cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

ŞARJ ETME

(Topic created on: 10-21-2021 06:22 PM)
462 Views
yumos
Active Level 2
Options
Galaxy S

Li-ion pilleri %20-90 aralığında şarj edip kullanmak pil ömrü için en faydalısı diyolar. Siz de öyle mi yapıyorsunuz?

3 Solutions

Accepted Solutions
Solution
VadimKM
Expert Level 4
Galaxy S
Doğrusu bir **bleep** yok.
Cihazlar ortalama 300-500 arası tam dolum yapar. Yani siz cihazı 0 dan 80 e getirirseniz ve ertesi gün Bi 20 daha doldurunsanız 1 tam diye sayacaktır. 300-500 dolumdan sonra pil ömrü düşmeye başlar.

View solution in context

Solution
XdaDevelopers
Expert Level 3
Galaxy S
Dilediğiniz vakit sarjza takıp çıkarın
Bataryanın belli bir döneme kadar ömrü var zaten performans dan düşmeye başlayınca vakti yaklaşıyor demek...psikolojik olarak takıntı yapmayın Dilediğiniz gibi sarjza takıp çıkarın...

View solution in context

Solution
NiqhTmaRe
Active Level 3
Galaxy S
Yıllardır araştırmalar yaparım ve bilgi edinmeye çalışırım. Şu ana kadar kullandığım tüm telefonlarda %20 altına ve %85 üstüne çıkmamaya çalıştım. Farkındaysan cihaz %80 veya %85 üstünde şarj olurken %40-45 seviyelerine göre daha yavaş şarj olur. Ancak aksine %30 altındaysa da (cihazdan cihaza değişebilir) cihaz kendini hızlı şarj etmeye çalışarak batarya ısısını yükseltir. Ve ısı bataryaların ve bizim hiç sevmediğimiz bir şeydir. Ömrünü ciddi anlamda etkileyebilir. Gel gelelim %80 üstü yavaşlamasının sebebine. Bataryayı korumaya ve ısısını azaltma çalışmasıdır. Hatta çoğu laptop markasıda bataryalarını korumak adına %90 seviyesine geldiği halde şarj kablosu takılı olsa dahi enerjiyi keser. Günümüz standartlarındaki pillerin çalışma mantığı bu şekilde. Her marka uygulamıyor ancak vaziyet bu. Olayın özeti pilin ısınmasını bir nebzede olsa önlemek adına 20 altına düşürmemek ve 85 üstünede şarj etmemek en sağlıklısı. Not: Pili sadece ısı anlamında değil %0'a düşürmek de pek sağlıklı değil. Ancak sürekli 20 ve 85 arasında şarj ediyorsanız batarya kalibrasyonu için ayda 1 de olsa tam boşaltım ve dolum önerilir.

View solution in context

9 Comments
Dark_Side
Expert Level 5
Galaxy S
%40 %50'nin altına düşürmemek lazım diye biliyorum...
yumos
Active Level 2
Galaxy S
Ya öyle yapınca da pilin nerdeyse yarısını kullanmamış oluyoruz. Şarj daha uzun süre gider falan ama bana anlamsız geliyo biraz
0 Likes
ahmet_turğut
Expert Level 5
Galaxy S
Merhaba
Şarjınız yüzde en az 15 kaldığı zaman cihazınızı şarja takın ve %100 olduğu zaman şarjdan çekin doğru ve sağlıklı olanı budur
Solution
VadimKM
Expert Level 4
Galaxy S
Doğrusu bir **bleep** yok.
Cihazlar ortalama 300-500 arası tam dolum yapar. Yani siz cihazı 0 dan 80 e getirirseniz ve ertesi gün Bi 20 daha doldurunsanız 1 tam diye sayacaktır. 300-500 dolumdan sonra pil ömrü düşmeye başlar.
yumos
Active Level 2
Galaxy S
Döngünün bu şekilde sayılması mantıklı geldi çok da yapılacak bi şey yok o zaman
Solution
XdaDevelopers
Expert Level 3
Galaxy S
Dilediğiniz vakit sarjza takıp çıkarın
Bataryanın belli bir döneme kadar ömrü var zaten performans dan düşmeye başlayınca vakti yaklaşıyor demek...psikolojik olarak takıntı yapmayın Dilediğiniz gibi sarjza takıp çıkarın...
Solution
NiqhTmaRe
Active Level 3
Galaxy S
Yıllardır araştırmalar yaparım ve bilgi edinmeye çalışırım. Şu ana kadar kullandığım tüm telefonlarda %20 altına ve %85 üstüne çıkmamaya çalıştım. Farkındaysan cihaz %80 veya %85 üstünde şarj olurken %40-45 seviyelerine göre daha yavaş şarj olur. Ancak aksine %30 altındaysa da (cihazdan cihaza değişebilir) cihaz kendini hızlı şarj etmeye çalışarak batarya ısısını yükseltir. Ve ısı bataryaların ve bizim hiç sevmediğimiz bir şeydir. Ömrünü ciddi anlamda etkileyebilir. Gel gelelim %80 üstü yavaşlamasının sebebine. Bataryayı korumaya ve ısısını azaltma çalışmasıdır. Hatta çoğu laptop markasıda bataryalarını korumak adına %90 seviyesine geldiği halde şarj kablosu takılı olsa dahi enerjiyi keser. Günümüz standartlarındaki pillerin çalışma mantığı bu şekilde. Her marka uygulamıyor ancak vaziyet bu. Olayın özeti pilin ısınmasını bir nebzede olsa önlemek adına 20 altına düşürmemek ve 85 üstünede şarj etmemek en sağlıklısı. Not: Pili sadece ısı anlamında değil %0'a düşürmek de pek sağlıklı değil. Ancak sürekli 20 ve 85 arasında şarj ediyorsanız batarya kalibrasyonu için ayda 1 de olsa tam boşaltım ve dolum önerilir.
yumos
Active Level 2
Galaxy S
Evet ısınma konusu önemli ben de gerek olmadıkça hızlı şarj özelliğini kullanmıyorum ve şarjdayken asla kullanmıyorum telefonu
0 Likes