cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
Resolved! Solved

Original topic:

Arama ve Telefon Görüşmesi

(Topic created on: 02-20-2021 01:57 PM)
ZeynepCockatıel445
Active Level 3
Options
Galaxy S

Merhaba,

 
Cihazımı alalı 10 gün oldu. Fakat konforlu telefon görüşmeleri gerçekleştiremiyorum. Gerçekten çok moralim bozuk ve pişmanım. Cihazıma ve markaya karşı soğuk ve tereddütlüyüm artık. 
Şöyle ki;
 
Aranıp açtığımda karşımdaki kişi sesimi alamadığını söylüyor, hışırtı ve boğukluk olduğunu söylüyor. Goptaki servise gittiğimde oradaki eleman volte ayarını kapattırmam gerektiğini söyledi. Kapattırdım ona rağmen hâlâ aynı sorunlardan şikayet ediliyor telefon görüşmelerimde ve yepyeni bir cihaz olduğu için ekstra ekstra böyle servislerde sürünüp enerjimi harcamak çok sinirimi bozuyor bıktım ve pişman oldum diyebilirim. 

1 Solution


Accepted Solutions
Solution
Turkuaz
Moderator
Moderator
Options
Galaxy S

Merhaba ZeynepCockatıel445,

Ben Turkuaz, Samsung Forum moderatörüyüm. Öncelikle böyle bir sorun yaşadığınız için üzgünüm.

 

Bunun için bulunduğunuz konumda operatörün verdiği sinyal kalitesini alabilmek için;"Ayarlar > Bağlantılar > Mobil ağlar > Şebeke modu > LTE / 3G / 2G (otomatik bağlantı)" seçilmelidir.

Uygulamalar > Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ ayarlarını sıfırla seçilmelidir. Bu işlemi uyguladığınızda bağlantı ayarlarınızın logları sıfırlanacaktır. Daha önce bağlanmış olduğunuz Wi-Fi ağları, Bluetooth ağlarını telefon unutacaktır ve tekrar şifreleri girmek durumunda kalırsınız. Bu durumlar haricinde herhangi bir veri kaybı olmaz.​

 

Sorunun devamı halinde farklı operatöre ait sim kartı ile sinyal kontrolünü yapmanızı öneririz. Sorun tekrarlanıyorsa işlem için cihazın dahili h​afızasında bulunan rehber, resim, müzik, video vb. önemli dosya​larınızı yedek aldıktan sonra cihazdan, sim kart ve hafıza kartını çıkartınız. Daha sonra "Ayarlar > Genel Yönetim > Sıfırla > Fabrika Ayarlarına Sıfırla" diyerek cihazınızı, fabrika ayarlarına geri döndürebilirsiniz.

 

Bilgileri yedeklemenin iki yolu vardır;

 

1. Verilerinizi Microsoft OneDrive'a yedekleyebilirsiniz. Ayarlar > Hesaplar ve Yedekleme > Samsung Cloud > Ekranın sağ üst köşesinde bulunan üç nokta > OneDrive ile bağlan > Koşulları kabul edip bağlan > Hesapları Bağla > Mevcut Hotmail hesabı ve şifresini girin > Kabul et > Hesaplar Bağlanıyor yazısı gelecektir. İleri ögesine dokunduktan sonra kurulum işlemleri tamamlanmış olacaktır.

2. Aşağıdaki link üzerinden bilgisayarınıza, Samsung Smart Switch programını indirerek, data kablosu ile verilerinizi, bilgisayarınıza yedek alabilirsiniz.

 

target=_blankhttps://www.samsung.com/tr/support/smart-switch/

 

Not:
• Cihaz içerisinde yer alan Güvenli Klasör uygulamasını kullanıyorsanız eğer, cihaz verilerinden ayrı olarak yedeklemeniz gerekecektir.
• Güvenli Klasörün yedekleme özelliği, 2021'den beri piyasaya sürülen Android R OS tabanlı Samsung mobil cihazlarında artık mevcut değildir. Her uygulamanın Smart Switch veya yedekleme özelliğini kullanarak gerekli verileri yedeklemeniz önerilir.

Yedeklemelerin görselli anlatımlarına link üzerinden ulaşabilirsiniz;

 

https://www.samsung.com/tr/support/mobile-devices/how-can-i-back-up-my-mobile-phone/

Servis iletişim bilgilerine link üzerinden ulaşabilirsiniz;

 

target=_blankhttps://www.samsung.com/tr/support/service-center/

 

Teşekkürler.
MOD

View solution in context

16 Comments
A51FanEdition
Active Level 6
Galaxy S
senin adına üzüldüm
MetaL82
Active Level 6
Galaxy S
telefondan oldugunu sanmiorumn hattindandir
Galaxy S
ya benden yana bir sıkıntı olmuyor gayet iyi ses vs. dediğiniz gibi ise hattı küçülttüler sim yuvasına sığsın diye ondan olabilir mi? ekstra nano sim almadım
MetaL82
Active Level 6
Galaxy S
simdi kartinizi cikartin fabrika ayarlarina dönün yeni voltiyide acin volti daha iyi ses ve goruntu icindir hangi telefoncu soyledi kapat die
Galaxy S
gop samsung mobil cihazlar teknik servis elemanı
MetaL82
Active Level 6
Galaxy S
yok ole bisey ac onu wifi aramasini kapat olmuorsa fabrika ayarlarina don
MehmetYalcn
Expert Level 5
Galaxy S
VoLTE Daha kaliteli görüşme yapmayı sağlar onun yerine wifi aramasını kapattırmanız daha iyi olurdu ayarlar - erişilebilirlik te duyma desteğinden ayarları yapın özellikle ortam sesini artırır ses dengesi eşitleme ve adapt Sound ayarları düzelme sağlayabilir

Screenshot_20210220-144138_Accessibility.jpg

Screenshot_20210220-143821_Adapt sound.jpg

Galaxy S
ben gayet iyi duyuyorum beni duyamıyorlar acaba dedim ahizesi bozuk başka bir şey mi
MehmetYalcn
Expert Level 5
Galaxy S
ahize de tozdan vs tıkanmış olabilir onunda temizlemekte fayda var