cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Original topic:

One UI 6 Ram Plus Kullanıyor Musunuz?

(Topic created on: 02-24-2024 10:12 PM)
250 Views
KaanBatu
Active Level 6
Options
Galaxy M
Merhaba arkadaşlar. Galaxy M34 5G kullanıcısıyım. One UI 5.1'de Ram Plus'ı kapattığımda telefonun daha akıcı ve takılmaların daha az olduğunu **bleep** etmiştim. One UI 6 ile de denedim fakat pek bir **bleep** göremedim açık ve kapalı arasında. Deneyimlerinize göre One UI 6 ile Ram Plus açık mı olmalı kapalı mı?
0 Likes
8 Comments
Tolgaa94
Active Level 6
Galaxy M
Cihazın normal rami kaç gb
0 Likes
KaanBatu
Active Level 6
Galaxy M
6 GB
Tolgaa94
Active Level 6
Galaxy M
Genelde biz 4 gb üstü cihazlarda açılmasını önermiyoruz çünkü evet yavaşlatıyor cihazı
Galaxy M
Bugün ben de bu konuyu araştırmıştım ancak ram plusın aman aman bi farkını göremezsin %1 belki açınca da sorunların ortaya çıktığını bir çok kişiden duydum en iyisi kapalı şekilde kullanmak
KaanBatu
Active Level 6
Galaxy M
O zaman kapalıdan devam
Galaxy M
Aynen öyle👍
0 Likes
Galaxy M

Windows'taki Pagefile gibi çalışıyor diye biliyorum. RAM yetmediği zaman veya RAM'de ön planda kullanılmayan uygulamaların verilerini dosya sisteminde tutuyor. Gerektiğinde RAM'e aktarıyor. Bu özelliği kullanmanın göze batan bir eksisi yok hatta fazlaca avantajı var. Arka planda kapanmasını istemediğiniz uygulamaların açık kalmasına yardımcı oluyor. Ağır uygulama ve oyunların daha verimli çalışmasını sağlıyor. Tabii bu özelliği açsanız da açmasanız da işletim sisteminin kararlarına doğrudan etkiniz bulunmamakta. Android'de hali hazırda swap file sistemi var ama varsayılan olarak aktif değil. Ram Plus, Samsung'un kendi swap file sistemi diyebiliriz.

Ram Plus'ı aktif edince depolama birimini yıpratacağını düşünenler de var. Sanıldığı gibi bir yıpranma söz konusu değil. Sürekli yazma operasyonları yapan bir özellik olmadığından ve yıllık yazma miktarının oldukça düşük olacağından bir performans kaybı yaşamanız mümkün değil. Telefonunu 20 yıl gibi uzun bir süre kullanman gerekiyor ki böyle bir durumla karşılaşasın. Bilgisayarlardaki SSD'ler için de aynı şeyi söylüyorlardı ama normal bir kullanıcı için böyle bir durum söz konusu değil. Sonuçta 7/24 ağır yazma operasyonları gerçekleştiren bir sunucu olarak kullanmıyoruz, normal/günlük bir kullanıcıyız.

Bende 6 GB RAM var. Ekstra 6 GB Ram Plus özelliğini açtım ve her şey tıkırında.

belegnas
Active Level 5
Galaxy M
Bi forumda okumuştum ram plus'ı açarsanız fazladan rami depolamadan aldığı için ve ramlerin hızının depolamanınkinden fazla olduğu için ram hızını depolamanınkine eşitliyor böylece fazla ramin oluyor ama ramlerin hızı düştüğü için telefonun performansı da azalıyor diye okumuştum. Örneğin normal ramin hızı 3200mhz ise bunu depolamın hızına eşitleyip tüm ramlerin hızını 2800mhz yapıyor ramin artıyor ama performansı düşüyor.
0 Likes