cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Batarya Şarj ve Kapasite Performans Ölçümü

(Topic created on: 01-25-2022 06:48 PM)
415 Views
HeManTheHellios
Expert Level 2
Options
Galaxy S

Batarya Şarj ve Kapasite Performans Ölçümü için aşağıdaki bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Öncelikle Batarya kapasitesi ile Batarya şarj performansının ayrı şeyler olduğunu aklınızda tutun lutfen.

Batarya kapasitesi; kullanıma bağlı olarak zamanla azalır. Batarya enerji hücrelerinin belirli bölümlerinde bozulma veya enerji depolama performansında azalmalar oluşur. Buna üretim hatalarından, fiziksel darbelere, şarj voltajı sorunlarından, ani ısı değişimleri (çok soğuk veya aşırı ısınma) ne kadar birçok faktör sebep olur.

Antutu Benchmark uygulamasının Battery test bölümünden, Bataryanın fiili kapasitesinin ölçümü yapılabilir. Bu uygulamayı Batarya seviyeniz %10 un altında olduğunda başlatın. %10 dan % 100 olana kadar Bataryanın depolandığı toplam enerjiyi ölçerek yaklaşık fiili kapasitesini görebilirsiniz. (Orijinal Şarj Ekipmanı Kullanın)

Örneğin 2 nci resimde, benim telefonun %4 ten % 100 olana kadar aldığı toplam enerji sonucuna toplam kapasitesinin 3218 mAh düştüğünü ve olması gereken kapasitesinin % 72 sini kullanıldığını görebilirsiniz. Bu demek oluyor ki çeşitli sebeplerle Bataryanın % 28 ini kullanamıyorum.

Şarj Performansı; yine Bataryanın performansına bağlı olarak şarj süresince her saniyede aldığı toplam Watt cinsinden enerji yükünün, şarj süresinin, toplam enerji girişinin ve şarj akış performansının raporlanmasıdır. Şarj performansı yine Bataryanın sağlıklı olması durumuna göre değişir. (Orjinal ekipmanlar ile)

Antutu Benchmark uygulamasının Charging test bölümünden, Bataryanın fiili şarj performansının ölçümü yapılabilir. Bu uygulamayı Batarya seviyeniz %10 un altında olduğunda başlatın. %10 dan % 100 olana kadar Bataryanın her saniyede aldığı toplam enerjiyi (Watt) ölçerek yaklaşık fiili şarj performansını görebilirsiniz. (Orijinal Şarj Ekipmanı Kullanın). Bu test aynı zamanda batarya enerji hücrelerinin bölgesel bozulması hakkında da size fikir verir.

Örneğin, 3 ncu resimde, fiili kapasitesi %72 ye düşmüş olan benim telefonun şarj test sonuçlarına göre, %12 den % 100 seviyesine kadar, 59 dakika sürede, ortalama 16.9 w toplam enerji girişi ile şarj olduğunu görebilirsiniz.

Ancak burada asıl önemli nokta şunlardır;

1. Cihazın süper hızlı şarj gücü 15 W dır ve bu rapordaki grafiğin yoğun bir şekilde iniş çıkış yapmadan şarj 15 w seviyelerinde şarj göstermesi gerekirdi. Bu örnekte ciddi bozulmalar olduğunu görebilirsiniz. Şarjın %80 seviyelerinden sonra azalarak yapılması doğaldır. Buna batarya doygunluk noktası denir.

2. Grafikte kırmızı ile işaretlenmiş alanların, pil enerji hücrelerinin bozulmuş alanları olduğunu, bu hücrelerin giriş akım gerilimine cevap vermediğini ve bu bozuk bölgelerde enerji girişinin 6-7 w seviyelerine kadar düştüğünü görebilirsiniz. İşte bu durum ilk başta belirttiğim batarya kapasitesinin düşmesine sebep olan bozulmuş alanları açıklar

w (Toplam Güç) = V (Voltaj) x A (Gerilim)

Sonuç; Bataryanıza iyi bakın 😊

image

image

image

5 Comments
Rose67_
Expert Level 5
Galaxy S
Bilgilendirme için teşekkürler.
Galaxy S
Güzel bilgiler için teşekkürler
Anonymous
Not applicable
Galaxy S
Daha basiti için accubattery indirin. 1 hafta boyunca düzenli olarak uygulamayı arkaplanda açık tutun ve şarj döngüsünü %5-%100 arası gerçekleştirin. 1 hafta sonrasında o haftanın toplam ortalama batarya kapasitenizi ve şarj ölçüm değerlerinizi görebilirsiniz. Örnek resim ektedir. S20+Screenshot_20220125-185552_AccuBattery.jpg
Rose67_
Expert Level 5
Galaxy S
Bilgilendirme için teşekkürler hemen indiriyorum
0 Likes
Galaxy S
1 hafta beklemesek daha iyi değil mi 😊🙃