cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

Ram Kullanımı Hatalı Bilgiler

(Topic created on: 02-13-2021 09:41 AM)
228 Views
EbbisHere
Active Level 5
Options
Galaxy M

Arkadaşlar öncelikle merhaba bugün çok sık gördüğüm bir hatayı sizinle paylaşmak istedim. Yüksek ram tüketimi anormal bir şey değildir ve arada bir temizlenmesi dışında herhangi bir müdahale gerektirmez peki neden?


Öncelikle arkadaşlar telefondaki uygulamaların rame atılma sebebi risc mimarisinde uygulamaları daha hızlı getirmeyi amaçladığındandır çünkü android ve iosta kullanıcının isteklerine en kısa sürede cevap verme beklenir bu yüzden arka planda düşük güçte rame atılır siz o uygulamayı kullanmasanızda ilk açmada tıklar tıklamaz bekleme sürenizi azaltmak amaçlanır.
 
İkinci bir husus garbage collector dediğimiz (Pc Mühendisi Ögrencisiyim) kavram zaten ramde ihtiyaç duyulduğunda kullanılmayan özellikleri ve uygulamaları periyodik olarak siler ve temizler. Yani rami manuel boşaltmasanızda arka planda bunu yapan bir yazılım vardır.
 
Rami sürekli temizlemek aslında şarjı yer çünkü ram çok fazla güç tüketen bir donanım değildir. Siz rami temizlediğinizde 10 15 dakika sonra sistem gene belleğe size hızlı yanıt vermek için alacaktır. (Response time düşürme hedeflenir) ve her seferinde depolamadan okunup rame atılicak ve cpu çalışacak bu bilgilerin ramde durmasından daha maliyetli ve güç tüketen bir durum olacaktır.
 
Sonuç olarak yüksek ram kullanımını günde 1 kere veya 2 3 günde bir temizlemeniz yeterlidir yüksek kullanım sizin lehinize bir şey içindir ve sorun teşkil etmez.
 
 
4 Comments
eyotech
Active Level 8
Galaxy M
güzel bir yazı olmuş elinize sağlık 👏 şunu da eklemek isterim; önbellek temizliği depolama alanını arttırır ve telefonun yararınadır. Bunun için de Ccleaner'in pro apk'sini öneriyorum.
EbbisHere
Active Level 5
Galaxy M
Teşekkür ederim onunla ilgili de bir yazı yazmayı düşünüyorum 😀
OnurT
Active Level 8
Galaxy M
çok faydalı bir yazı bu konuda çok fazla yanlış bilgi var yüksek ram kullanımını sorun olarak görüyor çoğu kişi onların anlaması açısından iyi olmuş elinize sağlık.
EbbisHere
Active Level 5
Galaxy M
teşekkür ederim 😀Maalesef bazı konularda eski teknolojilerden kaynaklı bir önyargı olabilmekte