cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Note 10+ şişen batarya

(Topic created on: 3 weeks ago)
101 Views
Members_VNjGsqZ
Active Level 1
Options
Galaxy Note

Merhaba,

Bir Samsung Galaxy Note 10+ telefonum var. Cihazın ilk kullanıcısıyım ve cihazı Temmuz 2020'de kullanmaya başladım. Telefonumun bataryası şişmeye başladı ve bu sebeple kasasında gözle görülür bir yarık oluştu. Samsung yetkili servise cihazı gösterdiğimde ücret karşılığı batarya değişimi yapılabileceği söylendi. Samsung whatsapp hattıyla yaptığım görüşmede "yalnızca garanti kapsamında olan cihazlar için bu desteğin verilebildiği" söylendi.

Daha önce şişen bataryaların sebep olduğu tehlikeler ve Samsung markasının bundan nasıl kötü etkilendiğinden haberdarım. Bu sebeple her ne kadar garanti sürem geçmiş olsa da bataryamın ücretsiz değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. 

Cihazın bataryası daha önce hiç değişmedi, halen ilk bataryası içinde. Şişen batarya "kullanıcı hatası" sınıfına girmemeli.

0 Likes
2 Comments
younesz
Active Level 10
Galaxy Note
Kullanıcı hatası olmasa bile garantisi bitmiş neden ücretsiz batarya değiştirsinler ki ? Ortada ücretsiz pil değişimi gibi bir kampanya veya samsungcare gibi bir sözleşme yoksa değiştirmezler
RaGoN
Active Level 7
Galaxy Note
Kullanıcı hatası olmuyor zaten. Garantisi bitmiş, pil de kullanıma bağlı olarak ömrünü tüketmiş. Niye ücretsiz değiştirsinler ki?
0 Likes