iptal
Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 

Orijinal konu:

M30s Gps Sorunu

(Konunun oluşturulma tarihi: 04-09-2022 05:43 AM)
yanoserg
Active Level 2
Seçenekler
Galaxy M

Memberstaki yerli ve yabancı başlıklara da konu olmuş bu saçmalık hakkında artık Samsung bir çözüm falan sunarsa memnun oluruz. Telefon uyduları görmüyor, geç görüyor, bağlantı koparıyor vs vs.. elimden gelse gps antenlerini bulup ben buradayım diye haykıracağım ama onu suanlik yapamam. 😕 Aaa öyle mi çok üzüldük, hemen bi uzaktan destek kaydı açalım da ayarlara girip konumu aç kapa yaptıracak özel eğitimli bir arkadaş yönlendirelim size demekten başkaaa heh bi de şey var, tabiki istediğiniz her zaman servise gönderebilirsiniz telefonununuzu fakat siz tabi hiç kullanmamak için alıp bir köşede beklettiginiz için bunu içinde önemli bilgi belge uygulama vs yoktur ama yine de sıfırlanacak haberiniz olsun, o kadar veriyi uygulamayi falan yedekleyip uğraşırım diyosaniz biz yine de bi kullanıcı hatası bulur geri veririz merak etmeyin" demenizi istemiyorum. Aynı konuda çok sayıda kullanıcı şikayet ederken bu bir tesadüf olamaz dimi? Eğer merdivende çarpışsak ve yerdeki kitapları toplarken gözlerimizin içine bakıp aaa ilkokuldan kamil deseniz tesadüf olurdu mesela. Sevgiler. 

3 Yorum
Samsung80
Active Level 6
Seçenekler
Galaxy M
Daha önce HTC desire x ve bazı samsung modellerinde GPS arızası yaşadım. Genelde GPS modülü arıza yapıyor eğer ürün garanti dahilinde ise servisle görüşüp telefonu yollayın. Görüşün diyorum çünkü ücret isteyebiliyorlar. Maalesef GPS sorunu iPhone göre Android tarafında daha fazla. Rekabetten dolayı ucuz parça kullanıyorlar o da şansınıza bağlı olarak ne kadar giderse.
Cem35
Active Level 6
Seçenekler
Galaxy M
M30s lerde bu sorun genel. GPS olduğunuz yerden farklı konumu gösteriyor. Tam kesin doğru bir konumu gösteremiyor. Cihazda sıkıntı var.
Yeşilırmak
Moderator
Moderator
Seçenekler
Galaxy M

Merhaba yanoserg,

Bu durum için cihazda sıfırlama işlemi deneyebilirsiniz. İşlem için cihazın dahili hafızasında bulunan rehber, resim, müzik, video vb. önemli dosya​larınızı yedek aldıktan sonra cihazdan, sim kart ve hafıza kartını çıkartınız. Daha sonra; Ayarlar > Genel Yönetim > Sıfırla > Fabrika Ayarlarına Sıfırla diyerek cihazınızı, fabrika ayarlarına geri döndürebilirsiniz. Yedekleme ve sıfırlama işlemini denemenize rağmen aynı durum devam ediyorsa durumu incelememiz için Samsung Members uygulaması üzerinden bize hata raporu göndermenizi rica ederiz. Samsung Members ekibi, cihazınızın yazılımı üzerinden kontrol ederek, uygulama üzerinden size dönüş yapacak. Samsung Members uygulaması üzerinden, aşağıdaki linkte yer alan adımları takip ederek, hata raporu gönderebilirsiniz.

 

target=_blank target=_blankhttps://publish.samsungsimulator.com/simulator/4d6a7070-2a73-47d6-8502-a...

 

Teşekkürler.
MOD

0 Övgü Puanı