olabilir. Ama apple ın da oled ekranlara geçtiğini varsayarsak amoled ekranların daha kaliteli olduğunu söylemek mümkün. Zaten artık amoled cihazlarda doğal renk seçenekleri mevcut. iPhone 11 den önce çıkan s10e için ekran konusunda samsung u tebrik ediyorum. O zamanların en iyi ekranını çıkarmışlar gerçekten.

Çözünürlük konusunda s10e fhd+ iphone 11 hd+ ekran kullanıyor. Fakat bunların kağıt üzerindeki verilerden ibaret olduğunu deneyimledim. Cihazımın çözünürlüğü s10e dan daha iyi açık ve net. Fakat s10e zamanına göre normal bir ekran çözünürlüğüne sahip. Apple burda işi abartarak daha iyi hale getirmiş.

2. Performans

Edit montaj render gibi işlemlerde tabiki iphone 11 daha iyi. Ama dağlar kadar **bleep** yok açıkcası. Çok az yakın performanslar sergiliyor fakat cihaz ısınması konusunda s10e baya ısınıyordu.

Oyunlarda ise çok büyük **bleep** var gerçekten. Zamana göre kıyasladığımızda s10e cihazının örnek olarak pubg oyununda ilk çıktığı zamanlarda 55-60 fps veriyordu. Fakat en düşük grafik ayarlarında s10e 60 fps kesinlikle vermesi gerekiyordu. Ama verememişti ve şuan güncellemeler sonrası daha berbat hale gelmiş durumda. Cihaz 45 derecelere çıkıyor ve fps dropları çok oluyordu. iPhone 11 çıkış zamanına göre çok üstün bir performans veriyor. Cihaz hdr ayarlarda 15-20 dakikalık testte hiç drop girmeden 60 fps veriyor. Cihazın ulaştığı sıcaklık ise 39 derece. Fakat cihazı hor kullanmamak için akıcı ayarlarda oynarım genelde. Yüksek grafikler pek ilgimi çekmiyor ama yine de performansı mükemmel diyebilirim.

3. Kamera

Kamera konusunda fotoğraf çekip atmak isterdim fakat burası samsung forumu. Moderatörler izin verirse ilk gönderimdeki fotoğrafı çektiğim yere gidip bir de iphone ile aynı fotoğrafı çekmek ve atmak isterim. S10e arka kamera performansı gönderilerde de gördüğünüz gibi çok canlı çekiyor. Video performansı da gerçekten iyi. F1.5 diyafram değerleri falan 2019 şubat için çok iyi değerler. Kamera konusunda da samsung iyi iş çıkarmış. Ön kamera konusunda diğer android rakiplerine göre çok iyi olsa da iphone cihazlara göre biraz kalitesiz kalıyor. Fakat 4k 60 fps desteği muazzam bir şey ön kamerada. Ama iphone cihazlara göre düşük kalıyor. iPhone 11 de ön kameranın gayet iyi çektiğini söyleyebilirim fakat arka kamera performansı konusunda s10e ile çok kararsızım. Hasta olduğum için çok fazla gezemiyorum da en kısa zamanda deneyimleyeceğim. Bir de instagrama foto atma konusund aherkesin bildiği gibi androidlerde bozulma oluyor. Artık o dertten kurtuldum diyebilirim.

4. Arayüz, işletim sistemi ve güncelleme

Aslında bu sorunun cevabı belli. iPhone 11 cihazımda hiçbir sıkıntı yaşamadım. En ufak takılma donma bile olmadı. Daha önceden apple cihazı kullanmışlığım olduğu için arayüze alıştım. Ama hala samsung arayüzü de benim için iyi. Fakat akıcılık konusunda iphone önde. 90hz ekran kullanıyormuşsunuz gibi sanki. Şuan 6s in 6. büyük güncellemesini alacağını göz önünde bulundurursak iphone 11 2026 yılının yaz aylarında son büyük güncellemesini alabilir ama garanti olarak 2025 yazında büyük güncelleme alıcak. S10e nin seneye büyük güncelleme desteği bitiyor. Bu konuda yorumu size bırakıyorum artık.

5. Pil Performansı

Android 10 da s10e de 5 5.5 saat ekran süresi alırken 11 güncellemesinden sonra 3.5 4 saatlere düştü. Eski gönderilerimde android 11 de ilk test yaptığımda 6 saat almıştı aslında. Test olarak yapınca garip bir şekilde **bleep** oluyor ama gündelik kullanım yapınca 4 saat civarı alabiliyorsunuz. iPhone 11 de şuan %50 pil kalmış ve 4 saatlik ekran süresi almışım. Yarım saat de pubg oynadım tabi hdr ayarlarda. 7-8 saat ekran süresi veriyor diyebilirim. Bu cihazda bir şey farkettim. Uygulamaların arka planda çalışmasını son derece kısıtlıyor. Samsung da android tarafında bunu yapa ilk firmaydı. Android 11 güncellemesinden sonra kısıtlamaya başlmıştı. Ama tabi benim batarya performansım düşmüştü :). Şarj konusunda iste s10e 1 saat 50 dakikada şarj olurken iPhone 11 hızlı şarj adaptörüm olmadığı için 2 saat 30 dakikada şarj oluyor. Zaten bir günümü çıkardığı için gece şarja takıyorum.

Son olarak bir çıkarımda bulundum. Samsung aslında büyük başarılara imza atabilecek bir firma. Ekran, kamera, arayüz kalitesi birçok android firmasından iyi ve apple ile yarışabilir durumda. Asıl sıkıntının androidde olduğunu düşünüyorum. Samsung kendi işletim sistemini üretebilecek büyük projelere imza atabilirse apple ile kıyaslanma durumuna gelebilecek düzeyde. Şuan android sistemler snapdragon cihazlar için optimize ediliyor. Exynos üreticisi samsung cihazın genel optimizasyonunu yaparken exynosu da optimize etmeye çalışıyor. Bu az buz bir iş değil açıkcası. Kendi işletim sistemini üretip ona göre optimizasyonlar yaparsa harika bir firma haline gelebilir bana göre. Sen kamera üreticisisin, ekran üreticisisin, kendi çipsetini işlemcini yapıyorsun. Ama performansta hep kaybediyosan o zaman kendi işletim sistemini yap ve ona göre optimize et. Büyük bir iş fakat şuan huawei harmony ile bunu yapıyor. Asıl amacı bu olmasa da artık cihazları çok daha performanslı çalışacak. Eey Samsung, uyan. Apple kullanıcısı olsam da cihazlarınızı oyun performansı hariç severek kullandım. Artık yeni reformların vakti geldi bence. Umarım bir gün iyi seviyelere gelip eksiklerinizi kapatırsınız. Ben de tekrar samsung ailesine dönerim.

 

 

 

 

28 Comments
PriceTR
Active Level 8
Galaxy S

Forumdan uzaklaşınca f a r k kelimesinin sansürlendiğini unutmuşum :(

SAMmembers
Active Level 9
Galaxy S
İyi güzel dedin de kardeşim iPhone 11'in ekranı leş gibi gösteriyor. Çözünürlük mevzusuna gelince adeta ekran pikselleri el sallıyor. Ayrıca Samsung'larda ekran renk ayarı var istersen onu doğal yapabiliyorsun. iPhone 11'in ekranı, şu ana kadar gördüğüm en kötü telefon ekranlarından birisi.
PriceTR
Active Level 8
Galaxy S

Çözünürlük konusuna katılmıyorum. Yıllarca samsung kullandım açıkcası çözünürlük konusunda s10e daha kötü. Renkler s10e de daha canlı olsada vasat bir ekran yok iphone 11 de. 7k tl lik cihazdan bahsediyoruz.

SAMmembers
Active Level 9
Galaxy S
Fikrinize saygı duyuyorum ama ben iPhone 11'in ekranını hiç beğenmedim. Ayrıca yakından bakınca piksellerin belli olduğu ekranlardan da hiç hoşlanmam.
PriceTR
Active Level 8
Galaxy S

Anladım ben gözümün icinde kadar soktum göremedim açıkcası. Neyse bir sıkıntı olursa satarım apple cihazları değer kaybetmiyor ne de olsa 

Anonymous
Not applicable
Galaxy S
Şunu belirtelim apple baştan beri kendi ekosistemini kullanıyor ve yılda sadece 1 serisi çıkarıyor oda amiral gemisi serisi oluyor başka herhangi bir cihaz çıkarmıyor zaten bu yüzdende başka bir firmadan bağımsız olduğu için sadece 1 seri çıkardığı için üretici güncelleme konusunda daha rahat verebiliyor bu 6 yıl önceki cihazda olsa ama samsung tarafından bakarsak apple ın iphone serilerinin birkaç tane parçalarını tedarik ettiğini biliyoruzdur yıllardır sanırım zaten samsung başta kendi işletim sistemini kurmuştu hemfikiriz bu konuda fakat piyasaya android işletim sisteminin girmesiyle samsung şirketi burda en çok eleştirdiğim nokta burası kendi sisteminden vazgeçip android sistemine girdi bunun yanında zaten yıllardır biliyoruzki saf bir android değil kendi güvenlik sistemi kendi arayüz ve özelliklerinide içinde barından bir marka ama elbette android tabanlı dosyalar var samsung biliyoruz ki çok sayıda cihaz çıkarıyor özellikle 2020 yılında a serisini saçma sapan modellerle doldurdu bu konuyuda çok eleştiriyorum apple hamleleri çok güzel az cihaz kendi ekosistemi ile bağımsız yıllarca güncelleme çok iyi samsung ta yıllardan beri kendi kurduğu işletim sistemini günümüze kadar taşiyabilseydi ve sadece galaxy s ve note serisinden ibaret olsaydı yıllarca güncelleme alırdı ve daha stabil ve optimize olurdu peki samsung yeniden bir işletim sistemi yapabilir mi bu kadar dev bir firma yıllarca apple ın birkaç parçasını tedarik etsede iki firmada yillarca ve hala rekabet içerisinde bunu biliyoruz samsung ta rakip bir sistem çıkarabilir fakat google samsung firmasının bu hamleyi yapmasıyla huawei de olduğu gibi hop servislerinin fişini galaxylerden çeker bu da kullanıcıların aleyhine olur ve de samsung firmasına pahalıya patlar bende isterdim böyle devasa bir şirket kendi işletim sistemini kursun kendi mağazasını geliştirsin apple maps gibi galaxy maps olsun apple music gibi samsung music te gelişsin fakat google anlaşması buna izin vermiyor çünkü yillarca android sistemini kullanıyor aslında sistem çıkarmamasının nedeni google şirketi başka bir engel yok ama başta yaptığı sistemi bugüne getirseydi apple gibi hiç bir sıkıntı olmayacaktı ama yine
mükemmel performanslı cihazlar çıkarıyor ve apple ın tek rakibi
Galaxy S
Ayn öyle
PriceTR
Active Level 8
Galaxy S

Bence fazla cihaz çıkarmaları mantıklı. Şuan hangi telefoncuya gitsen abi bana ucuz güvenilir cihaz lazım desen samsung verir sana. Düşük bütçeli telefon üretip satıyolar satışları da iyi durumda. Hatta a51 baya sattı açıkcası. Dediğiniz durum farklı eğer samsung kendi işletim sistemine sahip olsaydı bu tar cihazlar üretmesine gerek kalmazdı zaten çok satarlardı. Çoğu alanda başarılı bir firma yıllardır biliniyor. Fakat kendi sistemi olmadığı için ve amiral gemisi cihazlarının özellikle s20 serisinin vasat performansından sonra düşük-orta segmente girip pra kazanmaya ve üst segmentte de amd rdna 2 ye sahip amd gpu lar ile çalışmaya başladılar. 3-4 senedir üst segmentte hakimiyeti kaybetmeseler düşük-orta da bu kadar çok samsung cihazı çıkaracaklarını düşünmezdim. Ama tek çareleri şuanlık bu. Tabi s20 serisinin tek sıkıntısı android değil direk hatalı çipset üretimi. Burdan samsung tarafında ciddi sorunlar olduğu anlaşılıyor. Bakalım.seneye neler göreceğiz. Bu arada bu gönderiyi yazarken bahsettiğin google sözleşmesini unutarak yazdım o da var maalesef. Ama google uygulamaları artık resmen trojan niteliğinde. Cihaza yerleşik olarak geliyor ve aşırı veri topluyolar. Bence samsung yeni işletim sistemi için bir kapı hazırlıyor olabilir. Google uygulamaları çok önemli değil açıkcası. Çoğu uygulama galaxy apps te mevcut. Bence gelecekte bu tarz değişimler göreceğiz gibi.

0 Likes
SinemBulut
Active Level 4
Galaxy S
Ben Samsung'un yeri ve zamanı gelince kendi işletim sistemine geçeceğini düşünüyorum. Ve bunu gerçekten başarabilirse Apple için tehlike çanları çalacaktır diye yorumlarım.